Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drastycznie podwyższyli czynsze na os. Zwycięstwa w Poznaniu. Krawiec i kosmetyczka mają płacić trzy razy więcej!

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Ponad 20 lat temu wózkarnie w wieżowcach na osiedlu Zwycięstwa przeznaczono na lokale użytkowe. Wynajmują je osoby, świadczące drobne usługi krawieckie, naprawy RTV, prowadzące gabinety kosmetyczne, fryzjerskie czy stomatologiczne. Z tych usług korzystają głównie mieszkańcy osiedla.
Ponad 20 lat temu wózkarnie w wieżowcach na osiedlu Zwycięstwa przeznaczono na lokale użytkowe. Wynajmują je osoby, świadczące drobne usługi krawieckie, naprawy RTV, prowadzące gabinety kosmetyczne, fryzjerskie czy stomatologiczne. Z tych usług korzystają głównie mieszkańcy osiedla. Łukasz Gdak
Spółdzielcza rada osiedla Zwycięstwa w Poznaniu drastycznie podwyższyła czynsze niektórym najemcom lokali użytkowych. – Mam płacić trzy razy więcej – mówi pani Kasia (imię zmienione na prośbę zainteresowanej). – Nowa stawka miesięczna za pomieszczenie o powierzchni nieco ponad 20-metrów wynosi 1500 złotych.

Tuż przed Wigilią część najemców lokali użytkowym na os. Zwycięstwa dostała informację o wyższych stawkach czynszowych. Do 29 grudnia mieli się opowiedzieć, czy przyjmują te warunki. Jak twierdzą zainteresowani, nowe stawki są nie do przyjęcia. – Będę musiała zrezygnować i zamknąć zakład – twierdzi pani Kasia.

Czytaj też: Poznań: Spółdzielnia mieszkaniowa założyła panele fotowoltaiczne. Ma prąd za darmo, więc wkrótce fotowoltaika ma być również na blokach

Jan Marciniak, prezes Poznańskiej Spółdzielni Winogrady wyjaśnia, że o stawkach czynszu zgodnie ze statutem decydują rady osiedli. – Podwyżka dotyczy 12 lokali, mieszczących się w pomieszczeniach po dawnych wózkarniach, które znajdują się w budynkach wysokich na osiedlu Zwycięstwa – tłumaczy Marciniak. – Rada osiedla podniosła czynsz z 13 złotych za metr kwadratowy na 37 złotych.

Bunt branży fitness. Firmy walczą o przetrwanie:

Marciniak dodaje, że w tych lokalach świadczone są usługi krawieckie, kosmetyczne, stomatologiczne czy też można dokonać napraw RTV. – Okres pandemii to nie czas i miejsce, by skokowo podnosić ceny – uważa Marciniak. – Złożyłem wniosek do rady nadzorczej o zawieszenie decyzji o podwyżkach, aby rada osiedla mogła jeszcze raz przedyskutować ten temat.

Zdaniem prezesa, do każdego lokalu trzeba podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj świadczonych usług.

– W ubiegłym roku zamknęli nas w najlepszych miesiącach, potem ludzie wyjechali na wakacje, a po powrocie bali się przychodzić. Liczba klientów dramatycznie spadła – mówi jeden z najemców. I dodaje: – Gdy ponad 20 lat temu przejmowaliśmy te lokale, musieliśmy w ich przystosowanie zainwestować po 50-60 tysięcy.

Pani Maria, seniorka z os. Zwycięstwa, która sprawą zainteresowała „Głos”, obawia się, że wysokie czynsze przegonią z osiedla małe zakłady usługowe. – Teraz za zabieg leczniczy płacę 50 złotych, podczas gdy w innych gabinetach kosmetycznych kosztuje on 140, a nawet 200 złotych. Nie stać mnie na to – mówi pani Maria.

Jarosław Ast, przewodniczący spółdzielczej rady osiedla Zwycięstwa twierdzi, że nie słyszał o specjalnych zniżkach na usługi dla mieszkańców tego osiedla. Dlaczego zdecydowano się na tak wysokie podwyżki? – Byliśmy zdumieni, że 10 najemców, którzy od 9-20 lat wynajmują od spółdzielni lokale, nie miało podwyżek – mówi Ast. – To wyjątkowa niegospodarność, porażające, biorąc pod uwagę wszystkie te lata.

Najemcy twierdzą, że co roku mieli podwyżki czynszu, ale nie tak duże. Ast odpowiada, że jedynie o wskaźnik GUS. – Trudno nam odnieść się do wyliczeń na poszczególne lokale, najemcy nie przedstawili nam swoich argumentów, nie powiedzieli, ilu klientów stracili przez COVID-19 – mówi Ast.

Jednak na pytanie, czy najemcy zostali zaproszeni na posiedzenie poświęcone czynszom, odpowiada, że w czasie pandemii nie ma takiej możliwości. – Rada osiedla działa na rzecz i dla dobra mieszkańców – podkreśla Ast. – Jeszcze raz zweryfikujemy czynsze. Tak długo będziemy rozmawiać aż osiągniemy kompromis.

Pan Henryk z os. Zwycięstwa przypomina, że już dwa lokale stoją puste i czekają na najemców. – Chętnych brak – mówi. – Jak wyniosą się ci, którzy pozostali, to koszt utrzymania pustostanów spadnie na nas, mieszkańców.

Dużo się mówi o tym, że ceny w sklepach drastycznie rosną, a ile w tym prawdy? Postanowiliśmy to sprawdzić, porównując ceny przykładowych podstawowych produktów (chleb, mleko, jajka, mięso, owoce, warzywa itp.) z grudnia 2019 r. z tymi z grudnia 2020 r. Jako punkt odniesienia wzięliśmy średnie ceny popularnych produktów z koszyka zakupów serwisu dlahandlu.pl. Sprawdź, które produkty najbardziej podrożały, a które staniały ---->

Co podrożało, a co staniało przez ostatni rok? Zobacz porówn...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski