MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany na Wartostradzie w Poznaniu. Nowy odcinek bez asfaltu i oświetlenia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Projektanci odcinka ku Dębinie mają ułatwione zadanie - nie muszą dbać o oświetlenie, ani o nawierzchnię bitumiczną, a przebieg drogi rowerowej mają już wyznaczony dzięki istniejącemu tu szlakowi turystycznemu.
Projektanci odcinka ku Dębinie mają ułatwione zadanie - nie muszą dbać o oświetlenie, ani o nawierzchnię bitumiczną, a przebieg drogi rowerowej mają już wyznaczony dzięki istniejącemu tu szlakowi turystycznemu. Rowerowy Poznań/PIM
Nie będzie asfaltu ani lamp na prawie całym projektowanym odcinku Wartostrady w Poznaniu w stronę Dębiny. Rowerzyści będą mieli w zamian za to możliwość jazdy przez użytki ekologiczne Dębina I i Dębina II.

Decyzja o wykorzystaniu wyłącznie tworzyw naturalnych przy budowie nowego odcinka spowodowana jest właśnie wytyczeniem trasy Wartostrady przez użytki ekologiczne Dębina I i Dębina II. Tym samym na odcinku biegnącym na południe od mostu Przemysła I, w kierunku Dębiny, a przebiegającym przez użytki ekologiczne nie zostanie położona masa bitumiczna ani zamontowane oświetlenie.

- Z uwagi na zapisy uchwał Rady Miasta Poznania powołujących te użytki oraz opinię Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP w sprawie możliwości poprowadzenia trasy rowerowej na ich terenie, nowa droga rowerowa będzie wykonana z tworzyw naturalnych – informują przedstawiciele inwestora, Poznańskich Inwestycji Miejskich. - Na tym obszarze nie zostanie również wprowadzone sztuczne oświetlenie, które mogłoby zakłócać dobowy rytm żyjących tam zwierząt.

Zobacz też: Wartostrada będzie się rozwijać, ale trzeba dopracować niektóre koncepcje

Projekt dopuszcza jednak jeden wyjątek: fragment w okolicy mostu Przemysła I (do granicy użytku Dębina I) będzie oferować jazdę po nawierzchni bitumicznej, do tego również tylko tutaj będą ustawione latarnie uliczne.

Natomiast odcinek od siedziby Zakładu Lasów Poznańskich do włączenia w ul. Dolna Wilda pozostanie tak jak obecnie - drogą gruntową. Ponieważ w rejonie siedziby Zakładu Lasów Poznańskich jest już fragment pokryty asfaltem, nie będzie on niszczony, przeciwnie – ten odcinek zostanie wyremontowany.

PIM zapewniają, że przeciwnie do nieprzyjaznych Wartostradzie opinii, inwestycja nie odbędzie się kosztem dzikiej przyrody i nie spowoduje większej ingerencji człowieka w cenne tereny. Tym bardziej, że do tej pory rowerzyści i tak poruszają się na terenie użytków ekologicznych, nie niszcząc ich. Przez Dębinę biegnie bowiem ścieżka pieszo-rowerowa, czyli turystyczny szlak rowerowy (niebieski).

Nowy odcinek będzie budowany dopiero w przyszłym roku, teraz trwa jego projektowanie. - Zgodnie z zapisami umowy uzyskanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę planowane jest na drugą połowę marca 2023 r. Jednakże z uwagi na trwające uzgodnienia termin uzyskania decyzji zezwalającej na realizację robót budowlanych może ulec zmianie – zastrzega inwestor.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miasto dba o poznańskich rowerzystów. Mają oni do dyspozycji grubo ponad 300 kilometrów dedykowanej infrastruktury - dróg rowerowych, ścieżek pieszo-rowerowych, kontrapasów i kontraruchów. Zdecydowanie największą atrakcją dla rowerzystów są trasy zlokalizowane po obu brzegach Warty. Wartostrada cały czas się rozwija. W zeszłym roku odnowiono odcinek wzdłuż wschodniego brzegu rzeki. W planach jest wydłużenie trasy w kierunku południowym. Prowadzone są prace projektowe dotyczące odcinka od mostu Przemysła I w kierunku Dębiny - niemal do Lubonia. Planowany jest również łącznik z ul. Chwaliszewo. W przyszłości Wartostradą będzie można dojechać także na północ miasta - w stronę granicy z gminą Suchy Las. Jak z lotu ptaka wygląda inwestycja, która wprawia w zachwyt rowerzystów w Poznaniu? Zobaczcie w galerii ---->

Ta inwestycja wprawia w zachwyt rowerzystów z Poznania. Zoba...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski