Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień wagarowicza: Jak uczniowie w Poznaniu obchodzili pierwszy dzień wiosny?

Anna Moyseowicz
Dzień wagarowicza uczniowie spędzają dziś m. in. na... wycieczkach szkolnych. Nie brakuje też tych, którzy pierwszy dzień wiosny obchodzą w mniejszych grupach.
Dzień wagarowicza uczniowie spędzają dziś m. in. na... wycieczkach szkolnych. Nie brakuje też tych, którzy pierwszy dzień wiosny obchodzą w mniejszych grupach. Grzegorz Dembiński
Wagary były niegdyś nieodzownym elementem świętowania pierwszego dnia wiosny. Ale ten zwyczaj nie zanikł, a nieco zmienił swoje oblicze. Uczniowie także dziś wykorzystują okazję do chwili szaleństwa i odpoczynku od codziennych szkolnych obowiązków w dzień wagarowicza. Zwykły spacer czy może… zorganizowane wagary? Sprawdź jak ten dzień obchodziła poznańska młodzież.

- Niekoniecznie to są wagary… Po prostu wyszłyśmy z ostatnich lekcji na spacer – dyplomatycznie mówią Pola, Oliwia i Tosia ze szkoły podstawowej da Vinci. Ich dzień wagarowicza, czyli pierwszy dzień wiosny, to głównie dokarmianie gołębi i plotkowanie. Dziewczyny zgodnie twierdzą, że na wagary nadal się chodzi i ten zwyczaj, choć mniej popularny niż kiedyś, jeszcze istnieje.

Czytaj też: Strajk nauczycieli 2019: Uczniowie spierają się w sprawie protestu nauczycieli. "Strajki muszą zacząć odbywać się na większą skalę"

Zaś spotkani na Starym Rynku Mateusz i Olaf z technikum ekonomicznego zapewniają, że nie wagarują. - Po prostu skrócono nam dzisiaj lekcje, jednak powodem jest choroba nauczycielki. Z tego co słyszałem w niektórych szkołach zajęcia są krótsze właśnie z powodu pierwszego dnia wiosny, ale to nie u nas – mówi Olaf.

Niektórzy z dyrektorów placówek nie dopuszczają do siebie myśli, że ich uczniowie mogliby wagarować. - Nie ma czegoś takiego jak niepisana tradycja wagarów. Uczniowie powinni tego dnia być w szkole! – z oburzeniem powiedział Karol Seifert, dyrektor VI LO. Zaś Małgorzata Dembska, dyrektor II LO z uśmiechem zapewnia, że uczniowie przychodzą do szkoły z przyjemnością, a dzisiejsze zajęcia są tak atrakcyjne, jak zwykle.

Sprawdź również:

Jeszcze inni pedagodzy rozumieją, że nie zawsze warto walczyć z utartym zwyczajem i z buntowniczą naturą nastolatka. I dzień wagarowicza przekuwają na coś pozytywnego i kreatywnego. W południe na Starym Rynku można było spotkać wiele szkolnych wycieczek. Dzieci z zaciekawieniem słuchały poznańskich legend, a o godz. 12 wypatrywały koziołków na ratuszowej wieży.

Opiekunka jednej z takich grup, Renata Lewandowska, wychowawczyni II klasy szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w Pruścach, mówi – corocznie pierwszego dnia wiosny organizujemy różne ciekawe zajęcia. W tym roku uczniowie ostatnich klas pojechali do kina i na basen, a młodsze dzieci są tutaj.

Zobacz:

W roku akademickim 2017/2018 na wymianę Erasmus wyjechało z Poznania 1 143 studentów. Uczyli się oni w 42 krajach. Które były najczęściej wybierane? Sprawdź TOP 10!Przejdź dalej --->

Gdzie najczęściej na Erasmusa jeżdżą studenci z Poznania? [T...

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski