E-deklaracje. Sprawdź jak prawidłowo rozliczyć pit przez internet!

Milena Kochanowska
E-deklaracje. Sprawdź jak prawidłowo rozliczyć pit przez internet! Jak nie popełnić błędu wyjaśnia Katarzyna Zych z Izby Skarbowej w Poznaniu
E-deklaracje. Sprawdź jak prawidłowo rozliczyć pit przez internet! Jak nie popełnić błędu wyjaśnia Katarzyna Zych z Izby Skarbowej w Poznaniu Andrzej Szozda
E-deklaracje. Sprawdź jak prawidłowo rozliczyć pit przez internet! Jak nie popełnić błędu wyjaśnia Katarzyna Zych z Izby Skarbowej w Poznaniu

Gdzie mogę znaleźć odpowiedni dla mnie e-formularz?
Katarzyna Zych: Interaktywne formularze można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl, z zakładki "formularze". Te, które można przesłać bez podpisu kwalifikowanego zaznaczono kolorem czerwonym.

Wypełniając formularz za rok 2012, za który rok powinienem podać kwotę przychodu i w którym miejscu, tak aby został on przyjęty przez system e-Deklaracje?
Katarzyna Zych: W przypadku dokumentów podpisywanych podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego, kwalifikowanego certyfikatu składanych za rok 2012, należy w części "dane autoryzujące" wpisać kwotę przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za rok 2011.

**


Przesyłanie e-deklaracji jest bezpłatne

**


KONIECZNIE PRZECZYTAJ TAKŻE:
PODATKI 2012 NA OSTATNIĄ CHWILĘ

Jakie dane muszę podać, żeby wysłać PIT przez internet bez podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu?
Katarzyna Zych: Żeby wysłać e-deklarację lub jej korektę bez takiego podpisu należy podać: identyfikator podatkowy NIP lub numer PESEL, pierwsze imię, nazwisko, datę urodzenia, kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny.

Czy wysyłając e-deklarację otrzymam jakieś potwierdzenie wysłania?
Katarzyna Zych: Potwierdzeniem złożenia e-deklaracji jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru - UPO. Podatnik po wysłaniu wypełnionego formularza dostaje automatycznie z systemu e-Deklaracje numer referencyjny, który służy do sprawdzania stanu przetworzenia dokumentu. Jeżeli otrzyma on status 200 - "Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO" należy z systemu pobrać poświadczenie. Samo uzyskanie numeru referencyjnego nie świadczy o przesłaniu elektronicznego dokumentu do urzędu skarbowego.

Czy system e-Deklarcje jest bezpieczny?
Katarzyna Zych: Tak. Żeby zapewnić bezpieczeństwo świadczonej usługi ministerstwo finansów udostępniło podpis elektroniczny oparty na unikatowych cechach podatnika. Cechy te, weryfikowane w systemie centralnym, posłużą jednocześnie do ustalenia tożsamości osoby korzystającej z usługi. Do komunikacji pomiędzy wysyłającym deklarację a systemem e-Deklaracje wykorzystany jest szyfrowany kanał uniemożliwiający podsłuch transmisji danych.


Czy istnieje możliwość zapisania elektronicznej wersji zeznania?

Katarzyna Zych: Formularze powinniśmy zapisać, niezależnie od aplikacji, m.in. korzystając z opcji Adobe Readera. Pamiętajmy, że musimy je przechowywać przez pięć lat od zakończenia roku podatkowego.

Czy przesłanie e-deklaracji jest odpłatne?
Katarzyna Zych: Nie. Przesyłanie elektronicznie deklaracji jest bezpłatne.

Czy e-formularze wysyłamy do swojego urzędu skarbowego?
Katarzyna Zych: Tak. W programie wybieramy z listy ten urząd skarbowy, w którym powinniśmy rozliczać się ze względu na nasze miejsce zamieszkania w ostatnim dniu grudnia 2012.

Jak mam dołączyć załączniki do moich dokumentów?
Katarzyna Zych: Wypełniając formularz w części "informacje o załącznikach" musimy wpisać ich liczbę, a wówczas automatycznie pod dokumentem głównym pojawi załącznik.

Czy małżonkowie mogą rozliczyć się przez internet razem?
Katarzyna Zych: Tak. Zeznanie podpisywane jest tylko przez małżonka, który występuje pierwszy na zeznaniu i to on autoryzuje je kwotą swego przychodu.

Jak mam autoryzować swoje zeznanie podatkowe, jeżeli wcześniej nie pracowałem?
Katarzyna Zych: Jeśli za rok 2011 nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku należy wpisać wówczas wartość "0" w polu "kwota przychodu".

W zeszłym roku składałem e-deklarację, a w tym roku mam z tym problem. Dlaczego?
Katarzyna Zych: Prawdopodobnie nie uaktualnił pan wtyczki plug in, niezbędnej do prawidłowego wysłania e-PIT. Musi pan odinstalować starą wersję i zainstalować nową wtyczkę dostępną na stronie e-Deklaracje.

Co się stanie, jeśli podamy błędną kwotę z zeszłorocznego zeznania podatkowego?
Katarzyna Zych: System nie przyjmie deklaracji. O jej odrzuceniu podatnik zostanie poinformowany otrzymując status "414 - weryfikacja negatywna - błąd w danych autoryzujących" podczas próby pobrania UPO.

Czy w pola, których nie muszę wypełniać mam wpisywać wartość zero?
Katarzyna Zych: Nie. Pola te muszą zostać puste. Nie należy w nie wpisywać np. 0, myślnika lub używać spacji, bo formularz zostanie odrzucony.

W jakiej formie wysyła się PIT? Czy poprzez e-mail w formie załącznika?
Katarzyna Zych: Deklaracje elektroniczne PIT wysyła się w postaci pliku XML. Do przygotowania i wysyłki elektronicznej deklaracji, zeznania czy też wniosku należy wykorzystać interaktywny formularz pobranym z strony www.e-deklaracje.gov.pl, z zakładki "formularze" lub specjalnie przygotowaną aplikację e-Deklaracje Desktop. Przesyłanie formularzy w formie załącznika w poczcie e-mail nie jest akceptowane przez urzędy skarbowe.

Muszę skorygować wcześniej złożoną deklarację podatkową. Czy mogę to zrobić elektronicznie?
Katarzyna Zych: Korekty deklaracji można składać elektronicznie wyłącznie za okresy rozliczeniowe, za które dostępne są odpowiednie formularze interaktywne na stronie ministerstwa finansów.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek
ja z rządowego programu nie mogłem wysłać pita - nie wiem czy wina komputera czy czego ale ciągle mieliło i nic. ale dzięki za polecenie pitaxa - świetny program. rzeczywiście łatwy w obsłudze i co najważniejsze - wszystko szybko się wysłało. teraz w te ostatnie dni to tam pewnie przeciążenie ogromne!
J
Jasiunia
Chciałabym nakłonić was wszystkich do zapoznania się z Obywatelską Fundacją Pomocy Dzieciom, aby to właśnie jej przekazać swój 1%. Jest to organizacja pożytku publicznego, która już od 12 lat nieustannie wspiera chore dzieciaki w powrocie do beztroskiego życia, a jak dobrze wiemy bardzo często takie „powroty” łączą się z ogromnymi kosztami- w tym pomaga im właśnie fundacja. Pomożcie! KRS 0000140007
Dodaj ogłoszenie