Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy 2019: Co się zmienia? Nowe zasady egzaminów dla kierowców. Trudniej będzie odzyskać prawo jazdy po zatrzymaniu

Igor Chudziński
Największe zmiany dotyczące samego prawa jazdy weszły w życie z początkiem lipca.
Największe zmiany dotyczące samego prawa jazdy weszły w życie z początkiem lipca. Marek Zakrzewski
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Żadnej taryfy ulgowej dla kierowcy, który stracił prawo jazdy, egzaminator ma być bardziej wypoczęty niż obecnie, a starający się o uprawnienia powinien mieć większy komfort psychiczny. To jedne z najważniejszych zmian w egzaminach na prawo jazdy. Część z nich obowiązuje już od początku lipca, reszta - prawdopodobnie najważniejsza - wejdzie w życie od stycznia 2020 roku.

Pierwsze zmiany dotyczące egzaminu na prawo jazdy weszły w życie z początkiem lipca.

Prawo jazdy: Co nowego od 1 lipca?

Od 1 lipca o wiele trudniej mają kierowcy, którym cofnięto uprawnienia (np. z powodu jazdy po spożyciu alkoholu lub narkotyków), traktowani są oni jakby przystępowali do egzaminu po raz pierwszy. Co w praktyce oznacza, że muszą przystąpić również do jego teoretycznej części, nie tylko do praktycznej jak było to wcześniej.

Łatwiej za to mają osoby niepełnosprawne ubiegające się o prawo jazdy kategorii AM (uprawniające do kierowania motorowerem i czterokołowcem) przyszli kierowcy mogą korzystać z czterokołowca lekkiego. Do tej pory egzamin odbywał się tylko z użyciem motoroweru.

Trwa głosowanie...

Zagłosuj w naszej sondzie: Czy prawo jazdy powinno być trudniejsze do zdobycia?

Głos Wielkopolski

Sprawdź też:

- Popieram każdą ze zmian, która ma wyjść naprzeciw osobom niepełnosprawnym i akurat ta regulacja nie wzbudza kontrowersji - mówi Paweł Guzik, wicedyrektor poznańskiego Wielkopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Jednocześnie dodaje, że wszystkie zmiany z 1 lipca wdrażane są zgodnie z planem.

Prawo jazdy: od 1 stycznia większe kolejki?

Od początku 2020 roku w życie wchodzą zmiany dotyczące pracy egzaminatora. Będzie mógł prowadzić maksymalnie 8 egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. B w ciągu jednego dnia i nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę. Po co takie zmiany w egzaminach na prawo jazdy? Chodzi o to, aby egzaminator mógł spokojnej i obiektywnej ocenić zdających egzamin na prawo jazdy. Druga ze zmian, które będą obowiązywać dopiero od 2020 roku dotyczy wyznaczania egzaminów na konkretną godzinę.

- Ograniczanie ilości przeprowadzanych przez egzaminatora egzaminów do jednego na godzinę może znacznie zakłócić harmonogram prac ośrodka. Będziemy mieć wtedy do czynienia z sytuacją, że egzaminator, który zakończy egzamin przed czasem, będzie musiał czekać na kolejnego kursanta, co oznacza wydłużenie kolejek. Szacujemy, że liczba przeprowadzanych rocznie egzaminów w WORD Poznań może spaść z około 60-62 tysięcy egzaminów do 45 tysięcy - argumentuje Paweł Guzik. WORD Poznań dysponuje tylko czterema torami na placu, więc i tak wszystkie egzaminy nie rozpoczną się punktualnie.

Zobacz też: Jesteś dobrym kierowcą? To musisz mieć 10/10! [QUIZ]

„Rzeczpospolita” podaje, że WORD-y będą musiały zatrudnić około 150 egzaminatorów w skali kraju.

- Być może w Poznaniu uda się uniknąć zatrudniania nowych osób, jednak nie wyobrażam sobie by takie obciążenie miało spaść na mniejsze ośrodki, które już i tak są pod kreską - kwituje Paweł Guzik.

ZOBACZ TEŻ:

Jaki samochód będzie najlepszy dla świeżo upieczonego kierowcy? Zobacz najlepsze modele!

Idealny pierwszy samochód istnieje? Jeśli zaczynasz przygodę...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski