Emerytura i renta bez podatku i składki zdrowotnej? Sejm zdecydował: projekt nie został odrzucony. Czy emerytury i renty wzrosną w 2020 r.?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Emerytura i renta nie będą obciążone podatkiem PIT i składką zdrowotną? Takie zmiany zakłada obywatelski projekt ustawy, nad którym w środę 22.01.2020 głosowali posłowie. Projekt został złożony jako obywatelski, ale realizuje pomysły polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego. W myśl projektu emerytura i renta byłyby wypłacane w wartości brutto bez podatku i składki zdrowotnej. Wobec tego emerytury wzrosłyby i wartość brutto pokrywałaby się z netto. Emeryci i renciści otrzymywaliby "do ręki" całą wartość świadczenia. Zmiany dotyczyłyby wszystkich rodzajów rent i emerytur - w tym np. pomostowych czy policyjnych. Posłowie zdecydowali, że skierują projekt emerytury bez podatku do dalszej pracy w komisjach. Po tym odbędą się kolejne głosowania i zapadnie decyzja czy zmiany zostaną wprowadzone.

Emerytura i renta bez podatku i składki zdrowotnej - taki pomysł zawarto w obywatelskim projekcie ustawy, nad którym w środę, 22 stycznia 2020 r. toczyła się dyskusja i głosowanie w Sejmie. Pod projektem zebrano ponad 100 tysięcy głosów Polaków, ale realizuje on pomysły, które jako pierwsze przedstawiało Polskie Stronnictwo Ludowe.

Czytaj też: Zmiany w emeryturach w 2020: zobacz, na jakie dodatki może liczyć emeryt i rencista

Emerytura bez podatku 2020: jakich emerytur dotyczą zmiany?

Co by się zmieniło, gdyby został wprowadzony? Od emerytur i rent nie byłyby odciągane składki zdrowotne i opodatkowanie z tytułu podatku dochodowego wysokości 17 proc. Najprościej mówiąc - do rąk emerytów i rencistów trafiałaby pełna wartość emerytury, która im przysługuje.

Sprawdź też:

Projekt dotyczy emerytur i rent wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i rent strukturalnych w rolnictwie; emerytur wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych; rent z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz rent socjalnych. Zmiany przepisów objęłyby też wszelkie emerytury i renty "mundurowe", np. dla policjantów, wojskowych i ich rodzin.

Sprawdź: 13. emerytura 2020. Kto dostanie trzynastkę dla emerytów? Tego musisz dopilnować

W wyniku zmian świadczenia wzrosłyby średnio o kilkaset złotych (w zależności od wysokości). Kwota brutto pokrywałaby się z wartością netto emerytury czy renty.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za wprowadzeniem emerytury i renty wolnej od podatku?

Emerytura bez podatku 2020: czy jest szansa na zmiany?

- Głównie założenia projektu wyszły od PSL, ale był on złożony jako obywatelski, jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. W ten sposób nie uległ dyskontynuacji i może być procedowany w nowej kadencji. Cieszymy się, że nie dosięgła go sejmowa "zamrażarka" i przypominamy, że nie jest partyjny - podpisali się pod nim różni Polacy, wyborcy różnych partii

- tłumaczył przed sejmową dyskusją Krzysztof Paszyk, poseł PSL z Wielkopolski.

Liczy, że nie będzie ona dotyczyła tylko samego projektu, ale szerszego zagadnienia - warunków życia polskich emerytów.

- Poza 13. emeryturą nie otrzymali żadnych transferów socjalnych. Ale już podwyżki cen i wzrost kosztów życia ich dotknęły. Liczymy na dyskusję jak podnieść ich poziom życia - podkreślał Paszyk.

Sprawdź też:

I zaznaczał, że nie powinno być tak, że emeryci odprowadzają składki przez kilkadziesiąt lat, a później nadal odejmuje się je od ich - zwykle niewielkich - świadczeń. A dodatkowe pieniądze mogłyby pomóc wykupić leki czy opłacić rachunki.

- Na pewno pojawi się pytanie - ile to będzie kosztowało? Ale przecież emeryt nie ukryje tych pieniędzy "w skarpecie" tylko one wrócą z tytułu zakupów czy usług

- podsumował Paszyk.

Emerytura bez podatku 2020: jak miały zagłosować partie?

Jednak czy projekt ma szanse na przejście przez sejmowe głosowania? Przed dyskusją w Sejmie zapytaliśmy o to parlamentarzystów. Zdradzali jak zamierzają głosować w tej sprawie. Kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy ostateczną decyzję miały podjąć we wtorek, 21 stycznia, czyli dzień przed posiedzeniem Sejmu.

- Myślę, że optymalne będzie skierowanie projektu do dalszych prac w komisji. Jednak nie mamy wielkich nadziei - przy obecnej władzy niemal każdy projekt opozycji jest odrzucany, albo trafia do "zamrażarki" - komentował poseł Waldy Dzikowski z PO.

Czytaj również: Waloryzacja emerytur 2020. Aktualne zasady waloryzacji emerytur i rent. Ile wyniesie waloryzacja emerytury w 2020 roku. Tabela waloryzacji

Z kolei Wiesław Szczepański, poseł z SLD mówił: - Popieramy rozwiązania wspierające emerytów, ale naszym flagowym pomysłem było wprowadzenie minimalnej emerytury na poziomie 1600 zł. Ubolewamy, że został od razu odrzucony - głosami PO i "prospołecznego" PiS.

Wątpliwości jaki los może czekać projekt emerytury i renty bez podatku, nie pozostawiał Witold Czarnecki, poseł PiS z okręgu konińskiego i szef partii w Wielkopolsce:

- Odrzucimy projekt. Reżim budżetowy i zasady finansowania nie pozwalają nam, by szarżować z takimi zmianami.

Czarnecki przypominał, że PSL zawsze odrzuca projekty PiS, ale partia jest otwarta na obustronną dyskusję. W przypadku projektu emerytury bez podatku, który do Sejmu trafił jako obywatelski, poseł zaznaczał: - Nad obywatelskim projektem zawsze musi się odbyć dyskusja.

To jednak miało nie zmieniać stanowiska PiS, który w Sejmie dysponuje większością. Projekt miał zostać odrzucony.

22.01.2020: Sejm głosował w sprawie emerytury i renty bez podatku

Obrady Sejmu i dyskusję o emeryturze bez podatku możesz śledzić w relacji na żywo:

Jeśli chcesz oglądać obrady Sejmu online na żywo, należy wcisnąć przycisk odtwarzania, a następnie kliknąć w czerwony przycisk "na żywo".

Ostatecznie po pierwszym czytaniu projektu, dyskusji w Sejmie i głosowaniu - stanowisko PiS nieco się zmieniło. Projekt nie został odrzucony, ale skierowany do dalszych prac w komisjach. Wobec tego powróci w przyszłości i ostateczna decyzja o nim jeszcze nie zapadła.

Kandydat PSL na prezydenta: trzeba wprowadzić emeryturę bez podatku

Na temat wprowadzenia emerytury bez podatku 8 lutego 2020 r. w Poznaniu wypowiedział się Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL na prezydenta Polski. W końcu emerytura bez podatku pomysł, który narodził się w środowisku ludowców.

- Popieramy 13. emeryturę. Ważne jednak, żebyśmy przyjęli coś lepszego niż ona, bo "trzynastka" jest rozwiązaniem wyborczym. Chodzi mi o emeryturę bez podatku. To będzie rozwiązanie systemowe i gdyby rządzący chcieli przyjmować takie rozwiązania, życie wszystkich byłoby lepsze

- zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Zobacz:

Dłuższy urlop za staż pracy 2020: za co przysługuje pracowni...

Sprawdź też:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 324

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek

Jak Kosiniak-coś tam zostanie prezydentem to naprwno wszystko będzie bez podatku i rząd wprowadzi 10tys. .

Oni wszystko wam obiecają byle utrzymać się na powierzchni.

e
ewa

Ludzie piszą jak będzie emerytura bez podatku to zagłosuja na PIS jak nie to nie ida na wybry.Przecież do tego dąży Kosiniak -Kamysz wierzę ,że dotrzymałby słowa.Nie ma nic prostszego jak zaufac.

X
Xxx

Podobno politycy PiSu latem pracują w Niemczech zbierając ogórki, żeby było na 500 , a partia KO siedzi na wczasach...

X
Xyz
9 lutego, 13:37, Gość:

Mamy wybor - beda wybory. Bedzie bez podatku emerytura to glosujcie na Prezydenta nie bedzie emerytury bez podatku to opamietajcie i zastanowcie na kogo zaglosowac..Ale wszyscy emeryci i rencisci wszyscy bez wyjatku.

9 lutego, 23:19, Ola:

Okej, uszanowanko Panie Kapitanie!

10 lutego, 12:44, Lena:

Jeżeli będzie emerytura bez podatku to z wielką przyjemnością zagłosuję na PiS

10 lutego, 17:47, Gość:

No to w wybory siedzisz w domu

Hehehe

Aktualna inflacja zje cały twój podatek z emerytury. Głosuj dalej na PiS i dalej umieraj z głodu... W końcu to "rząd" finansuje pomysły i 500 ...

O
Opinie
9 lutego, 9:15, Roman:

Ile te wykształciuch potrzebują czasu żeby znieść ten podatek jak by chodził o nich załatwili by to w jedną noc

To prawda. Mają gdzieś rencistów i emerytów.

G
Gość
9 lutego, 13:37, Gość:

Mamy wybor - beda wybory. Bedzie bez podatku emerytura to glosujcie na Prezydenta nie bedzie emerytury bez podatku to opamietajcie i zastanowcie na kogo zaglosowac..Ale wszyscy emeryci i rencisci wszyscy bez wyjatku.

9 lutego, 23:19, Ola:

Okej, uszanowanko Panie Kapitanie!

10 lutego, 12:44, Lena:

Jeżeli będzie emerytura bez podatku to z wielką przyjemnością zagłosuję na PiS

No to w wybory siedzisz w domu

Hehehe

G
Gość
9 lutego, 22:40, Janina:

Napewno zagłosuję na Pana Kosiniaka-Kamysza. Przynajmniej On pochyla się nad głodowymi emeryturami i chce coś z tym zrobić. Szacunek dla Pana!

Ty sobie głosój nawet na jachyre

L
Lena
9 lutego, 13:37, Gość:

Mamy wybor - beda wybory. Bedzie bez podatku emerytura to glosujcie na Prezydenta nie bedzie emerytury bez podatku to opamietajcie i zastanowcie na kogo zaglosowac..Ale wszyscy emeryci i rencisci wszyscy bez wyjatku.

9 lutego, 23:19, Ola:

Okej, uszanowanko Panie Kapitanie!

Jeżeli będzie emerytura bez podatku to z wielką przyjemnością zagłosuję na PiS

G
Gość

glosujta ja chceta aby dawały kasę nie ważne kto daje jest DOBRY nie daje to zly clowiek

G
Gość

podatki tylko podatki nom tylko kasy na przeżycie trza tak gadacie jak te peło

K
Krzysztof

A kiedy uchwalą emerytury stażowe. Emerytury stażowe były obiecane i co gdzie one są. Gdzie to spełnianie obietnicy wyborczej. Nie ma pieniędzy Mam pomysł żeby zmniejszyć koszty. Niech przyszli emeryci zjedzą bezrobotnych. Im więcej tym lepiej dla mnie. Po drugie zabrać dotacje na te wszystkie partie polityczne. Po trzecie niech każdy płaci na ZUS między innymi sędziowie, prokuratura, mundurowi. Wprowadzenie emerytury stażowej. A nie że pójdzie na emeryturę pracując zaledwie kilka lat. Uszczelnić wydatki a nie patrzeć skąd wziąć czy podnosić podatki.I nikt nam nic nie DAJE emerytury wypracowaliśmy sobie sami. A emerytury powinny być tylko stażowe a nie żaden wiek emerytalny. Całe życie przesiedzi na zasiłkach 65 roku życia będą brać emeryturę taką jak ja po 40 latach pracy

O
Ola
9 lutego, 13:37, Gość:

Mamy wybor - beda wybory. Bedzie bez podatku emerytura to glosujcie na Prezydenta nie bedzie emerytury bez podatku to opamietajcie i zastanowcie na kogo zaglosowac..Ale wszyscy emeryci i rencisci wszyscy bez wyjatku.

Okej, uszanowanko Panie Kapitanie!

O
Ola
7 lutego, 9:34, Gość:

Co roku slysze,ze najmniejsza waloryzacja emerytury jest 70 zl. Klamstwo bo moja zona dostala w ubieglym roku 8 zlna reke. Ma przepracowane ponad 18 lat pracy i wychowala troje dzieci. Nie pracowała bo nie miala z kim pozostawic dzieci. Teraz otrzymuje 670 zl emerytury. Czy to jest sprawiedliwe . Jak życv za taka kwote. Ponadto co roku klamia,ze najmniejsza waloryzacja to 70 zl . Guzik prawda. Osoby takie jak zona dostaja w granicach od 6 do 8 zl. Kto kogo oszukuje i robi wode z mózgu.

7 lutego, 23:29, Gość:

Trzeba było popracować 2 lata dłużej byłaby emerytura 1200

8 lutego, 23:05, Gość:

Podpisz się a nie tylko jako gość. Internet przyjmie każdy chłam pisany.

Bidulinka, nie miała z kim dzieci zostawić. A żłobki i przedszkola to otwarte są od dziś?

J
Janina

Napewno zagłosuję na Pana Kosiniaka-Kamysza. Przynajmniej On pochyla się nad głodowymi emeryturami i chce coś z tym zrobić. Szacunek dla Pana!

g
gość
8 lutego, 20:36, Gość:

Za PO nie było ani 3 ani 14 a i tak długi były a wszędzie była bieda. Co to za kraj i obywatele jak jedni chcą gorzej dla drugich. A PO to istne dno/

DOKŁADNIE PO. TO DNO !!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3