Powstanie Wielkopolskie
  konkurs

  20 tysięcy złotych na wyciągnięcie ręki

  Rozwiń
  Enter Enea Festival 2016: Sześć koncertów w dwa dni i...

  Enter Enea Festival 2016: Sześć koncertów w dwa dni i wystawa

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Leszek Możdżer przygotowuje na festiwal dwa projekty

  Leszek Możdżer przygotowuje na festiwal dwa projekty ©Łukasz Gdak

  Koncerty i wystawy przyniesie szósta edycja Enter Enea Festival, który odbędzie się w Poznaniu 24 i 25 maja.
  Leszek Możdżer przygotowuje na festiwal dwa projekty

  Leszek Możdżer przygotowuje na festiwal dwa projekty ©Łukasz Gdak

  Enter Enea Festival odbędzie się 24 i 25 maja nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu.

  Tradycyjnie rozpocznie go koncert młodego polskiego zespołu. Tym razem będzie to Jakub Płużek Quartet, którego lider jest jednym z najbardziej cenionych młodych polskich pianistów jazzowych. Zaraz potem usłyszymy trio, które tworzą Leszek Możdżer, niemiecki basista Dieter Ilg oraz mieszkający w Polsce amerykański perkusista Eric Allen.
  Na finale pierwszego dnia wystąpi Zohar Fresco Quartet. Zespół zagra materiał ze swojej pierwszej płyty zatytułowanej „Tof Miriam”. Muzyka ta łączy brzmienia etniczne z jazzową improwizacją i żonglowaniem rytmem.

  Drugi festiwalowy wieczór otworzy Nikola Kołodziejczyk Orchestra. Jej lider jest kompozytorem, dyrygentem i pianistą. Do składu zespołu zaprosił 24 muzyków z trzech krajów i z trzech różnych muzycznych nurtów: klasyki, mainstreamu i freejazzu.

  Wkrótce potem Leszek Możdżer wystąpi z triem, które współtworzą skrzypaczka Iva Bittova i trębacz Oskar Torok. Cała trójka spotka się w Poznaniu po latach. A finałem wieczoru będzie koncert „Radio. String. Quartet”.

  - To będzie bardziej akustyczny i bardziej polski festiwal - mówił podczas konferencji prasowej Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu.

  Tradycyjnie część muzyczną festiwalu poprzedzi w poniedziałek 23 maja w ABC Gal-lery podwójny wernisaż Maurycego Gomulickiego. Zobaczymy jego wystawę „Nightflight To Venus”, a także będziemy świadkami odsłonięcia instalacji „Candy Sticks”, czyli „Gigantyczne cukierki”. To odwołanie się do tradycyjnych, zanikających już choć jeszcze istniejących na polskim rynku prowincjonalnych odpustowych cukierków używanych do dekorowania drzewek bożonarodzeniowych.

  Karnet na dwa festiwalowe wieczory kosztuje 150 zł. Bilet na jeden koncert 90 zł.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo