Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europarlament: Co posłowie z Wielkopolski robią w Brukseli?

Paulina Jęczmionka
Co posłowie z Wielkopolski robią w Brukseli?
Co posłowie z Wielkopolski robią w Brukseli? Grzegorz Dembinski
Sześć miesięcy minęło od rozpoczęcia pracy nowego Parlamentu Europejskiego. Wielkopolscy posłowie mają już na koncie pierwsze sukcesy.

Sprawdziliśmy, jak piątka naszych europosłów radzi sobie po pół roku nowej kadencji.

Czytaj też: Posłowie rozpoczynają pracę w Parlamencie Europejskim. Co będą robić?

Pierwszy sukces na koncie ma już Krystyna Łybacka, posłanka SLD, która w PE należy do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. W grudniu została sprawozdawcą raportu (to podstawa tworzenia przepisów) komisji kultury i edukacji w sprawie nowych możliwości dla tych dziedzin w kontekście planu reform. Posłanka wydała też polski informator o programie finansowania badań Horyzont 2020. Była m.in. współautorką kilkunastu rezolucji.

Podobnie jak Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, europosłanka z PO, która należy do największej Europejskiej Partii ludowej. Ona zajmuje się polityką wschodnią i rynkiem pracy. - Odbyłam szereg spotkań z białoruską opozycją i międzynarodowymi ekspertami, złożyłam serię interpelacji w sprawie polityki wschodniej i więźniów politycznych, obserwowałam wybory parlamentarne w Mołdawii, a teraz planuję misję obserwacyjną na Białorusi - mówi posłanka, która w zgromadzeniu EuroNest została szefową grupy roboczej ds. relacji z Białorusią. Przygotowała także autorskie opinie (m.in. do strategii równości kobiet i mężczyzn) oraz poprawki do raportów.

Z kolei Adam Szejnfeld, także z PO i EPL, pracuje w trzech komisjach. Najważniejsza jest dla niego komisja rynku wewnętrznego, w której wyzwaniem pozostaje upowszechnianie jednolitego rynku towarów i usług. W komisji handlu poseł zajmuje się umową o wolnym handlu z USA. - To porozumienie zmieni świat - mówi A. Szejnfeld. - Rozpocząłem w tej sprawie zakrojone na szeroką skalę konsultacje społeczne. Równolegle prowadzę podobne konsultacje w sprawie już wdrażanej umowy z Koreą Południową. Zostałem stałym sprawozdawcą komisji i przewodniczącym grupy monitorującej jej wdrażanie.

Jako sprawozdawca w komisji kontroli budżetu, w trakcie przygotowań raportu na temat unijnych agencji jest Ryszard Czarnecki (PiS) z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, europoseł od 2004 r. Poza tym, napisał już kilka opinii. A jako wiceprzewodniczący parlamentu, reprezentuje go podczas wielu spotkań dyplomatycznych.

Z kolei Andrzej Grzyb z PSL i EPL, który także jest w PE od 2004 r., współtworzył już 20 rezolucji. Jako koordynator EPL w podkomisji praw człowieka zajmował się np. rezolucją w sprawie prześladowań opozycji w Wenezueli. Włączył się też w apel o uwolnienie syryjskiej dziennikarki Razan Zaitouneh.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski