Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fachowiec radzi: Niezbędne dokumenty do budowy

Andrzej Janas
Chcemy budować wiosną, formalności załatwmy w  styczniu
Chcemy budować wiosną, formalności załatwmy w styczniu fot.archiwum
Aby zacząć prace budowlane zgodnie z planowanym terminem, należy rozpocząć procedury formalne odpowiednio wcześniej. W przypadku planowania budowy na wiosnę warto uruchomić cały proces już w styczniu - wtedy inwestor ma pewną "rezerwę czasową" i może spokojnie zgromadzić niezbędne dokumenty.

Jeśli inwestor planuje ruszyć z pracami budowlanymi na jesieni, to uwzględniając okres urlopowy, najlepiej udać się do urzędu już w czerwcu.

Najważniejsze dokumenty, które musimy zgromadzić to: wniosek na drukach podpisany przez inwestora lub osobę upoważnioną przez inwestora (druk do pobrania ze strony internetowej lub w urzędzie), mapa do celów projektowych, wykonana przez geodetę, (w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania prawomocna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu), projekt budowlany (4 egzemplarze) - projekt zagospodarowania terenu stworzony na podstawie aktualnej mapki geodezyjnej oraz projekt architektoniczno-budowlany. Ostateczna decyzja o warunkach zabudowy wydaje właściwy wójt, burmistrz lub prezydent.

Szczegółowe informacje o wymaganych dokumentach można znaleźć na stronach Urzędu Miasta www.bip.poznan.pl lub Starostwa Powiatowego www.bip.powiat.poznan.pl

W Poznaniu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego można obejrzeć na stronie internetowej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Aby usytuowanie budynku było zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego projektantowi, który będzie wykonywał lub adaptował nasz projekt, potrzebny będzie wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, który można wydrukować ze strony internetowej lub otrzymać w Urzędzie Miasta Poznania po złożeniu wniosku o ten dokument.
Procedura ta trwa do 14 dni, jeśli dla wybranej działki nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania - nieco dłużej. Otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy, co może zająć od 1,5 do 2 miesięcy.

Geodeta z okolic Poznania wykonuje mapę do celów projektowych zazwyczaj przez ok. 3-5 tygodni. Wydanie warunków przyłączenia mediów trwa w zależności od gestora (dostarczyciela) mediów ok. 2 tygodni do 4 tygodni.

Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (w Poznaniu jest to Urząd Miejski lub Starostwo Powiatowe) inwestor otrzymuje pozwolenie na budowę. Ważne: urząd ma czas nawet do 65 dni na rozpatrzenie wniosku inwestora i wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Do rozpoczęcia budowy potrzebne jest uprawomocnienie się pozwolenia na budowę, które następuje po 14 dniach od daty otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę przez inwestora oraz (ewentualne) inne strony postępowania. Od zakupu działki w okolicach Poznania do uzyskania pozwolenia na budowę może więc minąć okres od trzech miesięcy do pół roku. Inwestor ma także obowiązek 7 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych zawiadomić o tym nadzór budowlany.

Jak "przebrnąć“ przez formalności związane z budową domu, radził Wojciech Pawlicki z poznańskiego Biura Usług Projektowych Opus Ekspert Budowy Silka Ytong.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski