18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Sztuki Starożytnej otwarta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA, FILM]

Jacek Sobczyński
Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym.
Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym. Waldemar Wylegalski
Jeśli jesteś uczniem i masz kłopoty z książkowym przyswojeniem wiedzy na temat kultury i sztuki sprzed tysięcy lat, podpowiadamy: wybierz się czym prędzej do nowo otwartej Galerii Sztuki Starożytnej w poznańskim Muzeum Narodowym. Kilkudziesięciominutowa wycieczka po jej wnętrzach może dać ci więcej, niż wielodniowe siedzenie nad podręcznikami.

Czytaj także:
Poznań: Wielkopolskie szopki w Muzeum Narodowym
Poznań: Nowa Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]

- Na taką galerię czekaliśmy bardzo długo. Jej pomysł kiełkował w głowach moich wielu poprzedników - wspomniał dyrektor Muzeum Narodowego Wojciech Suchocki.

W Muzeum Narodowym nastąpiło uroczyste otwarcie ekspozycji Galera Sztuki Starożytnej.

Do galerii trzeba zejść po stromych schodkach - całość mieści się w podziemiach Muzeum. Piwniczny, ciasny klimat dobrze koresponduje z eksponatami; wszystkie sprawiają wrażenie, jakby były wyjęte z wszelakiej maści opuszczonych podziemi czy lochów.

- Koncepcją wystawy była kameralna panorama kultur świata starożytnego, uformowana w swoistą prezentację artystyczną - tłumaczył podczas sobotniego otwarcia galerii jej kurator, Jan Szymkiewicz.

Faktycznie, wystawa jest kameralna, ale mimo tego ilość zabytkowych eksponatów może przyprawić o zawrót głowy nawet pasjonatów gatunku. Są one pogrupowane według konkretnych kultur. Tuż po wejściu wycieczkę warto rozpocząć od prawej strony galerii, gdzie możemy obejrzeć przedmioty starożytnych kultur andyjskich. Są tam zabytkowe tkaniny, naczynia z bóstwami czy… licząca sobie blisko 2000 lat wstążka.

Kolejna część wystawy jest poświęcona sztuce greckiej. Tam też lwią część stanowią naczynia, amfory i inne przedmioty użytku codziennego. Najstarsze z nich, naczynie trojańskie, powstało ponad 2000 lat przed naszą erą! Poruszając się przez galerię odwrotnie do wskazówek zegara natrafimy na pamiątki po Etruskach (kubki, urny, wazy), bizantyjskie ikony, syryjskie monety, misy z Kartaginy i sporą ilość rzymskich eksponatów: malowidła, balsam aria a nawet kawałki kapitelu. Większość z nich powstała przed narodzeniem Chrystusa.

Osobne pomieszczenie poświęcono na sztukę egipską. Ta część jest najobszerniejsza… ale od razu ostrzegamy osoby o słabych nerwach; być może nie wszyscy są gotowi na widok zmumifikowanej głowy krokodyla, oryginalnych sarkofagów i figurek trumiennych. Ale nie wszystkie przedmioty są nacechowane funeralnie - jest choćby tkanina z wizerunkiem tańczącego Erosa.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających od wczoraj. Bilety wstępu kosztują 8 i 12 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski