Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Rychtal. Cudowne źródełko od Jadwigi Śląskiej

RED
W pobliżu Rychtala, w Zgorzelcu stoi kapliczka świętej Jadwigi Śląskiej. Pod kapliczką znajduje się kamień z odciśniętą stopą świętej, a obok bije źródełko, które ma uzdrawiającą moc w chorobach oczu. Mieszkańcy przybywają tam prosić swoją świętą o wstawiennictwo.

W niezwykle malowniczym i urokliwym miejscu w Zgorzelcu wśród pól pod Krzyżownikami Jadwiga Śląska zatrzymała się na odpoczynek w czasie wędrówki z Trzebnicy do Krakowa. Poczuła ogromne pragnienie, ale nigdzie w pobliżu nie było wody. To właśnie wtedy z ziemi miało wytrysnąć cudowne źródełko z kryształowo czystą wodą, dzięki któremu Jadwiga mogła zaspokoić pragnienie. Uradowana, oparła swoją nogę na kamieniu, pozostawiając w nim odciśnięty ślad stopy.

Kapliczka ku czci Świętej Jadwigi Śląskiej, jak i bijące do dziś źródełko wraz z pozostawionym na kamieniu śladem stopy, upamiętniają to wydarzenie. Natomiast ludzie wierzą w jego uzdrawiającą moc. Według legendy bowiem, przed wieloma laty szedł tą drogą żołnierz, który miał problem z widzeniem. Zatrzymał się przy źródełku, aby się napić, po czym obmył wodą twarz i oczy. Wtedy jego wzrok poprawił się. Od tego czasu to miejsce odwiedza wielu pielgrzymów, wierząc w uzdrawiającą moc wody w chorobach oczu.

Legenda głosi również, że w wigilię Świętej Jadwigi Śląskiej, tj. 14 października panny wędrowały do źródełka po wodę. W drodze powrotnej nie mogły się odwrócić. Jeśli to uczyniły, nigdy nie wyszły za mąż. Do dziś mieszkańcy pobliskich miejscowości wspólnie odmawiają tam różaniec, prosząc świętą o wstawiennictwo. Kościoły w Krzyżownikach i w Rychtalu posiadają relikwie Świętej Jadwigi Śląskiej.

Wójt zaprasza

Gmina Rychtal. Cudowne źródełko od Jadwigi Śląskiej

"Zapraszam Państwa w podróż na południowy kraniec województwa wielkopolskiego, gdzie pośród szumiących sosen rychtalskich znajduje się „bogata dolina” (z niemieckiego Reichtal), czyli nasza gmina Rychtal. W gminie tej jest wiele miejsc wartych odwiedzenia, spośród których prezentuję cztery wybrane: Kościół św. Jana Nepomucena w Drożkach, kościół św. Rocha w Proszowie, kościół Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Rychtalu i wreszcie zabytkowy układ urbanistyczny naszego miasta, o którym nie sposób nie wspomnieć.

Bogata historia Rychtala sięga początków XIII wieku. W historii tej odnajdujemy informacje m.in. na temat słynnej fabryki organów, szpitala czy browaru. Jednak życie Rychtala nie rozpoczęło się w XIII wieku, lecz znacznie wcześniej. Czasy te zostały uwiecznione w wielu barwnych legendach i opowieściach przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie, których pamięć wśród mieszkańców jest nadal żywa. Aby zachęcić Państwa do odwiedzenia gminy Rychtal, wybrałem dwie z nich. To legenda o cudownym źródełku, które bije przy kapliczce Świętej Jadwigi Śląskiej i legenda o Studnicy, czyli o pięknym i bogatym mieście, które niegdyś znajdowało się w naszym Rezerwacie Przyrody Studnica."

Z poważaniem

Adam Staszczyk,
wójt gminy Rychtal

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski