Gumny zdobył gola na wagę mistrzostwa Polski. Hokeiści Grunwaldu Poznań wywalczyli tytuł w hali

LUMAR, MAC
Grunwald Poznań po raz 18. mistrzem Polski
Grunwald Poznań po raz 18. mistrzem Polski wks-grunwald.poznan.pl
Grunwald Poznań po raz 18. został halowym mistrzem Polski. W decydującym meczu broniący tytułu Grunwald pokonał Pomorzanina Toruń 3:2 (1:0). Bramki dla Grunwaldu zdobyli: Mateusz Poltaszewski (1), Mateusz Hulbój (38) oraz Mikołaj Gumny (45), dla Pomorzanina: zaś Krystian Makowski 2 (31. karny, 53. krótki róg).

W turnieju finałowym rozegranym w Stęszewie wystąpiło sześć drużyn, które w sobotę rywalizowały w dwóch grupach liczących po trzy zespoły, a mecze trwały dwa razy 20 minut. W grupie C Grunwald pokonał Wartę Poznań 9:0 (3:0) oraz AZS AWF Poznań 7:0 (5:0), zaś AZS AWF Poznań wygrał z Wartą 7:4 (2:1). W grupie D Pomorzanin Toruń pokonał LKS Rogowo 3:2 (3:1) oraz UKH Start 1954 Gniezno 12:1 (5:0), a Start 1954 Gniezno zwyciężył LKS Rogowo 4:3 (1:0).

W finale zmierzyły się dwie bezsprzecznie najlepsze drużyny, które nie straciły w rozgrywkach ani jednego punktu. Grunwald już w pierwszej minucie objął prowadzenie, Pomorzanin tuż po przerwie doprowadził do wyrównania, a zacięta rywalizacja trwała do ostatnich sekund. W końcówce spotkania torunianie, którzy przegrywali różnicą dwóch bramek po golach Mateusza Hulbója i Mikołaja Gumnego (brat Roberta, piłkarza Lecha Poznań) wycofali bramkarza, lecz zdołali strzelić tylko gola kontaktowego.

Brązowy medal zdobyli hokeiści AZS AWF Poznań, wygrywając z UKH Start 1954 Gniezno 10:3 (5:2). Mecze o medale trwały 60 minut.

Wszyscy uczestnicy turnieju finałowego oraz UKS Bałagany Łubianka i Stella Gniezno, które zajęły czwarte lokaty w grupach w zasadniczej fazie HMP, w następnym sezonie grać będą w mowo utworzonej Superlidze hokeja halowego.

Grunwald jako mistrz Polski wystąpi w gronie ośmiu najlepszych europejskich klubowych drużyn w hokeju halowym w następnej edycji Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. o oprawo hokeiści Grunwaldu niedawno zresztą sami wywalczyli, uzyskując miejsce w elicie dla mistrza Polski dzięki zajęciu drugiego miejsca w turnieju Dywizji II halowego PEMK.

– Ogromnie się cieszymy, tym bardziej, że zwycięstwo w finale mistrzostw Polski kosztowało nas mnóstwo wysiłku – podkreślił Paweł Bratkowski, kapitan Grunwaldu.

Królem strzelców HMP został Krystian Makowski z Pomorzanina Toruń, który w dziewięciu spotkaniach zdobył 46 bramek, o dziesięć goli wyprzedzając wielokrotnego króla strzelców Artura Mikułę z Grunwaldu. Makowski wywalczył „Złotą Laskę” – nagrodę PZHT oraz redakcji „Sportu”