II i III liga - jak poszło drużynom z Wielkopolski? Remis rezerw Lecha, zwycięstwa KKS Kalisz, Mieszka Gniezno i Sokoła Kleczew

Dawid Dobrasz
Zaktualizowano
Oprócz zmagań trzecioligowców warto wspomnieć o rezerwach Kolejorza. Podopieczni Rafała Ulatowskiego zdobyli w Łęcznej bardzo cenny punkt, remisując 0:0. Było to historyczne "oczko" dla drugiej drużyny Lecha w II lidze. K. Kurzępa
W miniony weekend granie rozpoczęła piłkarska III liga. W tym sezonie za prowadzenie grupy II odpowiada Wielkopolski ZPN, a my sprawdzamy, jak radziły sobie wielkopolskie zespoły w lidze złożonej z czterech województw. Grały także rezerwy Kolejorza w II lidze.

Na inaugurację III ligi mieliśmy pierwsze derby Wielkopolski. Do Środy Wielkopolskiej na mecz z miejscową Polonią przyjechał mocno wzmocniony przed sezonem Mieszko Gniezno. Za to zdecydowanie osłabiony zdobywca Pucharu Polski na szczeblu regionalnym nie miał zamiaru łatwo oddać punktów w piątkowe popołudnie. Zawodnicy Krzysztofa Kapuścińskiego mieli kilka okazji, ale nie udało się ich zamienić na bramki. Jedynego gola w drugiej połowie zdobył Adrian Kaliszan w 51. minucie spotkania i pierwsze trzy punkty w tym sezonie pojechały do Gniezna.

W sobotę do gry przystąpiły Sokół Kleczew, Nielba Wągrowiec, KKS Kalisz i Jarota Jarocin. Najciekawiej było we Wągrowcu, gdzie beniaminek III ligi prowadził 2:1 z KP Starograd Gdańsk, żeby ostatecznie przegrać 2:3. Nielba otworzyła wynik w 29. minucie po golu Rafała Leśniewskiego. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, bo Daniel Kraska wyrównał 2 minuty później. Nielba ponownie wyszła na prowadzenie i ponownie za sprawą wykorzystanej jedenastki przez Leśniewskiego w 38. minucie meczu. Na odpowiedź gości także nie trzeba było długo czekać. Bartosz Kuźniarski wyrównał jeszcze przed przerwą, a po zmianie stron decydującego gola na wagę trzech punktów dla Starogardu zdobył Kamil Żylski w 61. minucie.

Sprawdź też:

W III lidze jako jedyni ze zwycięstwa w roli gospodarza cieszyli się gracze z Kleczewa. Miejscowy Sokół stanął na wysokości zadania i będąc faworytem, pokonał Bałtyk Koszalin 2:1, po dwóch golach Norberta Grzelaka. Bramkę honorową dla gości zdobył Michał Czenko.

Efektownie rozpoczął za to jeden z faworytów do awansu KKS Kalisz. Podopieczni Ryszarda Wieczorka gładko pokonali beniaminka Grom Nowy Staw, wygrywając na wyjeździe 4:0. Bramki dla Kalisza zdobył Mateusz Żebrakowski (dwie), Sebastian Kaczyński i Andrzej Kaszuba.

Planowo zwycięstwem gospodarzy zakończył się za to mecz w Kołobrzegu. Kolejny faworyt do awansu - Kotwica bez większych problemów poradziła sobie z Jarotą Jarocin, kontrolując przebieg spotkania (w 19. minucie było już 3:0 dla Kotwicy). Gospodarze wygrali 4:2, a bramki dla Jaroty zdobyli Szymon Gałczyński i Mateusz Dunaj.

W niedzielę do gry przystąpiła ostatnia drużyna z Wielkopolski. Górnik Konin pojechał na ścięcie do potężnie wzmocnionej Raduni Stężyca i został ścięty. Mecz zakończył się wynikiem 5:1 dla gospodarzy, a był to najmniejszy wymiar kary. Honorową bramkę dla Konina zdobył z rzutu karnego Taras Jaworśkyj.

Oprócz zmagań trzecioligowców warto wspomnieć o rezerwach Kolejorza. Podopieczni Rafała Ulatowskiego zdobyli w Łęcznej bardzo cenny punkt, remisując 0:0. Było to historyczne "oczko" dla drugiej drużyny Lecha w II lidze. Za to swoje mecze w weekend wygrała Warta Poznań 1:0 z GKS-em Bełchatów po bramce Tomasza Boczka i oczywiście Lech Poznań, który wygrał na trudnym terenie w Łodzi 2:1. Za tydzień ruszają rozgrywki IV ligi, czyli rozgrywki nazywane wojewódzkimi.

Natomiast w 2. kolejce III ligi najciekawiej zapowiada się starcie dwóch zespołów aspirujących do awansu. W najbliższą sobotę do Kalisza przyjedzie Kotwica Kołobrzeg. W następnej kolejce będą kolejne derby i znowu z udziałem Polonii, która podejmie u siebie Górnika Konin. W pozostałych spotkaniach Gwardia Koszalin przyjmie u siebie Nielbę Wągrowiec, a Sokół Kleczew pojedzie do Szczecina na mecz ze Świtem Skolowin. Z kolei Mieszko Gniezno zmierzy się z rezerwami Pogoni Szczecin.

W II lidze rezerwy Kolejorza zagrają pierwszy raz u siebie. Przeciwnikiem drugiej drużyny Lecha będzie Skra Częstochowa, a mecz odbędzie się w niedzielę o godzinie 13:05. Transmisja z tego meczu będzie prowadzona w Telewizji Polskiej na TVP 3.