18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje utrzymanie zwierzaka ze schroniska

Adrianna Kowalczyk
Schroniska dla zwierząt są przepełnione.
Schroniska dla zwierząt są przepełnione.
Schroniska przepełnione są zwierzętami, które czekają na nowy dom i odpowiedzialnego właściciela. Należy jednak pamiętać, że przygarnięcie takiego zwierzaka wiąże się nie tylko z symboliczną opłatą na rzecz schroniska, ale i kosztami utrzymania nowego pupila.

Legowisko (30-200zł), smycz (15-90zł), obroża (10-30zł), szczotka (ok.15zł), miski (5-15zł), gryzaki i pokarm, to tylko niektóre z niezbędnych dla zwierzaka akcesoriów. Przeciętny koszt wyprawki dla psa waha się w granicach od 200 nawet do kilkuset złotych. Jeśli myślimy o przygarnięciu kota, musimy przygotować się jeszcze na kupno kuwety (od 20zł), żwirku czy drapaka (od 20zł). Oprócz kosztów zwierzęcej wyprawki, czekają na nas także opłaty związane z wizytami u weterynarza.

Czytaj także:

Schronisko w Poznaniu: To nie miasto dla starych zwierząt... [ZDJĘCIA]

- Po zabraniu psa czy kota ze schroniska zwierzę powinno zostać przebadane klinicznie czy jest zdrowe. Zwraca się wtedy uwagę na parametry takie jak temperatura i oddechy, ewentualne problemy z układem krążenia i układem oddechowym, bada się stan uzębienia i powłok skórnych oraz uszu. Zwierzę powinno zostać odrobaczone, a zabieg ten powinien zostać powtórzony po dwóch tygodniach. Należy również podać preparaty na pasożyty zewnętrzne – przypomina Dariusz Filipiński, poznański weterynarz.

Coraz więcej schronisk dba jednak o to, aby ich podopieczni posiadali książeczki z wpisami o wykonywanych regularnie kontrolach weterynaryjnych. - Zwierzęta z naszego schroniska mają założone książeczki, są wysterylizowane, odrobaczone i posiadają komplet szczepień – mówi Anna Stawarz ze schroniska w Gaju. – Z nowym właścicielem podpisywana jest umowa adopcyjna, która zawiera wpis o konieczności odpowiedzialnej opieki nad pupilem pod groźbą jego odebrania przez schronisko – dodaje.

Po załatwieniu wszystkich formalności związanych z przygarnięciem pupila, pozostaje nam odetchnąć z ulgą i cieszyć się z przybycia nowego przyjaciela. Nie możemy jednak zapominać, że na tym obowiązki właściciela się nie kończą. – Młode zwierzę wymaga kilkukrotnego powtarzania szczepień, starsze zwierzęta powinny być szczepione przynajmniej raz w roku, ale wszystkie powinny być odrobaczane raz na kwartał – przekonuje weterynarz.

Przygarnięcie czworonożnego kompana to jednak nie tylko inwestycja, ale przede wszystkim odpowiedzialność i wzajemna troska. Każde szczęśliwe i zadbane zwierze odwdzięczy się swojemu właścicielowi wiernością, a jak przekonuje hasło jednego z poznańskich schronisk „Pies ze schroniska kocha mocniej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski