Jak powstały hasła Poznańskiego Czerwca '56?

  Jak powstały hasła Poznańskiego Czerwca '56?

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznański plastyk wykonał polityczne transparenty i zaniósł je protestującym na placu przy Zamku
  1/5
  przejdź do galerii

  Poznański plastyk wykonał polityczne transparenty i zaniósł je protestującym na placu przy Zamku ©archiwum

  Odbiór przez świat poznańskiego buntu przeciwko władzy byłby inny, gdyby nie jego pomysł zrobienia transparentów dla protestujących. O tym, że wykonał je dekorator Stanisław Nowak, wiedzą tylko nieliczni.
  Podczas oglądania zdjęć z przebiegu wydarzeń Poznańskiego Czerwca zwracają uwagę charakterystyczne, duże napisy na niesionych przez protestujących transparentach. Można odnieść wrażenie, że zbuntowani robotnicy i mieszkańcy Poznania wyszli z nimi na ulice, by za pomocą haseł wyrazić sprzeciw wobec działań komunistycznej władzy. Niewiele osób wie, że w rzeczywistości tysiące ludzi gromadzących się rankiem 28 czerwca 1956 roku przy dawnym Zamku Cesarskim na ulicy Święty Marcin nie miało ze sobą transparentów. Ich wyposażenie w polityczną „broń” było pomysłem poznańskiego artysty-grafika Stanisława Nowaka, który w ten sposób sam chciał wesprzeć demonstrujących.

  O nieznanych kulisach powstania transparentów powiedziała nam córka ich autora. Dzięki niej możemy też poznać fragmenty wspomnień człowieka, który z pewnością wpłynął na odbiór poznańskiego buntu w polskich i światowych mediach, a być może wywarł też pewien wpływ na jego przebieg.

  Masami zawładnęła solidarność
  - Ojciec miał pracownię przy ul. Szamarzewskiego. Rozpoczynając tamtego dnia pracę, stwierdził, że nie ma papierosów. Wyszedł, by je kupić. Zobaczył wtedy wielki tłum idąc ul. Kraszewskiego - mówi Rita Nowak-Wilowska.

  „Niesamowity był to widok, nie słyszałem żadnych głosów, panowała przerażająca cisza, którą wypełniał tylko rytm uderzanych o uliczny bruk drewniaków. Środkiem, na całą szerokość jezdni, kroczyła czołówka. Robotnicy w roboczych kombinezonach, w uniesionych ku górze rękach trzymali suche kromki chleba” - czytamy we wspomnieniach Stanisława Nowaka. „Tłum wyraźnie kierował się do centrum miasta (…) Postanowiłem możliwie błyskawicznie wykonać hasła i przekazać je w ręce robotnikom, a tym samym zamanifestować swój osobisty udział w tym proteście” - wyjaśniał, dlaczego zdecydował się zrobić transparenty.  Nowak prowadził prywatnie dekoratornię przy Spółdzielni Pracy „Reklamodruk”. Do zrobienia transparentów posłużyła mu gruba zielonkawa tektura dekoracyjna, tzw. falówka. „Wymiar haseł 150 x 50 i 200 x 50 cm (…) Czas naglił (…) treść haseł dyktowało mi serce” - wspominał.

  Oprócz najbardziej dzisiaj znanych haseł „Żądamy chleba” i „Żądamy obniżki cen. Chcemy żyć” wykonał też inne: „Żądamy podwyżki płac”, „Precz z komuną” i „Precz z krwiopijcami”. Z rulonem transparentów poszedł do centrum miasta, gdzie gromadziły się tłumy.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DOBRA ROBOTA

  łUKASZ JASTRZĄB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Krzysztof ! Zawsze można liczyć, że napiszesz coś nowego i ciekawego o Czerwcu. Tzn. to są mi rzeczy znane, ale dla ogółu Czytelników - takie ciekawe szczegóły - nie. Widać można pokazać Czerwiec...rozwiń całość

  Krzysztof ! Zawsze można liczyć, że napiszesz coś nowego i ciekawego o Czerwcu. Tzn. to są mi rzeczy znane, ale dla ogółu Czytelników - takie ciekawe szczegóły - nie. Widać można pokazać Czerwiec od innej strony, bo znów widzę, że odgrzewa się "stare kotlety" i w kółko to samo i ci sami... Pozdrawiamzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdjęcie jest

  Dyv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziękuję za ten artykuł

  Dyv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Dziękuje za te ważne informacje! Może warto je uzupełnić o zdjęcie pana Nowaka? Albo zdjęcie z jego pracowni?

  Najczęściej czytane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej