Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się zmieni ul. Kościelna? Nagrodzono autorów zwycięskiej koncepcji!

Cezary Hurysz
Tak wygląda ul. Kościelna w zwycięskiej koncepcji.
Tak wygląda ul. Kościelna w zwycięskiej koncepcji. wizualizacja/Kamil Ziółkowski i Seweryn Trzyn
Studenci Uniwersytetu Artystycznego wzięli udział w konkursie organizowanym przez władze Poznania. Miał on wyłonić zwycięską koncepcję zagospodarowania ulicy Kościelnej.

– Ulica Kościelna znajduje się w centralnym punkcie miasta, a zmiany pozwolą wyeksponować jej walory estetyczne. Skorzystają na tym wszyscy poznaniacy – mówi Maciej Wudarski, wiceprezydent miasta.

To nie pierwsza tego typu koncepcja. Pierwszy projekt przebudowy ulicy Kościelnej powstał w 2014 roku, natomiast nie spełnił on oczekiwań władz Poznania.

– Chcieliśmy jeszcze raz sprawdzić, jakie pomysły mają studenci. Dzięki temu możemy wyobrazić sobie, jak ulica Kościelna mogłaby w przyszłości wyglądać. Zarząd Zieleni Miejskiej na pewno będzie miał środki na realizację którejś z koncepcji. Laureatów zapraszamy do współpracy – mówi Maciej Wudarski.

Ulica Kościelna jest wyjątkowa, ze względu na swoją historię.

– Historia tej ulicy sięga średniowiecza. Układ owalnicowy zachował się do dzisiaj, a utrzymanie specyfiki tego terenu okazały się być bardzo dużym wyzwaniem dla studentów – zaznacza prof. Elżbiera Raszeja z Uniwersytetu Artystycznego.

Do konkursu zostało zgłoszonych 17 prac. Za najlepsze uznano koncepcję przygotowaną przez Kamila Ziółkowskiego i Seweryna Trzynę. Zwycięski projekt miał na celu podporządkować ulicę Kościelną otaczającej zabudowie.

– Pracując nad koncepcją zagospodarowania ulicy Kościelnej, kierowaliśmy się chęcią stworzenia układu, nie wymagającego radykalnych zmian - mówi Kamil Ziółkowski. - Ze względu na bliskość parku Sołackiego i planowanego mniejszego parku na terenie nowego osiedla na miejscu fabryki „Goplana”, staraliśmy się stworzyć miejsce o unikalnym kodzie, które byłoby łatwe do zapamiętania i odróżnienia od pozostałych alei, czy parków - dodaje.

Dużym wyzwaniem jest uspokojenie ulicy, która słynie z natężonego ruchu, a dodatkowo punkty wypełniające przestrzeń skweru.

– Podczas przebudowy ulicy będziemy się zmagać na przykład ze stacją benzynową, czy z myjnią na skwerze – zauważa Maciej Wudarski.

Drugie miejsce otrzymali Joanna Piasecka i Tomasz Bekas. Wystawę pokonkursową prac można oglądać w holu Urzędu Miasta Poznania, obok sali sesyjnej.

Zobacz wizualizację zwycięskiej koncepcji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski