reklama

Jezioro Białokoskie jest brudne i śmierdzi. Kto je zanieczyszcza?

Iwona Paroń
Jeden z dopływów Jeziora Białokoskiego od strony Lubosza. Tam woda ma niecodzienny kolor i zapach
Jeden z dopływów Jeziora Białokoskiego od strony Lubosza. Tam woda ma niecodzienny kolor i zapach
Jezioro Białokoskie było niegdyś turystyczną perłą i rajem dla nurków oraz wędkarzy. Teraz woda jest w nim brudna i śmierdzi, a do jej zanieczyszczania nikt nie chce się przyznać. Władze gminy Chrzypsko Wielkie podejrzewają, że jezioro zanieczyszcza oczyszczalnia ścieków w Luboszu (gm. Kwilcz). Władze gminy Kwilcz odpierają zarzuty. Sprawą ma więc zająć się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Starostwo Powiatowe w Międzychodzie.

Edmund Ziółek, wójt gminy Chrzypsko Wielkie, przyznaje, że coś złego z wodą w jeziorze się dzieje od kilku lat, ale tak źle jeszcze nie było. - Jezioro się degraduje - przyznaje.

Gmina Chrzypsko Wielkie, po sygnałach zaniepokojonych mieszkańców Białokosza, zamówiła zbiorczą analizę wód, która wykazała znaczne przekroczenia parametrów. Okazało się też, że zanieczyszczenie w Jeziorze Białokoskim ma charakter fekaliowy. Pojawiły się więc domysły, że winowajcą jest oczyszczalnia ścieków w Luboszu.

- To oczyszczalnia technologicznie starsza od naszej, a my dostrzegamy już potrzebę modernizacji. Nasze przypuszczenia są uzasadnione - twierdzi wójt gminy Chrzypsko Wielkie Edmund Ziółek, który zapowiada, że sprawy nie pozostawi samej sobie.

Co prawda nadal nie wiadomo, kiedy pojawi się poproszony o interwencję Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, ale to niejedyne działania. Gmina wystosowała też do Starostwa Powiatowego w Międzychodzie wniosek o to, by być stroną w postępowaniu o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na dalsze podłączenie oczyszczalni ścieków w Luboszu do Jeziora Białokoskiego. Aktualne bowiem wygasa 30 czerwca.

- Dotychczasowe rozmowy z gminą Kwilcz nie przyniosły efektów, zdecydowałem się więc podjąć dalsze kroki. Do Starostwa Powiatowego w Międzychodzie zostało skierowane pismo z prośbą o wygaszenie pozwolenia wodno-prawnego dla oczyszczalni. Uzasadnieniem była ostatnia lustracja terenu, podczas której okazało się, że oczyszczalnia wywozi osad z rowów i wykonała zastawki do osadzania się osadu w rowie, a powinna mieć technologię umożliwiającą jego zatrzymanie na terenie oczyszczalni. To nie rozwiązanie na miarę XXI wieku - mówi Edmund Ziółek.

Wójt gminy Chrzypsko Wielkie sugeruje też, że jeżeli władze gminy Kwilcz są przekonane o prawidłowym funkcjonowaniu oczyszczalni, powinni podłączyć ją do jeziora na swoim terenie. Wówczas sytuacja byłaby administracyjnie klarowna.
Gmina Kwilcz i Zakład Obsługi Mienia Samorządowego w Kwilczu, pod które podlega oczyszczalnia, przekonują, że wykonane badania wskazują, iż oczyszczalnia działa poprawnie a potwierdzeniem są ostatnie (marzec 2013) badania ścieków oczyszczonych.

- Ze względu na długość dopływu, oczyszczalnia nie ma wpływu na stan jeziora. Jezioro Białokoskie ma więcej dopływów, do cieku także mają ujście sieci drenarskie z przyległych pól, gdzie także spływają wody - wyjaśnia Robert Wasik, kierownik ZOMS w Kwilczu.

Zastanawia przy tym fakt, że akurat teraz gmina Kwilcz podjęła kroki, aby oczyszczalnię zmodernizować.

- Gmina ustali w bieżącym tygodniu możliwości modernizacji oczyszczalni, które zostaną przedstawione i omówione w Starostwie Powiatowym - dodaje Robert Wasik. Przyznaje, że do tej pory nie była rozważana możliwość odprowadzania oczyszczonych ścieków do jeziora w Luboszu znajdującego się na terenie gminy Kwilcz i, że został już złożony wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego dla jeziora w Białokoszu. - ZOMS ma podjąć dodatkowe działania wpływające na poprawę stanu wody wypływającej z oczyszczalni poprzez budowę dodatkowego zbiornika, gdzie osad mógłby dodatkowo osiadać - zapewnia z kolei Daniel Kozubowski, kierownik Referatu Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich w UG Kwilcz.

Trwają przepychanki i poszukiwania winnych, a woda w akwenie odstrasza. Jezioro, dotąd jedno z najczystszych w gminie Chrzypsko Wielkie, przyciągało turystów i nurków, bo ma 36 m głębokości. Pod znakiem zapytania stoi teraz dopuszczenie go przez sanepid jako miejsca do kąpieli. Zaczyna też odstraszać wędkarzy.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gos

to wes sie napij tej wody idioto

a
adam

Jezioro Białokosz jest obrazem ludzkiej głupoty. Począwszy od wychowania dzieci
a skończywszy na przywarach dorosłych. Z tą wodą jest jak ze zdrowiem. Docenisz
jak je stracisz. Od uzdrawiania wody pewnie są specjaliści ale nie słyszałem żeby
był jakiś program naprawczy.

M
MM

jak w temacie

p
poznanianka

Nie powiedziałabym, że jezioro odżywa! Skąd wiesz, że przestali truć ? Woda jest brunatna… Przykro patrzeć.

K
KAROL

JEZIORO ODZYWA-PRZESTALI TRUC;WODA JEST CZYSCIEJSZA MOZE NIE TAK JAK KIEDYS ALE PEWNIE POTRZEBA CZASU-BYLEM NA RYBACH LATO 2013-NIC SPECJALNEGO::NO ALE ZOBACZYMY W TYM ROKU;MOZE BEDZIE LEPIEJ:

w
wedkarz

Czy ktos wie jak teraz wyglada jezioro?

A
A huj wie..?.

Ludzie ogarnijcie dupyy..;/////

M
Mieszkaniec Białokoszyc.

Potwierdzam wpisy dotyczące rozlewiska w lesie do którego dochodzi odpływ rzekomo czystej wody z oczyszczalni w Luboszu.Ja nie muszę wykonywać żadnych badań aby się przekonać kto doprowadził nasze jezioro do takiej degradacji stojąc przy tym rozlewisku.Jest to szambo o powierzchni 25 arów z którego odpływ dostaje się do strugi i wprost do jeziora od kilkunastu LAT.To jest cała prawda o oczyszczalni w Luboszu.Taka jest natura ludzka że jak zasramy całe swoje otoczenie to wtedy już nam się ono nie podoba.

M
Marek

Pola wokol Bialokosza zawsze byly i pewnie benda,owszwem oczyszczalnia biologiczna jest OK!Ale ma rowniez swoj przerob,jesli dolaczysz do niej 2-3 wsie wiecej to woda z butelki sie przeleje i tak sie leje od paru lat szczegolnie leje sie na (siedmiu morgach)strumyk czysty w dzien a w nocy mozesz w nim klisze fotograficzna wywolac.Pozdrawiam SWIADEK -WEDKARZ

W
Wędkarz z Lubosza

Wędkarzu z jeziora Białokowskiego, gdybyś miał trochę pojęcia o pracy oczyszczalni biologicznej, jaką jest oczyszczalnia w Luboszu to byś nigdy nie pisał takich bzdur. Oczyszczalnia jak sama nazwa wskazuje oczyszcza ścieki, w mniejszym lub wiekszym stopniu ale nigdy nie zanieczyszcza środowiska. Popatrz sobie chłopie złoty ile jest pól wokół j. Białokosz, a kazdy z ich właścicieli chce uzyskac jak największe plony, więc saletra amonowa i mocznik sypany jest bez umiaru. Rzepak i kukurydza, bo to jest dzisiaj głównym plonem, wykorzystują to w 20 a może nawet w 50% a reszta gdzie spływa, no oczywiście do jeziora. Bo drenarka jaka jest to jeszcze jako tako działa i wszystki nadmiar świnśtw z pól zbiera i zasila j. Białokosz. Czy ktoś kiedykolwiek popbierał próbki " wody " z drenarki. Wójt gminy Chrzypsko niech najpierw sprawdzi swoje podwórko a później szuka przyczyn poza granicami swojej gminy, bo najciemniej jest pod latarnią. A jako rolnik to coś niecoś na ten temat powinien wiedzieć. Wędkarzowi z Białokosza życzę połamania kijów.

w
wędkarz z Białokosza

Wspólnie z kolegami wystąpimy z pismem do Prokuratury Wojewódzkiej
Mam nadzieje ze odpowiedzialni za ochronę środowiska na danym terenie będą musieli wytłumaczyć dlaczego nic nie zostało zrobione !

G
Gość

Jezioro Białokoskie ginie od klku lat, ale obecny wygląd wody przekracza jakiekolwiek wyobrażenia.Nie ma chyba nigdzie w Polsce jeziora w wodą w kolorze żółto-brązowym. Zakwit jest tak duży, że tzw. krążek Secchiego zanika już na 1 metrze głębokości! Jezioro zostało totalnie zeutrofizowane przez zrzut ścieków z oczyszczalni w Luboszu.Taka sytuacja jest normalna, skoro do jeziora tygodniami,od kilku lat, wpływa kilkaset kilogramów azotu, fosforu z nieoczyszczonych ścieków. Zakład Mienia Komunalnego w Kwilczu dostał właśnie pozwolenie wodno-prawne na dalszą eksploatację oczyszczalni ścieków w Luboszu, a tym samym na zrzut ścieków strugą Mianka do jeziora Białokoskiego. Możliwe że za rok będzie można kręcić horror o zmutowanych potworach wodnych właśnie na jeziorze Białokosz. Opowieści zarządzających oczyszczalnią w Luboszu o tym,że ścieki są oczyszczone to kpina. Aby się o tym przekonać, wystarczy zobaczyć rozlewisko leśne do którego spływa prawie kilometrową rurą ściek z oczyszczalni. Las wygląda jak po wybuchu bomby z napalmem. Dno kanału doprowadzającego ścieki ma kolor popielaty. Na pierwszy rzut oka wygląda to wszystko jak katastrofa ekologiczna. Najgorsze w tej sprawie jest to, że władze powiatu całkowicie lekceważą problem oczyszczalni w Luboszu, doprowadzenia jeziora Białokoskiego na skraj katastrofy ekologicznej. Jeśli jest tak jak twierdzi wójt gminy Kwilcz że oczyszczalnia w Luboszu funkcjonuje prawidłowo ,to proponuję panu wójtowi aby przez kilka dni zażył kąpieli w jeziorze przy ujściu strugi Mianka. Ponadto ścieki można zrzucać bliżej, z 200 metrów od oczyszczalni jest jezioro Luboszek, jakiż to problem,skoro ścieki są oczyszczone??? Szkoda przyrody, szkoda jeziora, które kiedyś miało przejrzystość wody na 8-10 metrów.Teraz strach wejść do wody.A cała sprawa świadomego zanieczyszczania Białokosza kwalifikuje się na doniesienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratora.

G
Gość

Jezioro Białokoskie ginie od klku lat, ale obecny wygląd wody przekracza jakiekolwiek wyobrażenia.Nie ma chyba nigdzie w Polsce jeziora w wodą w kolorze żółto-brązowym. Zakwit jest tak duży, że tzw. krążek Secchiego zanika już na 1 metrze głębokości! Jezioro zostało totalnie zeutrofizowane przez zrzut ścieków z oczyszczalni w Luboszu.Taka sytuacja jest normalna, skoro do jeziora tygodniami,od kilku lat, wpływa kilkaset kilogramów azotu, fosforu z nieoczyszczonych ścieków. Zakład Mienia Komunalnego w Kwilczu dostał właśnie pozwolenie wodno-prawne na dalszą eksploatację oczyszczalni ścieków w Luboszu, a tym samym na zrzut ścieków strugą Mianka do jeziora Białokoskiego. Możliwe że za rok będzie można kręcić horror o zmutowanych potworach wodnych właśnie na jeziorze Białokosz. Opowieści zarządzających oczyszczalnią w Luboszu o tym,że ścieki są oczyszczone to kpina. Aby się o tym przekonać, wystarczy zobaczyć rozlewisko leśne do którego spływa prawie kilometrową rurą ściek z oczyszczalni. Las wygląda jak po wybuchu bomby z napalmem. Dno kanału doprowadzającego ścieki ma kolor popielaty. Na pierwszy rzut oka wygląda to wszystko jak katastrofa ekologiczna. Najgorsze w tej sprawie jest to, że władze powiatu całkowicie lekceważą problem oczyszczalni w Luboszu, doprowadzenia jeziora Białokoskiego na skraj katastrofy ekologicznej. Jeśli jest tak jak twierdzi wójt gminy Kwilcz że oczyszczalnia w Luboszu funkcjonuje prawidłowo ,to proponuję panu wójtowi aby przez kilka dni zażył kąpieli w jeziorze przy ujściu strugi Mianka. Ponadto ścieki można zrzucać bliżej, z 200 metrów od oczyszczalni jest jezioro Luboszek, jakiż to problem,skoro ścieki są oczyszczone??? Szkoda przyrody, szkoda jeziora, które kiedyś miało przejrzystość wody na 8-10 metrów.Teraz strach wejść do wody.A cała sprawa świadomego zanieczyszczania Białokosza kwalifikuje się na doniesienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratora.

d
dkjgdkjfdjkbj

Norma - jeden beczkowóz z gnojowicą do oczyszczalni, dwa beczkowozy bezpośrednio do jeziora. Wychodzi znacznie taniej...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3