Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jozsef Lendvay - czarodziej skrzypiec zagra w Poznaniu

sdr
Jozsef Lendvay
Jozsef Lendvay Archiwum Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego
Jozsef Lendvay jeden z najwybitniejszych skrzypków węgierskich łączący muzykę klasyczną z romską. Jest otwarty na wszystkie dźwięki, co przysparza mu fanów na całym świecie. W Poznaniu wystąpi 17 maja o godzinie 19 w Auli UAM.

Urodził się w Budapeszcie w 1974 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął jako pięciolatek, początkowo uczył go ojciec Jozsef Lendvay Sr. Kilka lat później zaczął odnosić pierwsze sukcesy – zdobył I nagrodę na konkursie młodych skrzypków w stolicy Węgier. Artysta kształcił się także pod okiem takich osobistości jak: Sir Yehudi Menuhin, Ida Haendel, Igor Oistrakh, Ruggiero Ricci, Jaap van Zweden, Sandor Vegh czy Dorothy DeLay.

Jozsef Lendvay może się pochwalić, że grał z najlepszymi orkiestrami pod okiem znakomitych dyrygentów (Sir Simone Rattle, Sir Yehudi Menuhin oraz prof. Krzysztof Penderecki, gościł z koncertami w najbardziej prestiżowych salach świata (Carnegie Hall, Walt Disney Concert Hall, Royal Albert Hall), Teatr Maryjski, Teatro Colon... Koncertował z Royal Philharmonic Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, Rotterdam Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, Philharmonic of the Nations, Netherlands Radio Philharmonic Orchestra.

Jozsef Lendvay nie ogranicza się do klasyki. Chetnie sięga po muzykę folkową z Węgier, Rumunii, Mołdawii i Rosji. W jego repertuarze ważne miejsce zajmuje muzyka klezmerska . Wpływ na ten wybór ma natura artysty, który posiada żydowsko-cygańskie korzenie, dzięki którym wykonania "Tzigane" Maurice Ravela oraz "Melodie cygańskie" Pablo de Sarasate brzmią tak niepowtarzalnie i autentycznie.

W Poznaniu artysta wystąpi z zespołem, który tworzą Alexander Afanassiev (skrzypce), Peter Menyhard (altówka, gitara), Alexander Bagrintsev (wiolonczela), Corneliu-Cosmin Puican (kontrabas) i Szabolcs Sallai (cymbały). W ich wykonaniu w pierwszej części wieczoru zabrzmią „przeboje muzyki klasycznej”: „Zima” z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego, Aria na strunę G. Jana Sebastiana Bacha, „Hungarian Rondo” Fritza Kreislera/Józefa Haydna, Walcz z Serenady C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego czy „Taniec węgierski” nr 5 Johannesa Brahmsa. W drugiej części wieczoru zabrzmi world music, pod która skrywają się fascynacje Jozsefa Lendvaya muzyką etniczną różnych regionów świata.

Bilety: 50 - 80 zł w CIM i Bilety24.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski