Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już 1 października Dzień Osób Starszych - święto każdego z nas. Co zrobić, by wesprzeć osoby starsze?

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Dzień Seniora przypomina o tym, że jest to dzień każdego z nas. Wszyscy będziemy kiedyś mierzyć się z trudami starości. Co zrobić, aby wesprzeć osoby starsze? Odpowiedzią jest długoterminowy wolontariat.
Dzień Seniora przypomina o tym, że jest to dzień każdego z nas. Wszyscy będziemy kiedyś mierzyć się z trudami starości. Co zrobić, aby wesprzeć osoby starsze? Odpowiedzią jest długoterminowy wolontariat. Robert Woźniak/zdjęcie ilustracyjne
Dzień Seniora przypomina o tym, że jest to dzień każdego z nas. Wszyscy będziemy kiedyś mierzyć się z trudami starości. Co zrobić, aby wesprzeć osoby starsze? Odpowiedzią jest długoterminowy wolontariat.

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest przybliżenie problematyki starości i poprawa sytuacji osób starszych na świecie. Według danych GUS w 2023 r. w Poznaniu mieszka niemal 150 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. Dlaczego powinniśmy obchodzić ten dzień? Bo starość jest naturalnie wpisana w życie człowieka. Jak każdy etap jest ważna i cenna, jednak często towarzyszą jej różne bolączki, a najdotkliwszą z nich jest samotność.

Jak alarmuje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, w Polsce cierpi z jej powodu 280 tysięcy seniorów i podpowiada, że najlepszym remedium na nią jest towarzystwo drugiego człowieka. Skąd bierze się samotność? – Ze strat – wyjaśnia Izabela Cymer, psychoterapeuta i gerontolog.

– Choć osoby starsze to grupa bardzo zróżnicowana wiekowo, zdrowotnie, społecznie i ekonomicznie, to można zauważyć wspólne tło wielu problemów, przyczynowo związanych ze specyfiką tego okresu życia. Jest nim ciągłość strat biologicznych i społecznych: z wiekiem traci się bliskich, zdrowie, sprawność i sprawczość, role społeczne, status, pojawia się brak celów i poczucie pustki. A wraz z nimi rośnie poczucie osamotnienia - dodaje.

Co zrobić by wesprzeć osoby starsze?

– Widzimy, jak bardzo starszym osobom potrzeba relacji. Gdy bliscy umierają, dzieci daleko wyjadą, a nie ma w otoczeniu innych ludzi utrzymujących kontakt, którym na nas zależy, wkrada się samotność - tłumaczy Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Służyć ma temu program "Obecność".

- Regularnie odwiedzamy seniorów w domach, zachęcamy do aktywności i tworzymy bliskie, nawet międzypokoleniowe, relacje oparte na zaufaniu i przyjaźni, często na długie lata. Obecnie mamy pod skrzydłami niemal siedemset starszych osób w 12 miastach Polski – mówi Joanna Mielczarek.

Aby wesprzeć Program „Obecność”, wystarczy wejść na stronę www.obecnoscpomaga.pl i wspomóc działanie inicjatywy leczącej seniorów z samotności.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski