Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy ruszą mobilne punkty szczepień w Wielkopolsce? "Czekamy na informacje w sprawie liczby szczepionek i zatwierdzonych dawek"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Ostatnio zmniejszone zostały dostawy szczepionek Johnson&Johnson, które mają trafić do Polski. Z tego powodu nadal nie wiadomo, kiedy rozpoczną się szczepienia w mobilnych punktach w Wielkopolsce.
Ostatnio zmniejszone zostały dostawy szczepionek Johnson&Johnson, które mają trafić do Polski. Z tego powodu nadal nie wiadomo, kiedy rozpoczną się szczepienia w mobilnych punktach w Wielkopolsce. Grzegorz Dembiński
Zgodnie z zapowiedzią ministra Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w tym tygodniu w całej Polsce miały ruszyć mobilne punkty szczepień przeciw koronawirusowi. Jednak z powodu problemów z dostawami szczepionek firmy Johnson&Johnson niektóre takie placówki wciąż nie mogą zostać uruchomione.

Mobilne punkty szczepień po raz pierwszy pojawiły się w weekend majowy. To właśnie w nich, bez wcześniejszych zapisów na konkretne terminy, można było zaszczepić się jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson.

W związku z dużym zainteresowaniem taką formą szczepień w majówkę, przedstawiciele rządu postanowili kontynuować tę działalność, planując uruchomienie mobilnych punktów szczepień w pięciu powiatach w każdym województwie.

Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu

od 16 lat

Niestety, w ostatnim czasie do Polski trafia mniej szczepionek J&J niż było to wcześniej zaplanowane.

– Johnson&Johnson to jest specyficzna sytuacja, ponieważ myśmy do tej pory w ostatnich dwóch dostawach dostali 450 tysięcy mniej szczepionek, niż Johnson&Johnson deklarował

– mówił w rozmowie z TVN24 prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Z tego powodu szczepienia w punktach mobilnych w Wielkopolsce na razie nie mogą się rozpocząć.

– Czekamy na informacje z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w sprawie liczby szczepionek i zatwierdzonych dawek, żebyśmy mogli ruszyć z w pełni przygotowanym i pewnym projektem punktów mobilnych – mówi Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

I dodaje: – Oczywiście, moglibyśmy najpierw uruchomić punkt w jednym miejscu i tylko w nim szczepić, ale to nie ma sensu. Chcemy ruszyć z gwarancją szczepionek we wszystkich pięciu miejscach. Rozmawialiśmy już z samorządami i w tej kwestii mamy wiele dopięte, ale musimy mieć gwarancję co do samych dostaw szczepionek – podkreśla Tomasz Stube.

Zgodnie z zaleceniami rządu, w Wielkopolsce mobilne punkty szczepień miałyby stanąć w powiatach: poznańskim, śremskim, wągrowieckim, szamotulskim i leszczyńskim.

– Tego się trzymamy i w tych miejscach chcemy te mobilne punkty zrealizować – utrzymuje rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Na pytanie, kiedy mogą pojawić się konkretne informacje, odpowiada: – Nie wiemy tego, bo to jest uzależnione od dostaw. Agencja też czeka na te informacje. Mam nadzieję, że na przestrzeni tego lub przyszłego tygodnia dostaniemy jakiś sygnał, że możemy ruszać.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Już niebawem w Polsce zaszczepić się na koronawirusa będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Po nich kolejno ruszą szczepienia populacyjne, które będą odbywać się zgodnie z poszczególnymi etapami Narodowego Programu Szczepień. Obecnie wciąż szczepieni są jedynie medycy i pracownicy placówek medycznych. We wtorek, 19 stycznia licznik już zaszczepionych osób osiągnął około pół miliona. Niestety, w przypadku 164 osób pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tzw. NOP. Sprawdź w galerii, jakie działania niepożądane i skutki uboczne mogą wywoływać szczepionki na koronawirusa i jak często pojawiały się one podczas testowania szczepionek Pfizera i Moderny.Zobacz możliwe skutki uboczne szczepionek ---->

Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski