Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej szkoli instruktorów nauki jazdy. Chodzi o bezpieczeństwo na torach

Norbert Kowalski
Szkolenia organizowane przez PKP mają na celu poprawę bezpieczeństwa
Szkolenia organizowane przez PKP mają na celu poprawę bezpieczeństwa Andrzej Banaś
W PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęto szkolenia dla instruktorów nauki jazdy, by ci lepiej uczyli swoich kursantów. Pierwsze szkolenie odbyło się w Poznaniu.

Lepsze przygotowanie przyszłych kierowców do bezpiecznego pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych - to główny cel szkoleń, które PKP Polskie Linie Kolejowe zaczęły przeprowadzać dla instruktorów nauki jazdy. Na pierwsze warsztaty zaproszono instruktorów do Poznania. Kolejne odbędą się w Bydgoszczy, Łodzi, Kielcach i Lublinie.

- Specjalistyczne seminaria dla instruktorów nauki jazdy są realizowane w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd - „Szlaban na ryzyko!” - informuje Zbigniew Wolny, rzecznik prasowy wielkopolskiej oddziału PKP.

I dodaje: - Ostatecznie najważniejsze decyzje podejmuje kierowca, stąd edukacja dla obecnych i przyszłych kierowców. Bardzo ważna jest jednak rola nauczycieli i instruktorów szkół nauki jazdy.

PKP Polskie Linie Kolejowe już kilka lat temu wystartowały z akcją Bezpieczny Przejazd. Do tego doszły również działania takie jak modernizacja wielu przejazdów czy budowa bezkolizyjnych skrzyżowań z torami. I chociaż bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych sukcesywnie wzrasta, a wypadków jest coraz mniej, nadal jest nad czym pracować.

- Szkolenia PLK dla instruktorów to większe bezpieczeństwo uczniów, którzy będą przejeżdżać przez skrzyżowania drogi z torami. Lepiej przygotowany nauczyciel to bezpieczniejszy uczeń - mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.
Z kolei Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe dodaje: - Przedstawiamy instruktorom nie tylko wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także wyposażamy ich w materiały, które ułatwią szkolenie. Spotkanie jest dla nas okazją nie tylko do przekazania, ale i do zdobycia wiedzy, co moglibyśmy jeszcze zrobić, by uczniowie byli bezpieczni na drogach i przejazdach kolejowo-drogowych.

Od początku tego roku na przejazdach kolejowych w całej Polsce doszło do 141 wypadków, w których śmierć poniosło 40 osób, a 24 zostały ciężko ranne.

W województwie wielkopolskim w tym roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 19 zdarzeń, w których śmierć poniosło 6 osób, a 4 zostały ranne.

Do wypadków i kolizji dochodzi w miejscach wyraźnie zabezpieczonych znakami, w tym znakiem STOP. Jak podkreślają eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie wszyscy kierowcy traktują znak STOP jako nakaz zatrzymania się. Wielu uznaje go tylko za sugestię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski