Archeolodzy pracują na placu Kolegiackim, niedaleko Urzędu Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. UAM dr. hab. Marcina Ignaczaka. W ostatnich tygodniach dokonali kolejnych bardzo ważnych odkryć. Największym jest odsłonięcie fragmentu muru, który najpewniej był elementem południowej ściany prezbiterium stojącej kiedyś w tym miejscu kolegiaty.
- To dla nas niezwykle cenne znalezisko. Wszystkie źródła podają, że na przełomie XVIII i XIX w. kolegiata została doszczętnie rozebrana. Mieliśmy więc uzasadnione obawy, że nie znajdziemy dobrze zachowanych murów obwodowych świątyni. Choć swego czasu kolegiata była najwyższym kościołem w Polsce, do chwili obecnej nie zachowały się jej plany. Dlatego każdy szczegół pozwalający nam określić, w którym miejscu dokładnie się znajdowała, jest bezcenny
- podkreśla prof. Marcin Ignaczak.
Odkryty fragment jest szczególnie ważny, bo wyznacza zasięg najważniejszej części kościoła, czyli właśnie prezbiterium. Stał tam ołtarz i były umieszczone kryty najbogatszych patrycjuszy miejskich. W kolegiacie chowano bowiem tylko najważniejszych poznaniaków.
Poza fragmentem muru, archeolodzy odkryli też wiele innych zabytków. Bardzo cenny jest medalion, który pochodzi prawdopodobnie z XVIII w., a w którym znaleziono doskonale zachowane wezwanie-modlitwę do św. Agaty. Udało się też odkryć m.in. medalik z wizerunkiem Matki Boskiej oraz liczne monety.
Sprawdź: W marcu poznamy nowego prezesa MTP. Jest tylko jeden kandydat
Przebudowa placu Kolegiackiego. Co znaleziono na wykopaliskach?
Wykopaliska na placu Kolegiackim prowadzone są od dłuższego czasu. Jak informuje miasto:
Pozwoliły one na odsłonięcie ok. 25 proc. powierzchni dawnego kościoła. W liczącej 720 mkw. przestrzeni odkryto ok 16 tys. zabytków oraz 715 obiektów, pozyskano także 476 próbek (m.in. muszle, tkaniny, skóry, zaprawy ze śladami malowanych obrazów). W reliktach dawnego kościoła odsłonięto pozostałości 3 tys. grobów, a szacunki wskazują, że pod powierzchnią placu znajdować się mogło ich łącznie ok. 6 tys.
Do najważniejszych znalezisk należą:
- pochówek duchownego z zachowanymi pozostałościami szat oraz pochówek z końca XVI lub początków XVII wieku ze śladami na czaszce powstałymi podczas sekcji zwłok;
- skarb monet z czasów jagiellońskich z początku XV w. znaleziony pod basenem przeciwpożarowym wybudowanym przez Niemców w latach 40. XX w.;
- szesnastowieczny czepiec szlachcianki herbu Nałęcz oraz warkocz z XVII lub XVIII w. nazwany "warkoczem spod Marii Magdaleny".
Zobacz najnowsze znaleziska i plany przebudowy placu Kolegiackiego:
Kolejne odkrycia archeologów na placu Kolegiackim w Poznaniu...
Sprawdź też:
- Oszuści i naciągacze poszukiwani przez wielkopolską policję. Rozpoznajesz ich?
- Sto najpopularniejszych nazwisk w Polsce [LISTA]
- 12 zawodów mężczyzn, które najbardziej odstraszają kobiety
- Zaginęli w Wielkopolsce. Widziałeś kogoś z nich?
- Ranking PERSPEKTYWY 2020: Oto najlepsze licea w Poznaniu
- Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?