MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny etap metamorfozy ulicy Święty Marcin w Poznaniu - nowy przystanek i przejście dla pieszych, prawoskręt z Towarowej

Bogna Kisiel
W ramach modernizacji ulicy Święty Marcin - na odcinku od Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego - przebudowane zostanie torowisko i powstanie skręt dla tramwajów z Towarowej w Święty Marcin
W ramach modernizacji ulicy Święty Marcin - na odcinku od Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego - przebudowane zostanie torowisko i powstanie skręt dla tramwajów z Towarowej w Święty Marcin PIM
W ramach Programu Centrum trwają prace na ul. Święty Marcin – na odcinku od Ratajczaka do Al. Marcinkowskiego – oraz na Al. Marcinkowskiego do placu Wolności. Następnym etapem będzie przebudowa ul. Święty Marcin – od Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego. Spółka PIM szuka właśnie wykonawcy tej inwestycji.

W ramach zadania przebudowane zostanie torowisko, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i będzie ciszej. – Powstanie prawoskręt dla tramwajów z Towarowej w Święty Marcin, który jest ważnym elementem systemu komunikacji – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. I dodaje, że pozwoli to na odciążenie Kaponiery, w czasie remontów czy nagłych zdarzeń ułatwi objazdy, a w przyszłości umożliwi przedłużenie trasy tramwajowej na Wolne Tory.

Zobacz, jak zmieni się ul. Święty Marcin od Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego

Już wkrótce rozpocznie się kolejny etap Programu Centrum, który obejmuje modernizację ul. Św. Marcin wraz z sąsiednimi ulicami. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie właśnie ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę przebudowy ul. Św. Marcin na odcinku od Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego wraz z prawoskrętem z ulicy Towarowej. Zobacz, jak zmieni się ten fragment ulicy --->

Poznań: Ulica Święty Marcin zostanie przebudowana od Gwarnej...

Powstanie skrętu dla tramwajów w Towarową wiążę się ze zmianą lokalizacji przystanków na tej ulicy. – Prace uwzględniają także budowę przystanków przed CK Zamek – mówi Maja Chłopocka-Nowak ze spółki PIM.

Nowy przystanek powstanie dla pasażerów jadących w kierunku ronda Kaponiera, natomiast istniejący (dla jadących w stronę centrum Poznania) zostanie – podobnie, jak te przy Towarowej – przebudowany, wszystkie będą wyposażone m.in. w nowe wiaty, ławki, tablice ITS.

Czytaj też: Ważne remonty w Poznaniu w 2021: Budowa tramwaju na Ratajczaka, dalsza przebudowa ul. Święty Marcin. Co jeszcze powstanie?

– Mówimy nie tylko o ulicy Święty Marcin, bo kompleksowej przebudowie ulegną też skrzyżowania z aleją Niepodległości, ulicą Towarową oraz Kościuszki – zaznacza Marcin Gołek, wiceprezes PIM. – Zakres prac jest bardzo szeroki, obejmuje między innymi sieci podziemne, torowisko, jezdnię. Całość uzupełni zieleń i mała architektura.

Próbne jazdy tramwajów po tymczasowym łuku przy placu Wiosny Ludów - zobacz wideo:

Zmieniona zostanie nawierzchnia jezdni i chodników, chodnik wzdłuż budynku poczty będzie poszerzony. – Powstanie również nowe przejście dla pieszych przez ulicę Święty Marcin, od Akademii Muzycznej do placu Mickiewicza – zapowiada Chłopocka-Nowak.

Dodajmy, że wzdłuż przejścia dla pieszych będzie prowadzić przejazd dla rowerów.

Zasadniczo zmieni się odcinek ul. Święty Marcin, od Gwarnej do Kościuszki, który – wzorem zrealizowanego już fragmentu od Gwarnej do Ratajczaka – będzie pełnił funkcje ulicy, deptaku i parkingu. Co to w praktyce oznacza? Ograniczenie prędkości do 20 km/h, możliwość poruszania się pieszych po całej szerokości ulicy.

Z kolei na odcinku ul. Święty Marcin, od Kościuszki do al. Niepodległości, ma obowiązywać Strefa Tempo 30. Po obu stronach ulicy zaprojektowano pasy rowerowe. Budowlańcy rozbiorą murek przed CK Zamek i postawią go nieco bliżej budynku.

– Uspokojenie ruchu samochodowego przełoży się na większe bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – podkreśla prezydent Jacek Jaśkowiak.

Podróżowanie tramwajami i autobusami w Poznaniu to prawdziwe wyzwanie! Dlaczego? Przekonacie się o tym, przeglądając zaskakujące zdjęcia z pojazdów MPK Poznań. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

To zadziwia i śmieszy poznaniaków! Oto zaskakujące zdjęcia z...

Na ul. Święty Marcin – od al. Niepodległości do mostu Uniwersyteckiego – rowerzyści będą się poruszać ścieżkami, które zostaną utworzone przez częściowe zajęcie chodnika oraz jezdni.

Przewiduje się wymianę oświetlenia ulicznego, ustawienie nowych ławek, koszy na śmieci, stojaków rowerowych. Ma być też więcej zieleni. W centralnym pasie ulicy, wzdłuż torów tramwajowych na wysokości CK Zamek i budynków Uniwersytetu Ekonomicznego zaplanowano dwa szpalery drzew. Nowa zieleń będzie też posadzona wzdłuż chodnika przed Aulą Uniwersytecką i Collegium Iuridicum.

– Zależy nam na stworzeniu na ulicy Święty Marcin przyjaznej i estetycznej przestrzeni, a tym samym na podniesieniu atrakcyjności tego miejsca – wskazuje Jaśkowiak.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski