Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunia na rękę, czyli sposób biskupa z Kalisza na walkę z żółtaczką pokarmową

Marek Weiss
Komunia na rękę, czyli sposób biskupa z Kalisza na walkę z żółtaczką pokarmową
Komunia na rękę, czyli sposób biskupa z Kalisza na walkę z żółtaczką pokarmową Mikolaj Nowacki / zdjęcie ilustracyjne
Po kolejnych przypadkach żółtaczki biskup apeluje, by inaczej podawać hostię wiernym. Czy komunię będziemy przyjmować do ręki?

Biskup kaliski Edward Janiak zaapelował do proboszczów wszystkich dziesięciu parafii w Ostrowie Wielkopolskim, by przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania hostii do ręki. Dlaczego? Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii żółtaczki w regionie.

Przyjmowanie komunii na język może, według niektórych opinii, przyczyniać się do roznoszenia wirusów. Temat ten powraca zwłaszcza przy okazji wzrostów najróżniejszych zachorowań. Komentarze z tym związane pojawiły się już między innymi podczas epidemii grypy, jaką obserwowano na początku obecnego roku.

Tym razem sprawa jest poważniejsza, bo od kilku tygodni notuje się kolejne przypadki zachorowań na żółtaczkę pokarmową. W zeszły wtorek i w środę stwierdzono 24 i 25 jej przypadek na terenie powiatu ostrowskiego (u mężczyzny i kobiety w wieku około 30 lat, którzy zarazili się od członków swoich rodzin). Stąd apel biskupa kaliskiego do ostrowskich duchownych, by włączyli się w akcję profilaktyczną.

The Color Run - Poznań 2017

Nie we wszystkich świątyniach księża zdecydowali się na podanie takiej informacji w oficjalnych komunikatach parafialnych ogłaszanych pod koniec niedzielnych nabożeństwach. Zrezygnowano z tego, między innymi w ostrowskiej konkatedrze. - Mówiliśmy o tym, ale na spotkaniach różnych grup działających przy parafii. Ludzie zresztą wiedzą o takiej możliwości, a niektórzy już przyjmują hostię na rękę - powiedział nam proboszcz parafii konkatedralnej św. Stanisława Biskupa w Ostrowie ks. kanonik Krzysztof Nojman.

- Myślę, że parafianie mają sami wystarczającą wiedzę, by podjąć decyzję co lepsze. Pytanie czy przyjmowanie na rękę jest rzeczywiście bardziej bezpieczne. Można mieć co do tego wątpliwości. Są na ten temat różne zdania - dodaje duchowny.

Obecnie tylko niewielki odsetek wiernych przyjmuje hostię na rękę. Zdecydowana większość preferuje sposób tradycyjny. - Należy pamiętać, że przy przyjmowaniu hostii na rękę trzeba ją spożyć zaraz przy kapłanie. Nie można jej na przykład zabrać ze sobą do ławki. Parafianie, którzy wybierają ten sposób, znają zasady - podkreśla kanonik Krzysztof Nojman. Wymóg ten ma zapobiec ewentualnej profanacji. Podawanie na rękę jest bardzo popularne wśród wiernych poza granicami Polski. W niektórych krajach nawet bardziej od przyjmowania komunii na język.

Przypomnijmy, że powiat ostrowski nie jest jedynym miejscem w Wielkopolsce, gdzie w ostatnim czasie stwierdzono zachorowania na żółtaczkę. W tym miesiącu kilkunastu chorych, u których lekarze podejrzewali żółtaczkę pokarmową, trafiło na Oddział Zakaźny Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski