Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja ITPOK w Poznaniu: Miasto spala ponad dwieście tysięcy ton odpadów - nie trafiają one na wysypiska, produkowana jest energia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Poznańska Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych
Poznańska Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych 24/7Communication
Spala 210 tysięcy odpadów niesortowanych rocznie, produkując ciepło oszczędza złoża węgla, a blisko 10 lat temu rozpoczęła się jej budowa - zakończona w 2016 roku. To Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych - ITPOK, czyli spalarnia odpadów komunalnych, która jest jedyną w Polsce, zrealizowaną na podstawie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Od czwartku 9 listopada do piątku 10 listopada, w Poznaniu odbywa się konferencja branżowa z okazji 10-lecia podpisania umowy PPP między Miastem Poznań a spółką PreZero Zielona Energia.

W czasie konferencji w Poznaniu poruszane są tematy związane z funkcjonowaniem instalacji w Polsce i Europie, współpracą Samorządu z Inwestorami i Partnerami, czy znaczeniem energii z instalacji ITPOK, jako elementu bezpieczeństwa energetycznego.

- W 2013 roku władze Miasta Poznań podpisały z firmą PreZero Zielona Energia (wcześniej: SUEZ Zielona Energia) umowę o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym na okres 25 lat w zakresie budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Jedno z najważniejszych działań z zakresu gospodarki odpadami, dziesięć lat później, nie tylko wspiera środowisko, ograniczając odpady i emisję gazów cieplarnianych, ale też zapewnia bezpieczeństwo energetyczne dla regionu - zapewnia
Biuro Prasowe PreZero. - Powstanie spalarni to najbardziej innowacyjny i zarazem największy projekt infrastruktury odpadowej w Polsce realizowany na mocy umowy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz jednocześnie jedno z najważniejszych działań ekologicznych podjętych w związku z realizacją nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami w aglomeracji poznańskiej. Instalacja wpisuje się w ideę zrównoważonego gospodarowania odpadami: jest ostatnim etapem postępowania z odpadami (po zapobieganiu powstawania odpadów i ich selektywnej zbiórce), w którym dzięki odzyskowi energetycznemu odpad staje się zasobem służącym do produkcji energii.

- Rocznie wytwarzamy w Polsce ok. 14 mln ton odpadów komunalnych, spośród których do recyklingu trafia zaledwie 38 procent – mówi Kamil Majerczak, CEO PreZero Polska. - Brak odpowiedniej wydajności ITPOK-ów czy ich mała liczba w kraju sprawiają, że system gospodarowania odpadami komunalnymi jest niefunkcjonalny i stanowi czynnik sprzyjający rozwojowi szarej strefy. To jeden z powodów, dla którego tak istotna jest współpraca samorządów z biznesem. Obecnie wysycenie mocy polskich spalarni jest średnio dziesięć razy mniejsze niż w najbardziej zaawansowanych w recyklingu krajach Europy. Poznańska Instalacja to nowoczesne, ekologiczne, bezpieczne rozwiązanie problemu odpadów komunalnych oraz ich efektywne wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. To przykład ważnej współpracy samorządu z biznesem. Abyśmy jednak mogli racjonalnie i rzetelnie zagospodarować całość nienadających się do recyklingu odpadów, podobnych obiektów musi powstać więcej.

Na mocy umowy z 2013 roku Poznań przekazał partnerowi prywatnemu działki pod budowę instalacji, wybudował nowy układ drogowy do instalacji, a także zobowiązał się do dostarczania do instalacji odpadów i uiszczenia wynagrodzenia za unieszkodliwianie 210 tys. ton odpadów rocznie. Do zadań partnera prywatnego należało z kolei: zaprojektowanie, sfinansowanie i budowa instalacji oraz zarządzanie ITPOK przez 25 lat od momentu jej uruchomienia, a także prowadzenie eksploatacji ITPOK, produkcji i sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej. Po 25 latach obowiązywania umowy PPP, instalacja – której koszt zaprojektowania i budowy wyniósł 724 mln zł, w tym 330 mln zł dotacji unijnej – zostanie przekazana miastu.

- Realizacja budowy ITPOK uporządkowała i unowocześniła gospodarkę odpadami w Poznaniu i okolicznych gminach - zapewnia Szymon Cegielski, członek zarządu PreZero Zielona Energia i dyrektor Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. Są to obiekty wyposażone w zaawansowane i nowoczesne rozwiązania technologiczne, spełniające surowe normy ochrony środowiska, przy czym poznańska Instalacja odpowiada na realną potrzebę zagospodarowania odpadów: istotnie zmniejsza ilość odpadów trafiających na składowiska, pozwala na utylizację odpadów nienadających się do recyklingu, równocześnie ograniczając emisje gazów cieplarnianych, w tym powstającego na składowiskach, szczególnie niebezpiecznego metanu. Ponadto, w procesie termicznego przekształcania odpadów następuje odzysk energetyczny. ITPOK ogranicza emisje dwutlenku węgla, który powstawałby przy produkcji adekwatnej ilości energii elektrycznej i cieplnej z paliw kopalnych oraz sprzyja skuteczniejszej ochronie wód gruntowych przed negatywnym działaniem odpadów komunalnych. Obecnie nie istnieje bardziej optymalna metoda postępowania z resztkami odpadowymi niż ich termiczne przekształcanie. Równie warty podkreślenia jest fakt, że wpływ nowoczesnych spalarni na otoczenie, w którym funkcjonują, jest minimalny, a spalanie odpadów nie ma na celu zastąpienia recyklingu, lecz jego uzupełnienie.

Zobacz też: ZTM Poznań wysłuchał protestów pasażerów. Nie zmieni się trasa ważnej linii tramwajowej

W czasie poznańskiej konferencji przypomniano m.in., że w Europie działa niemal 500 spalarni, a w krajach Europy Zachodniej, które mają nowoczesne i bardzo dobrze zorganizowane systemy gospodarowania odpadami, jak np. Niemcy czy kraje skandynawskie, termicznemu przekształcaniu poddaje się nawet 50 proc. odpadów komunalnych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

1 listopada generujemy ogromną ilość odpadów. Na cmentarzu również obowiązuje segregacja śmieci, gdzie wyrzucać konkretne przedmioty?

Nie wiesz gdzie wyrzucić odpady z cmentarza? Sprawdzamy, jak...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski