Konkurs Wielkopolanka Stulecia zakończony

  Konkurs Wielkopolanka Stulecia zakończony

  Karolina Barełkowska, Mateusz Pilarczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Plebiscyt na Wielkopolankę Stulecia dobiegł końca! W głosowaniu internetowym zwyciężyła Emilia Waśniowska, poetka i polonistka. Tuż za nią uplasowała się siostra Felicja Sieracka zwana "gnieźnieńską Matką Teresą". Siostra Sieracka zwyciężyła jednak w głosowaniu SMS-owym, dlatego kolegium redakcyjne zdecydowało, że miano Wielkopolanki Stulecia przypadnie obu paniom.

  Przez dłuższy czas w głosowaniu internetowym prowadzonym za pośrednictwem serwisu poznan.naszemiasto.pl prowadziła s. Felicja Sieracka. Ostatnie dni głosowania, które zakończyliśmy w minioną sobotę o północy, były czasem wielkiej mobilizacji zwolenników Emilii Waśniowskiej.

  Pamięć o zmarłej w 2005 roku poetce, polonistce, autorce wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci nadal jest żywa. Emilia Waśniowska urodziła się w Poznaniu i przez całe życie była związana ze stolicą wielkopolski.
  Publikowała m.in. w "Tygodniku Powszechnym" i "Życiu Literackim". Prowadziła audycję dla dzieci w Radiu Merkury i pracowała w obecnym CK Zamek. - Emilia zawsze tryskała humorem. Opowiadała dowcipy z najwyższej półki. Przez to nasze spotkania kończyły się zwykle oberwaniem brzucha - opowiada Jerzy Hamerski, wicedyrektor szkoły Łejery im. Emilii Waśniowskiej, a prywatnie wieloletni przyjaciel poetki.

  Z teatrem szkolnym Łejery, a później również i szkołą Emilia Waśniowska była związana przez lata. Pisała teksty piosenek i angażowała się w twórczość teatru. - Cieszę się bardzo, że Emilia została Wielkopolanką Stulecia. Szczególnie, że była nam bardzo bliska - mówi Danuta Urbaniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 im. Wojska Polskiego w Poznaniu. To właśnie w tej szkole przez lata Emilia Waśniowska uczyła języka polskiego. Była również dyrektorem szkoły.

  - Znałam ją osobiście i pracowałam z nią. Zawsze na pierwszym miejscu stawiała dziecko. Mówiła, że szkoła podstawowa jest po to, żeby dzieci mogły smakować, dotykać, wąchać, a więc poznawać świat i zdobywać wiedzę wszystkimi zmysłami. Kształtowała od początku gusty, estetykę, świadomego odbiorcę kultury. Przygotowywała młodego człowieka do tego, o czym dopiero od niedawna się mówi. Do życia w społeczeństwie obywatelskim - wspomina laureatkę naszego plebiscytu Ewa Kołodziejczyk, nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Poznaniu.

  W szkole na osiedlu Bolesława Śmiałego wszyscy dobrze pamiętają Emilię Waśniowską. Chociaż z dzieci, które mogły spotkać panią dyrektor na korytarzu pozostali już tylko szóstoklasiści, to młodszym rocznikom o Emilii Waśniowskiej przypomina biblioteka jej imienia. Co roku w szkole organizowany jest konkurs recytatorski jej wierszy. - Zrobiła coś niemożliwego. Była dyrektorem tzw. molocha. Wielkiej szkoły osiedlowej, a zauważała indywidualne potrzeby każdego ucznia. Potrafiła dostrzec na korytarzu płaczące dziecko i je przytulić. Pocieszyć - mówi Jerzy Hamerski.

  Wszyscy zgodnie twierdzą, że była fascynującym nauczycielem. Nie tylko posiadała bogatą wiedzę, ale potrafiła ją przekazać. Już w czasach szkolnych udzielała się społecznie, między innymi działała w harcerstwie. W 2003 roku zachorowała na raka. Zmarła po dwuletniej walce. W 2004 opublikowała tomik wierszy pod tytułem "Nie obrażam się na Boga".

  - Dwa lata walczyliśmy. Chyba udało nam się sprawić, że była z nami trochę dłużej. Cały czas mam wrażenie, że Emilia jest z nami. Paradoksalnie bardziej niż przedtem. Przez jej twórczość. Nigdy nie dbała o rozgłos. Była bardzo skromną osobą. Jej poezja jest wiele warta, ale mało popularna. Mam nadzieję, że się to zmieni - życzy sobie Jerzy Hamerski.

  Druga laureatka naszego plebiscytu również była osobą skromną. Zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo całe swoje życie pomagała biednym i bezdomnym. Czekała na nich nie tylko z ciepłym posiłkiem, ale również z dobrym słowem i radą. Była niezwykle skromną osobą, dla której liczył się przede wszystkim drugi człowiek. Nie było dla niej ważne, że był brudny, że przyszedł prosić o kromkę chleba w stanie wskazującym.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (40)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smsy

  wierny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

  Lena, akurat smsy łatwiej zdobyć, wystarczy mieć pieniądze! Głosowanie internetowe nic nie kosztuje, oprócz czasu tych wszystkich ludzi, którzy głosowali. S. Felicja to świetlana postać, i nikt nie...rozwiń całość

  Lena, akurat smsy łatwiej zdobyć, wystarczy mieć pieniądze! Głosowanie internetowe nic nie kosztuje, oprócz czasu tych wszystkich ludzi, którzy głosowali. S. Felicja to świetlana postać, i nikt nie ma co do tego ale... ale, to ta pseudo uczciwa gazeta zmieniła zasady konkursu w trakcie jego trwania! Trzeba było S. Felicji przyznać tytuł honorowy, a nie uciekać się do takich przekrętów, bo radni/sradni itp. itd. Ciekawe co by było, jakby S. Felicja w głosowaniu była trzecia... ŻAL i WSTYD! Za mało nakładów się wam sprzedaje dziennikarzyny? Opłacał się ten denty plebiscyt?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  s. Felicja Sieracka

  Lena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 18

  Zawiść ludzka nie zna granic..Czym ta wspaniała kobieta- s. Felicja Sieracka, która pomagała chorym (sama znam taką osobę) i ubogim zawiniła, że wszyscy uważają, że to nieuczciwe.. Według mnie...rozwiń całość

  Zawiść ludzka nie zna granic..Czym ta wspaniała kobieta- s. Felicja Sieracka, która pomagała chorym (sama znam taką osobę) i ubogim zawiniła, że wszyscy uważają, że to nieuczciwe.. Według mnie wcale nie powinna brać udziału w takim konkursie, bo aż przykro czytać te wszystkie negatywne pseudokomentarze dotyczące oszustwa. Przecież miała przewagę sms-ową, a wydaje mi się, że trudniej zdobyć smsy, bo przecież trzeba za nie płacić, a głosować internetowo nic nie kosztuje.
  Wygrały obie panie i to jest chyba najważniejsze.
  Pomyślcie zanim coś napiszecie, proszę. To nie boli! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smutna prawda

  zawstydzona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 17

  Myślicie, że s. Felicja chciałaby wygrać w ten sposób?? Chyba wolałaby prostą drogę, a nie kombinacje...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SKANDAL!!

  absolwent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

  Kosciol lapy maczal w plebiscycie?!!
  Kiedy siostra prowadzila i na jakich zasadach zajela pierwsze miejsce? Mozecie publicznie udostepnic
  liste SMS ktory podobno pomogly jej zajac pierwsze...rozwiń całość

  Kosciol lapy maczal w plebiscycie?!!
  Kiedy siostra prowadzila i na jakich zasadach zajela pierwsze miejsce? Mozecie publicznie udostepnic
  liste SMS ktory podobno pomogly jej zajac pierwsze miejsce ?
  WSTYD !!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstydźcie się!

  bluber (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

  Kiedy zakonnica prowadziła przez dłuższy czas? Czyżby wysłano dokładnie 4883 smsy więcej? Nie macie wstydu ani godności dziennikarzyny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SKANDAL!!!

  zdegustowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

  SKANDAL !!! Po co to głosowanie, skoro wydaje się, że wynik był przesądzony z góry. Ewidentna wygrana p. Emilii! Prawie 4900 przewagi. Czy w głosowaniu sms było tyle głosów przewagi? Wyniki...rozwiń całość

  SKANDAL !!! Po co to głosowanie, skoro wydaje się, że wynik był przesądzony z góry. Ewidentna wygrana p. Emilii! Prawie 4900 przewagi. Czy w głosowaniu sms było tyle głosów przewagi? Wyniki internetowe i sms miały być zliczone razem. Nie zmienia się zasad w trakcie trwania plebiscytu, bo to zwyczajnie nieuczciwe. Kiedy przez dłuższy czas prowadziła siostra Felicja??zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nasza polska uczciwość

  o.pio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 20

  "Tuż za nią uplasowała się siostra..." - to opublikujcie ilość głosów z plebiscytu. Żal i tyle...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głos

  Edyta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 22

  Matka trędowatych - dr Błeńska !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Plebiscyt

  Jan Giza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 27

  Dr. Błeńska

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wybory

  Anna Wiza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 16

  Doktor W. Błeńska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo