Kontrola: Według NIK TBS-y działają z naruszeniem przepisów

Krzysztof M. Kaźmierczak
Liczne nieprawidłowości w działalności towarzystw budownictwa społecznego stwierdzili inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli.

Kontrolą objęto 32 spośród 388 istniejących TBS-ów, w tym 4 z terenu woj. wielkopolskiego: Ostrowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Koninie i Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Czarnkowie.

Okazuje się, że chociaż w mediach było bardzo głośno o sprzecznym z ideą tworzenia towarzystw procederze handlu lokalami przez ich partycypantów, to według NIK-u w żadnym TBS w umowach partycypacji nie zawarto postanowień dotyczących zakazu cesji umów na mieszkania. Jedynie nieliczne z kontrolowanych towarzystw (z Wielkopolski tylko Kaliskie TBS) miały w umowach zapisy, które częściowo mogły proceder handlu ograniczyć.

TBS-y powstały dla osób, które nie mają mieszkań, a ich zarobki nie pozwalają na zakup lokalu na wolnym rynku. Okazuje się jednak, że niezbyt dbano o sprawdzanie, czy najemcy mają prawo uzyskać mieszkanie w towarzystwie. Wyrywkowa kontrola dokumentacji dotyczącej najemców wykazała, że w 12 TBS-ach (w tym w Czarnkowie) brakowało dokumentów potwierdzających spełnianie przez najemców w dniu podpisania umowy najmu kryterium maksymalnego dochodu gospodarstwa domowego.

Ponadto w 13 towarzystwach budownictwa (m.in. w Ostrowie, Kaliszu i Czarnkowie) brakowało dowodów sprawdzenia, czy najemca posiada inne mieszkanie (co wyklucza uzyskanie lokalu w TBS-ie). Ponadto w wielu towarzystwach (w tym w Ostrowskim TBS, Miejskim TBS w Koninie i TBS w Czarnkowie) nie respektowano obowiązku składania przez wszystkich najemców raz na dwa lata deklaracji o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym na gospodarstwo domowe w roku poprzednim. Stwierdzono, że w części z towarzystw lokatorzy przekraczali średni miesięczny dochód (m.in. w Ostrowie).

Czarnkowski TBS należał do tych towarzystw, które wg NIK straciły z powodu opóźnienia w realizacji inwestycji możliwości umorzenia 10 proc. ich wartości. Nie podjął on również odpowiednich działań, by wyegzekwować od wykonawcy należną karę za spowodowanie spóźnienia ( 54,9 tys. zł). Natomiast m.in. w Ostrowskim TBS-ie inspektorzy dopatrzyli się naruszenia zasad ustalania stawek czynszu oraz nieprawidłowości w obciążaniu najemców opłatami.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.