Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia to wyrok śmierci dla wielu przedsiębiorstw

Monika Kaczyńska
Kopalnia to wyrok śmierci dla wielu przedsiębiorstw
Kopalnia to wyrok śmierci dla wielu przedsiębiorstw
Minister zarejestrował złoże węgla brunatnego Oczkowice. - To pierwszy krok do wydobycia. Dla firm w okolicy to będzie katastrofa - ostrzegają przedsiębiorcy. Dzień przed Wigilią na wniosek PAK Górnictwo minister środowiska zarejestrował złoże węgla brunatnego Oczkowice. Spółka udokumentowała istnienie tam miliona ton węgla brunatnego. Zarówno mieszkańcy okolicy, jak i przedsiębiorcy skupieni w stowarzyszeniu "Przedsiębiorczość dla ekologii", są bardzo zaniepokojeni.

- Sądzimy, że następnym krokiem będzie złożenie wniosku o koncesję na wydobycie - mówi Adam Legutko z Przedsiębiorstwa Hodowlano-Nasiennego W. Legutko, pełniący funkcję rzecznika prasowego stowarzyszenia. - To będzie katastrofa. I to nie tylko dla rolników, którzy bezpośrednio będą musieli sprzedać ziemię - podkreśla.

Choć i tych jest znaczna grupa. Docelowo powstanie kopalni doprowadziłoby do faktycznej likwidacji 22 wsi, blisko 6 tysięcy gospodarstw  i zajęcia obszaru przekraczającego 10 tys. hektarów.
- To obszar większy niż jedna gmina - zwraca uwagę Antoni Grzebisz, przewodniczący Rady Powiatowej Izb Rolniczych w Gostyniu. - Ale na tym nie koniec. Bezpośrednio i pośrednio powstanie kopalni odbije się negatywnie na życiu setek tysięcy osób.

Szacunki te nie wydają się przesadzone. W powiecie gos-tyńskim i rawickim, na terenie których leżą złoża węgla brunatnego,  mieszka blisko 150 tys. osób. Gospodarka obydwu opiera się na rolnictwie, usługach dla niego i przemyśle rolno-spożywczym.

Skutki powstania kopalni odczuliby jednak także mieszańcy powiatów: kościańskiego, krotoszyńskiego czy leszczyńskiego. I mowa tu zarówno o skutkach środowiskowych, jak i gospodarczych.
Najpoważniejszym z pierwszych jest obniżenie się poziomu wód gruntowych w okolicy odkrywki. W rejonie obecnie funkcjonujących odkrywek PAK poziom wód gruntowych spadł o 70-80 m. Nie inaczej dzieje się w sąsiedztwie kopalni w Europie Zachodniej.- Mamy niezależne ekspertyzy naukowców m.in. z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, które o tym mówią - zwraca uwagę Adam Legutko. - Pisaliśmy o tym do ministerstwa, pisaliśmy wszędzie i wciąż czekamy na jakąkolwiek odpowiedź.

Dla Antoniego Grzebisza  sytuacja także jest jednoznaczna.
- Jednym zabierze się ziemię, innym zabierze się wodę - mówi. - Dla rolniczych terenów to oznacza degradację.
Zwłaszcza, że tereny, na których miałaby powstać odkrywka, to ziemie niezłej klasy.
- W Wielkopolsce ziemi brakuje, a co dopiero dobrej ziemi - przypomina Kornel Pabiszczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która także negatywnie wypowiedziała się na temat planów powstania kopalni odkrywkowej w okolicach Krobi.

Przeciwko inwestycji protestują rolnicy, którym grozi wysiedlenie, protestują mieszkańcy okolicy, protestują działające w regionie firmy.
Stowarzyszenie "Przedsiębiorczość dla ekologii" jak dotąd skupia ich 18. Jest wśród nich także Heinz - koncern, którego własnością jest fabryka w Pudliszkach, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, Hodowla Roślin Smolice czy Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne W. Legutko. Dołączają kolejne.

- Nas - przedsiębiorców działających na tym terenie - nikt o zdanie dotąd nie zapytał - mówi Adam Legutko. - Trzeba powiedzieć to wprost - dla większości firm powstanie kopalni będzie oznaczało koniec działalności. Nikt nie będzie na duże odległości woził groszku czy buraków cukrowych, bo i ekonomicznie, i technologicznie to bez sensu. A przecież są jeszcze  dostarczające materiały biurowe czy artykuły BHP. Dla nas jest jasne, że bilans z powstania odkrywki będzie ujemny.

Rolnicy i przedsiębiorcy nie zamierzają rezygnować. Będą protestować do skutku.
- Tu trzeba decyzji strategicznej - twierdzi Grzebisz. - Ktoś wreszcie powinien jasno powiedzieć, że budowa kopalni na terenach rolniczych to dzisiaj absurd - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski