Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korowód przeszedł przez Gniezno! Na czele kroczył Bolesław Chrobry

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Pochód królewski przeszedł przez Rynek, a następnie przez ul. Rzeźnicką, aby ulicą Łaskiego wrócić na plac Św. Wojciecha. Tam z kolei do wieczora trwać będzie słowiańska zabawa! W programie pokaz bitwy wojów, bitwa na miecze (piankowe), żywa lekcja historii i koncert muzyki dawnej.
Pochód królewski przeszedł przez Rynek, a następnie przez ul. Rzeźnicką, aby ulicą Łaskiego wrócić na plac Św. Wojciecha. Tam z kolei do wieczora trwać będzie słowiańska zabawa! W programie pokaz bitwy wojów, bitwa na miecze (piankowe), żywa lekcja historii i koncert muzyki dawnej. Hanna Komorowska-Bednarek
Wyjątkowy weekend w pierwszej stolicy Polski. Po kilku latach przerwy do miasta wróciła koronacja królewska, a zaczął ją kolorowy korowód jak w średniowieczu.

Korowód przeszedł przez Gniezno

Plac Św. Wojciecha w ten weekend zmienił się w średniowieczną wioskę. Po latach przerwy do Gniezna wróciła Koronacja Królewska! Zaczęło się w sobotę, gdy na plac przed katedrą przyjechali… średniowieczni ludzie, tworząc tam prawdziwą wieś, ale z czasów słowiańskich. Stragany z wyrobami z drewna, praczki, niewiasty z warkoczami, wojaki w srebrnych zbrojach. Takie widoki, atmosfera i muzyka (grana m.in. przez dudziarza Mikołaja Woźniaka) przyciągnęła do centrum Gniezna nie tylko mieszkańców okolic, ale też wycieczki z całej Polski.

Zaraz po pokazie śpiewu białego, przy wejściu na plac zaczął formułować się barwny korowód na czele z Królem Bolesławem Chrobrym, Cesarzem Ottonem i… obecnymi rządzącymi miastem – wiceprezydentami Michałem Powałowskim i Joanną Ciesielską. Na znak niewiasty (i straży miejskiej) pochód ruszył, a przygrywał do rytmu dudziarz i bębniarz. Na samym końcu z kolei kroczyli jeźdźcy na pięknych koniach. Na swojej drodze pochód spotkał wielu turystów.

Pochód królewski przeszedł przez Rynek, a następnie przez ul. Rzeźnicką, aby ulicą Łaskiego wrócić na plac Św. Wojciecha. Tam z kolei do wieczora trwać będzie słowiańska zabawa! W programie pokaz bitwy wojów, bitwa na miecze (piankowe), żywa lekcja historii i koncert muzyki dawnej.

Co będzie się działo w niedzielę?

  • 10.00 – 17.30 w słowiańskiej osadzie
  • 10.30 - Łuk i strzała we wczesnym średniowieczu
  • 11.00 - zabawy plebejskie
  • 12.00 - pojedynki wojów „O sakwę Wojewody” FINAŁ
  • 12.30 - woltyżerka konna
  • 13.10 - koncert muzyki dawnej Huskarl – taniec dla publiczności
  • 14.00 bitwa wojów - bitwa wojów z dziećmi
  • 14.30 inscenizowana legenda
  • 15.00 śpiew biały
  • 15.30 woltyżerka konna
  • 16.00 – gry i zabawy plebejskie
  • 16.45 koncert muzyki dawnej Huskarl

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

Takich wizji architektonicznych i planistycznych w obecnym magistracie jeszcze nie ma (może to i lepiej). Zapytaliśmy sztuczną inteligencję: jak według niej będzie wyglądać centrum Poznania w 2123 roku i jak będzie wyglądać poznańskie Stare Miasto z okolicami za 100 lat? A także: jak zmieni się Poznań za sto lat?Podoba Ci się taka wizja? Zobacz, co ma na ten temat do powiedzenia sztuczna inteligencja --->

Poznań nie do poznania! Zapytaliśmy sztuczną inteligencję (A...

Turystyczna Wielkopolska - odcinek 6, powiat średzki

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski