Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Bogdaju - OSP Bogdaj

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Bogdaj
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Bogdaj OSP Bogdaj
W zaborze pruskim, w granicach, którego leżał Bogdaj, w 1863 roku powołany został Związek Towarzystw Pożarniczych i Ratunkowych Śląska i Księstwa Poznańskiego a od 1893 r. Prowincjonalny Związek Straży Pożarnych.

Obowiązek należenia do straży pożarnych, dostarczenia zaprzęgu i innej pomocy regulowały przepisy policyjne. W ramach walki z ogniem gminy zobowiązane były do utrzymywania sikawek i innego sprzętu przeciwpożarowego. Ubogie gminy i mniejsze miejscowości mogły łączyć się w tzw; „związki sikawkowe”. Dowodem, że działały one sprawnie mogą być zapisy dotyczące pożaru w Bogdaju w 1890 roku.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w Wojewoda Poznański wydał Rozporządzenie Policyjne w sprawie pożarnictwa. W odolanowskim komisariacie obwodowym w 1923 roku obowiązkowe straże pożarnicze funkcjonowały we wszystkich miejscowościach, tym samym i w Bogdaju. Pamiątkowa sikawka z tamtych lat, z 1903 roku stoi przed remizą OSP w Bogdaju.

W roku 1925 do obwodu Bogdaju należały miejscowości; Młynik, Jerzówka, Szklarka. Przymusowe straże z Bogdaju i ze Szklarki, posiadające na stanie po jednej sikawce z wężem były zobowiązane do bezwzględnego udzielenia pomocy Młynikowi i Jerzówce, które to nie posiadały sikawek. Komendantem obwodu był Balcer Kurka rolnik z Bogdaju.

20 maja 1927 roku mieszkańcy Bogdaju postanowili o utworzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej. Wówczas to w lokalu Józefa Błaszczyka odbyło się zebranie wiejskie, na którym uchwalono powołanie OSP i dokonano wyboru Zarządu. Ogniomistrzem wybrany został Stanisław Franc. Funkcję komendanta objął Jan Kołeczko; na jego zastępcę powołano Franciszka Kurkę; sekretarzem obrano Józefa Cierpkę, a sprawy finansowe powierzono Józefowi Płókarzowi. W szeregi OSP wstąpiło wówczas 25 członków czynnych i 5 członków honorowych. Strażacy otrzymali od sołtysa i Naczelnika Rejonowego sprzęt przeciwpożarowy w postaci sikawki z oporządzeniem i 3 beczkowozy.

W maju 1928 roku, z okazji Dnia Strażaka, zorganizowano w Bogdaju zjazd wszystkich jednostek pożarniczych powiatu Odolanowskiego. Na tą okoliczność wyasygnowano sporą kwotę na zakup mundurów wyjściowych dla członków Zarządu. W czasie zebrania sprawozdawczego w 1929 roku powołano nowy Zarząd, na którego czele stanął ogniomistrz Stanisław Franc. Dotychczasowy komendant i jego zastępca wymienili się funkcjami. Na sekretarza wybrano Jana Tacika, a kasjerem został Józef Płókarz. Już wówczas strażacy organizowali wiele zabaw i potańcówek, a uzyskany dochód przeznaczali na zakup nowego sprzętu. W 1929 roku pozyskali w ten sposób 3 nowe węże.

W dniu 19 sierpnia 1930 roku wójtostwo obwodowe w Sośniach podało, że w Bogdaju istnieje straż z liczbą członków 70, dysponującą jedną sikawką, wężem ssawnym długości 5 metrów, wężami tłocznymi łącznej długości 23 metrów, dwoma beczkowozami i czterema hakami. Strażaków sukcesywnie szkolono na różnego rodzaju kursach, pogłębiając ich wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy i rozporządzeniami dotyczącymi pożarnictwa. W 1931 roku Franciszek Kurka ukończył 3-dniowy kurs Naczelników, a następnie zostali przeszkoleni także pozostali członkowie Zarządu.

W 1935 roku jednostka OSP Bogdaj zajęła pierwsze miejsce w ćwiczeniach w Granowcu z okazji otwarcia tam remizy strażackiej. Do początków II – wojny światowej prezesem pozostawał Stanisław Franc. W okresie wojny władze okupacyjne nakazały mieszkańcom zbierać się w niedzielę i odbywać ćwiczenia ze sprzętem przeciwpożarowym.

Po wyzwoleniu 20 maja 1946 roku Jan Kołeczko zwołał na sali zebranie, na którym wybrano prezesa- Bolesława Płókarza i naczelnika - Jana Kołeczkę. Funkcję sekretarza powierzono Henrykowi Nowakowi, a kasjerem został Józef Płókarz. W roku 1949 rozwiązany został Związek Straży Pożarnych, a w 1951 roku wprowadzono nowe zasady i pozycje społeczno prawną straży.
W 1956 roku nastąpiła zmiana komendanta drużyny OSP w Bogdaju, został nim Józef Cierpka, a jego zastępcą Stanisław Sowiński. Zarząd OSP zmienił się ponownie w 1958 roku. Prezesem obrano Jana Kądzielę, a jego zastępcą Józefa Wencla. Zebrania OSP odbywały się wówczas w Sali pani Dolatowej.

Od lipca 1970 roku zarządem OSP w Bogdaju kierował Stefan Koryciak, a funkcje naczelnika powierzono Stanisławowi Pawelcowi. Na kolejnym zebraniu druh Leon Kurzawski wniósł o powołanie komitetu budowy remizy strażackiej, w skład, którego poza członkami OSP mieli wejść przedstawiciele kółek rolniczych i młodzieży wiejskiej. Po pokonaniu przeszkód 29.04.1972 r. powołano Komitet Budowy Remizy z przewodniczącym Eligiuszem Alwinem i 29 jej członkami. Dom Strażaka został oddany do użytku w 1976 roku, a podczas uroczystości otwarcia wszyscy strażacy zostali odznaczeni za swoje zaangażowanie przy jego budowie.

W roku 1975 stanowisko prezesa objął Czesław Franc, a na naczelnika powołano Stefana Ostoja.

W 1978 roku bogdajska OSP otrzymała wóz bojowy „Star- 21”.Ponieważ był to pierwszy bojowy samochód na terenie gminy, miejscowi strażacy uczestniczyli w wielu akcjach gaśniczych. W roku 1985 OSP w Bogdaju pozyskała drugi samochód bojowy „Star 244” z Komendy Rejonowej z Sycowa, który służy i jest sprawny do dziś.

W roku 1992 stanowisko prezesa objął Piotr Kołeczko, a naczelnikiem wybrano Andrzeja Franca. Miejscowa OSP wystawiała w tym okresie od 3 do 5 sekcji w zawodach na różnych szczeblach. W 2001 roku funkcje prezesa objął Andrzej Franc, a naczelnikiem został Dariusz Dziabas. Jednostka liczyła wówczas 70 druhów, w tym 23 członków drużyny młodzieżowej. OSP Bogdaj uczestniczyła i uczestniczy w licznych zawodach strażackich, gdzie zawsze zajmuje poczytne miejsca.

Współczesne dzieje OSP dokumentowane są na bieżąco i zapisywane w kronice strażackiej prowadzonej przez dh Danutę Zielezińką, wyróżnionej już dwukrotnie na etapie centralnym w Ogólnopolskim Konkursie Kronik OSP.

Na dzień dzisiejszy Jednostka OSP Bogdaj skupia w swoich szeregach 72 druhów. Jednostka posiada samochód bojowy GBM "Star 244". Obecnie prezesem OSP Bogdaj jest Andrzej Posiła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski