MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Sarbii - OSP Sarbia

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Sarbia
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Sarbia OSP Sarbia
Około 1900 roku koloniści niemieccy zamieszkujący Sarbię i Podlaski Wysokie utworzyli Straż Ogniową, aby chronić gospodarstwa od ognia.

W 1902 roku zakupili sikawkę Gustaw Ewald II. Niemcy do straży dopuścili młodych mieszkańców wsi. Sprzęt był przechowywany w budynku na terenie Sarbii, wybudowanym w 1863 roku. Tam też odbywały się ćwiczenia oraz kursy i szkolenia. Komendantem Straży Ogniowej był gospodarz niemiecki – Plaisler. Po odzyskaniu niepodległości, na mocy Traktatu Wersalskiego, cały sprzęt oraz budynek został przekazany na rzecz Skarbu Państwa a użytkownikami została Straż Ogniowa Sarbia. W 1925 roku strażacy postanowili utworzyć zarząd złożony z Polaków.

Od tego też roku liczony jest okres działalności OSP Sarbia. A mieszkańcy z tej okazji ufundowali straży sztandar. 10 lat później, czyli w 1935 roku, straż zarejestrował Wojewoda Poznański. OSP Sarbia w tym okresie brała udział w wielu akcjach gaśniczych. W 1950 roku została przeprowadzona renowacja sztandaru, który służy do dzisiaj. W 1973 roku została wybudowana nowa remiza obok istniejącej, prawie 100-letniej. Kolejny budynek remizy – wraz z Domem Kultury – został oddany straży w 1992 roku.

Nowa remiza powstała w centrum wsi, przy rozwidleniu dróg. Bardzo duży wkład w budowę włożyli strażacy i mieszkańcy wsi. W 1995 roku strażacy z Sarbii otrzymali swój pierwszy wóz gaśniczy Żuk z zbiornikiem wody o pojemności 400L, przekazany przez PSP w Poznaniu. Auto, po gruntownej renowacji, służy do dziś. W 2000 roku straż postanowiła się rozwijać i utworzyła Młodzieżową Drużynę Pożarniczą dziewcząt i chłopców. W 2000 roku, podczas obchodów 75-lecia istnienia OSP Sarbia została odznaczona Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

W OSP Sarbia jest prawie 30 członków czynnych, z czego 20 przeszkolonych, posiadających uprawnienia do brania udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Druhny i druhowie z zaangażowaniem uczestniczą w zawodach sportowo-pożarniczych różnego szczebla zajmując czołowe lokaty. Prezesem jednostki jest Marian Witucki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski