Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Szamocinie - OSP Szamocin

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Szamocin
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Szamocin OSP Szamocin
Już pod koniec XVII wieku miasto zainteresowane było ochroną przeciwpożarową.

W tym celu magistrat wydał odpowiednie przepisy i zarządzenia wykonawcze dla ludności oraz utrzymał w mocy prawo wydane przez Józefa Bętkowskiego, ówczesnego właściciela Szamocina, które w punktach związanych – jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli – z ochroną przeciwpożarową brzmiało tak:

"Młodzi z cechu każdego lub młodzi urzędnicy lub młodsi mieszkanie, których pan prezydent naznaczy przez rok cały pod przysięgą co sobotę obchodzić powinni donieść panu Burmistrzowi. U którego muru by przestrzegali takowy przypadek i nieporządność w kominach, nie wychędożenia sadzów. Za sadze 12 grzywień do dworu, Burmistrzowi grzywna 1 w tym co obchodzą złotych 1, jeżeliby się trafiło, żeby dziura w kominie była, do dworu 20 grzywien, panu burmistrzowi 5, w tym co obchodzą 3 złote. Dać powinien kto drabin nie będzie miał na domostwie grzywien 6 do dworu, 2 grzywny panu burmistrzowi”.

A jednak nawet te przepisy nie chroniły miasta przed pożarami, które czyniły spustoszenia. Najtragiczniejszy pożar wydarzył się zaś w nocy z 3 na 4 września 1840 roku. Ogień pochłonął 32 budynki mieszkalne oraz 75 zabudowań gospodarczych.

Z początkiem 1895 roku zrodziła się inicjatywa utworzenia zorganizowanej straży pożarnej. Pierwszy dokument - datowany 20 czerwca 1895 r. - znajduje się w akcie nadanym przez rzemieślników: Oto Schreibera – kominiarza oraz Augusta Nowatzkiego – rzeźnika. I tę właśnie datę uznaje się za początek Ochotniczej Straży Pożarnej w Szamocinie. Oparta ona była na bezinteresownym świadczeniu pomocy obywatelom miasta w walce z pożarami.

Pierwsza remiza mieściła się przy jeziorze Pracza, a pierwszy profesjonalny sprzęt to była sikawka konna zakupiona z darowizn od społeczeństwa. W roku 1938władze miejskie i społeczeństwo zakupiły nowy samochód marki Fiat oraz motopompę Leopolię.
Obecnie OSP Szamocin to nowoczesna jednostka należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Na wyposażeniu ma samochód pożarniczy ,,Jelcz 005” oraz samochód pożarniczy ,,MAN”. Dysponuje wyremontowaną w 2015 roku, z budżetu Miasta i Gminy, dobrze wyposażoną remizą strażacką, która wybudowana została w 1962 roku.

Jednostka liczy 39 członków czynnych, 8 członków honorowych oraz drużyny młodzieżowe dziewcząt (10 osób) i chłopców (10 osób).
Zarząd OSP Szamocin tworzą: prezes Zbigniew Jankowski, wiceprezes Marek Sobkowiak, naczelnik Radosław Jankowski, skarbnik Mateusz Wota, sekretarz Damian Dubert, zastępca naczelnika Łukasz Lojtek, członek Zarządu Tomasz Dudek, gospodarz Adam Jankowski.

OSP Szamocin
gen. Hallera 10, 64-820 Szamocin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski