Kulturalnik - wybierz sierpniową imprezę dla siebie!

Marcin KostaszukZaktualizowano 
Koncert brytyjskiego zespołu Radiohead będzie wydarzeniem muzycznym lata w Wielkopolsce. Supergwiazda alternatywnego rocka ma na koncie 3 nagrody Grammy i 30 milionów sprzedanych płyt.
Koncert brytyjskiego zespołu Radiohead będzie wydarzeniem muzycznym lata w Wielkopolsce. Supergwiazda alternatywnego rocka ma na koncie 3 nagrody Grammy i 30 milionów sprzedanych płyt. Archiwum zespołu
Koncerty największych gwiazd muzyki pop w Poznaniu, Warszawie i Chorzowie, festiwale folklorystyczne, a także imprezy lokalne z dobrą kuchnią, rzemiosłem i historią w rolach głównych!

31 lipca - 2 sierpnia
Festiwal Sztuk Audiowizualnych MISIETUPODOBA

Na trzy dni Tuczno, małe, zaledwie dwutysięczne miasteczko, leżące w odległości 40 kilometrów od Piły, zamieni się w prawdziwą alternatywną stolicę niezależnej sztuki. Trzydniowy program wypełnią warsztaty, wystawy, happeningi, instalacje dźwiękowe i koncerty. Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Pogodno, które wystąpi w ostatni dzień w klubie Bałagan razem z Czystym Rapem i Kawałkiem Kulki.

Tuczno, wstęp wolny
www.misietupodoba.pl

3-31 sierpnia
Letnie koncerty na dziedzińcu Pod Pretekstem

Poniedziałkowe wieczory w Poznaniu umilą wykonawcy z kręgu piosenki poetyckiej i jazzu. 3 sierpnia posłuchamy trio Zbigniewa Wrombla, tydzień później swój recital zaprezentuje Hanna Banaszak. Na solidną dawkę żydowskich dowcipów i piosenek zaprasza 17 sierpnia Grupa Rafała Kmity, w spektaklu "Aj waj!, czyli historie z cynamonem". 24 i 31 sierpnia cykl zamkną występy Stanisława Soyki i Grzegorza Turnaua.

Poznań, Dziedziniec Masztalarni CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82), bilety: 30-45 zł
www.mca.pl

5 sierpnia - 3 września
Muzyka i teatr na dziedzińcach zamkowych

W cyklu imprez poznańskiego Centrum Kultury Zamek występować będą głównie wykonawcy związani ze sceną alternatywnego rocka. Początek zapowiada się jednak bluesowy: 5 sierpnia posłuchamy refleksyjnych utworów Martyny Jakubowicz. Dzień później zagrają warszawianie z zespołu Łąki Łan, łączący surrealistyczne teksty z muzyką na skrzyżowaniu punk-rocka i funku spod znaku George'a Clintona. Ideę "muzyka + teatr" dobrze eksponuje w swych poczynaniach szczecińskie Pogodno, które zobaczymy 13 sierpnia, ale prawdziwie teatralny oddech zapewni bywalcom dziedzińców spektakl "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów" Bogusława Schaeffera, który obejrzymy 20 sierpnia. 26 sierpnia do swej pokręconej wersji rockabilly spróbują widzów przekonać Komety, zaś 3 września Zamek zaprasza na ceniony polski zespół rockowy - Lao Che.

Poznań, Dziedzińce CK Zamek (ul. Św. Marcin 88/92), bilety: 10-30 zł
www.zamek.poznan.pl

7-8 sierpnia
Krotoszyn Folk Festival

Największy i najciekawszy obok poznańskiego Ethno Portu przegląd muzyki świata w Wielkopolsce. Przez dwa dni na dużej scenie zagrają znakomite zespoły z całego świata: w sobotę De Press (Polska), Russkaja (Austria/Rosja), The Heptones (Jamajka),
Napra (Węgry) i Dazkarieh (Portugalia), zaś w niedzielę Adikanfo (Afryka),
Fanfara Kalashnikov (Niemcy/Bałkany), Dhoad Gypsies From Rajasthan (Indie), Gadająca Tykwa (Polska) i Smod (Francja/Mali). Będzie też mała scena w namiocie, gdzie prezentowane będą taneczne odmiany reggae, dub, dancehall, hip-hopu i world music.

Krotoszyn (Błonie, ul. Sportowa), wstęp wolny
www.folk.krotoszyn.pl

7-8 sierpnia
II Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych i Orkiestr Gronalia 2009

Grodziski festiwal rozpocznie się... w Nowym Tomyślu, gdzie w piątek, Wiklinowym Deptakiem od godziny 16 przejdzie wielobarwny korowód zespołów, a następnie na placu Niepodległości rozpocznie się koncert zespołów z Czech, Holandii, Kraju Basków i Słowacji. Tego samego dnia w Grodzisku Wielkopolskim na Starym Rynku o 19.30 rozpocznie się koncert galowy z okazji 10-lecia Zespołu Tańca Ludowego "Cybinka". 8 sierpnia na Starym Rynku w Grodzisku o godzinie 18 koncert "Folkowe Barwy Europy", zaś 9 sierpnia (godzina 17, tamże) kolejny występ, tym razem pod hasłem "Na polską nutę". O tej samej porze koncert z udziałem niektórych zaproszonych zespołów odbędzie się także na rynku w Wielichowie.

Grodzisk Wielkopolski, Wielichowo, Nowy Tomyśl, wstęp wolny
www.grodzisk.ckrondo.pl

8-9 sierpnia
Królewskie Łowy w Rydzynie i Lesznie

Na początku mnóstwo atrakcji na leszczyńskim rynku, m.in. konkurs na najlepiej przebraną rodzinę, korowód historyczny króla i mieszkańców, turniej szachowy, Inauguracja III Międzynarodowego Festiwalu Baroku, konkurs na potrawę. Dla młodszych Festiwal Fantasy i turnieje: komputerowy, gier bitewnych Warhammer, gier karcianych Yu-Gi-Oh. 9 sierpnia o godzinie 16 nastąpi wyjazd króla ze świtą do zamku w Rydzynie. Tam odbędą się wyścigi chartów i spektakl "Straszny Dwór" w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Leszno (Rynek), Rydzyna (Zamek), wstęp wolny
www.leszno.pl, www.rydzyna.pl

9, 16, 23 sierpnia
VII Letni Festiwal Muzyczny w Antoninie

W letniskowej miejscowości odbędzie się cykl "Ogrody Wiednia'' . Podczas pierwszego z nich, 9 sierpnia Zespół Muzyki Salonowej z Warszawy zaprezentuje koncert zatytułowany "Johann Strauss Ensemble". Kolejna propozycja to niezapomniane melodie Wiednia w koncercie "Trzy Soprany'' w niedzielę 16 sierpnia. Cykl zakończy 23 sierpnia występ zespołu "Orana'', założonego przez artystów wywodzących się z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19.

Antonin, Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów, bilety: 15-30 zł
www.ckis.kalisz.pl

10-16 sierpnia
IX Światowy Przegląd Folkloru "Integracje 2009"

Na imprezę przyjadą między innymi zespoły z Ekwadoru, Rosji, Rumunii, Serbii, Węgier i Polski - m.in. Zespół Pieśni i Tańca Poznań Akademii Wychowania Fizycznego oraz "Wiwaty" z Pobiedzisk. Poza Poznaniem dwustu tancerzy zaprezentuje się również w Lesznie, Pobiedziskach i Wronkach. Festiwal zainauguruje 10 sierpnia przemarsz wszystkich zespołów ulicą Półwiejską, który zakończy się pokazem we wnętrzu Starego Browaru. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się koncert w parku Wilsona. 16 sierpnia o godzinie 21 w parku Wieniawskiego odbędzie się koncert finałowy.

Poznań, Leszno, Wronki, Pobiedziska, wstęp wolny
www.festiwal.awf.poznan.pl

14-16 sierpnia
II Międzynarodowe Targi Muzyczne MITAM 2009

Swój udział zapowiedziały wytwórnie płytowe i wydawnictwa książkowe. Targi otworzy koncert dedykowany ojcu polskiego rock and rolla Franciszkowi Walickiemu na Dziedzińcu Urzędu Miasta z udziałem zespołu SBB. Finałem targów będzie (16 sierpnia na Dziedzińcu Urzędu Miasta) koncert "Poznaniacy pamiętają Presleya".

Poznań, bilety na koncerty na Dziedzińcu: 19 i 35 zł
www.mitam.eu

14-16 sierpnia
III Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku

Trzydniowe święto tradycyjnej kuchni, w skład którego wejdą, takie imprezy jak: Jarmark Dobrego Smaku, Muzyczna Scena Dobrego Smaku, pokazy kulinarne szefów kuchni, konkurs "Polska Nalewka Roku 2009", Święto Golonki, konkurs "Szneka z Glancem". Swe specjały zaprezentuje ponad 100 producentów regionalnych przysmaków - od piroga biłgorajskiego, przez polędwicę z suma z Mazur, po kiełbasę nowotomyską ze świni złotnickiej pstrej i miód wrzosowy dolnośląski.

Poznań, Stary Rynek, wstęp wolny
www.ofds.pl

15-22 sierpnia
XVI Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego

Warsztaty Polskiego Teatru Tańca adresowane są zarówno do profesjonalistów, jak i do osób, które chcą rozwinąć swą taneczną pasję. Nie ma ograniczeń wiekowych, a organizatorzy zajęć kwalifikują uczestników do grup w trzech poziomach zaawansowania. Zajęcia prowadzi sześćdziesięciu wybitnych pedagogów tańca z całego świata, między innymi w takich stylach jak: afro dance, barre au sol, body conditioning, body work, broadway jazz, contemporary dance, ethno jazz, flamenco i flamenco jazz, funk jazz, house, hip hop, krumping, modern jazz, salsa, samba, tango argentyńskie, taniec 50+, terapia tańcem i wiele innych. Warsztatom towarzyszy VI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca i wydarzenia muzyczne.

Poznań, biuro organizacyjne: Polski Teatr Tańca (ul. Kozia 4, tel. 061 852 40 08), bilety na spektakle festiwalowe: 20-25 zł
www.ptt-poznan.pl

16 sierpnia - 4 września
Polska Akademia Gitary

Prawie trzy tygodnie trwać będzie druga edycja Polskiej Akademii Gitary. Swe umiejętności doskonalić będzie na niej 95 młodych adeptów gry na gitarze z całego świata. Ich główną bazą będzie Jarocin, gdzie odbywać się będzie większość warsztatowych zajęć i koncertów. Wydarzeniem będzie występ jednego z najsłynniejszych zespołów gitarowych na świecie - Los Angeles Guitar Quartet. Zagra on w Auli UAM w Poznaniu 22 sierpnia o godzinie 20. Natomiast podczas koncertu inauguracyjnego 16 sierpnia w Auli UAM usłyszymy polskiego gitarzystę Łukasza Kuropaczewskiego z Poznań Festival Orchestra (wstęp wolny).

Poznań, Jarocin i inne miasta, bilety na koncert Los Angeles Guitar Quartet: 50-120 zł
www.polish-guitar-academy.com

22 sierpnia
Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie i koncert Armina van Buurena

Występ słynnego didżeja będzie muzyczną ozdobą ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w Wioślarstwie. Impreza "Dzień w Parku" rozpocznie się o godzinie 13, zakończy około 23. Holender weźmie udział w prezentacji zespołów walczących o sportowe trofea, wieczorem zaś poprowadzi imprezę nad Jeziorem Maltańskim, gdzie zapewne usłyszymy także jego ostatnie przeboje "In An Out Of Love" i "Never Say Never".

Poznań, Malta (Polana Harcerza), bilety: 38, 49 zł
www.wioslarstwo.poznan.pl

22-23 sierpnia
Biesiada Piastowska

Dwudniowa impreza na Zawodziu przeniesie nas w czasy średniowiecznych walk rycerskich. Członkowie Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej zainscenizują oblężenie grodu. Dodatkową atrakcją będą pokazy walk średniowiecznych wojów. Będą także pokazy tańca średniowiecznego i irlandzkiego oraz koncert muzyki dawnej, w wykonaniu zespołu Semibrevis. Festyn będzie trwał od godziny 11 do 18.

Kalisz, Kaliski Gród Piastów na Zawodziu, bilety: 3 lub 7 zł
www.muzeum.kalisz.pl

25 sierpnia
Koncert Radiohead

Obok występów Madonny i U2 największe wydarzenie muzyczne tego roku w naszym kraju. W Polsce Thom Yorke i jego koledzy wystąpili tylko raz, przed 15 laty, jeszcze przed swymi największymi sukcesami. Dziś mają status gwiazdy ambitnego rocka, a pozycję ich grupy można porównać do statusu Pink Floyd w latach 70.

Poznań, Park Cytadela, bilety: 95, 160, 220 zł
www.malta-festival.pl

28-30 sierpnia
Jarmark Chmielo-Wikliniarski

Gratka nie tylko dla miłośników wyplatanych koszy, ale też dla słuchaczy polskiej muzyki. W piątek na scenie głównej odbędzie się koncert zespołu Video, sobota należeć będzie do Czerwonych Gitar, ale wszystkie generacje połączy zapewne niedzielna gwiazda wieczoru: zespół Feel, którego występ poprzedzi kabaret Słuchajcie.

Nowy Tomyśl, wstęp wolny
www.nok.home.pl

29 sierpnia
Summer Rap Fest 09

Najbardziej muzyczna plaża w Pile, czyli plaża nad Jeziorem Piaszczystym, w ostatnią sobotę sierpnia będzie należała do fanów hip-hopu. Właśnie tam odbędzie się pierwsza letnia edycja Rap Fest, którą już okrzyknięto prawdziwym świętem pilskiego rapu. Na scenie zagrają składy z Piły: Monument, Bubel (Więcej THC), RNS (kolektyf), K.O.N.K.R.E.T.Y, Mardas Mardiacci oraz składy z Poznania: RR Brygada i Beat Squad. Za gramofonami staną DJ Soina z Poznania i Dj Maey z Piły. Po koncertach afterparty do rana.

Piła, plaża nad Jeziorem Piaszczyste, bilety: 7, 10 zł
www.rapfestpila@wp.pl

29-30 sierpnia
Książęce Miodobranie i Zjazd Wojów Wczesnośredniowiecznych

Do piastowskiego grodziska zjadą pszczelarze, prezentujący swe wyroby. W programie (godziny 12-18) wykłady o wytwarzaniu miodu oraz o jego zdrowotnych właściwościach oraz degustacje i kiermasz. Wszystko w klimacie średniowiecznej codzienności, który zapewnią wojowie i prezentowane przez nich pokazy walk, a także stoiska z wyrobami rzemieślniczymi sprzed wieków.

Kalisz, Kaliski Gród Piastów na Zawodziu, bilety: 3 lub 7 zł
www.muzeum.kalisz.pl

Imprezy ogólnopolskie poza regionem
Przystanek Woodstock
Kostrzyń nad Odrą, 31.07-2.08

15. edycja festiwalu firmowanego przez Jurka Owsiaka i jego WOŚP. Tym razem przyjadą m.in. Juliette Lewis, Don Carlos, Guano Apes, Sham 69, The Futureheads.
wstęp wolny
www.wosp.org.pl/przystanek

Ińskie Lato Filmowe
Ińsko, 31.07-9.08

Jeden z najciekawszych festiwali filmowych. W tym roku można będzie zobaczyć ok. 120 filmów. W programie cykle: najnowsze kino polskie, panorama kina rosyjskiego, mix egzotyczny - Azja, Afryka, Ameryka Łacińska.
www.ilf.stopklatka.pl

Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi"
Kazimierz Dolny i Janowiec, 1-9.08

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi "Świat zwariował". Jak co roku, oprócz licznych projekcji filmowych, będzie także możliwość bezpośredniego spotkania z artystami filmowcami. Zamknięcie festiwalu uświetni pokaz filmu "Ostatnia akcja", w którym rolę przed śmiercią zdążył jeszcze zagrać nieoceniony Jan Machulski.
www.festiwal2009.dwabrzegi.pl

Bieszczadzkie Anioły
Cisna 12-16.08

Impreza w Cisnej w tym roku rozgrywa się pod hasłem "Mój Opiekunie, mój Aniele, z innymi Tobą się podzielę...". W programie m.in. maraton filmów bieszczadzkich (m.in. "Siekierezada" i "Baza ludzi umarłych"), koncerty, konkursy oraz targi rękodzieła artystycznego i warsztaty plastyczne dla najmłodszych.
www.bieszczadzkieanioly.art.pl

Koncert U2
Chorzów, Stadion Śląski 6.08

Najpopularniejszy współczesny zespół rockowy ponownie zagra w naszym kraju, w ramach trasy promującej tegoroczny, bardzo udany album "No Line on the Horizon".
bilety: 140-825 zł

OFF Festival 2009
Mysłowice, Słupna Park 6-9.08

Najważniejszy festiwal rockowy na terenie naszego kraju. Zagrają:The National, Handsome Furs, Marissa Nadler, Spiritualized, The Pains of Being Pure at Heiart, These New Puritans i inni.
bilety: 35-65 zł, karnety: 95 i 150 zł
www.2009.off-festival.pl

Audioriver 2009
Płock, plaża nad Wisłą, 7-9.08

Na festiwalu położono nacisk na muzykę elektroniczną. W tym roku m.in. Richie Hawtin i The Whip.
bilety: 50-100 zł
www.audioriver.pl

Europejski Festiwal im. Jana Kiepury
Krynica-Zdrój, 8-22.08

Festiwal zainauguruje "Zaczarowany świat operetki", po nim zaprezentują się Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. www.kiepurafestival.pl

XXIV Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki
Łódź, 27-30.08

Gry RPG, "karcianki", premiery książkowe, i spotkania ze śmietanką polskich i zagranicznych artystów. Gośćmi m.in. pisarz Jacek Dukaj i reżyser amator Chris Bouchard, autor filmów z Uniwersum "Władcy Pierścieni"i "Gwiezdnych Wojen".
wstęp wolny
www.polcon2009.pl

Madonna "Sticky &Sweet Tour"
Warszawa, 15.08

Królowa popu po raz pierwszy wystąpi w naszym kraju. Kontrowersyjna artystka po śmierci Michaela Jacksona jest ostatnią tej wielkości ikoną muzyki pop. Trasa koncertowa, której elementem jest występ w Polsce, dotychczas przyniosła ponad 300 mln dolarów.
bilety: od 220 do 400 zł

Coke Live Music Festiwal
Kraków, 20-22.08

Festiwal w Krakowie to jedna z największych imprez muzycznych tego lata. Przez dwa ostatnie dni sierpnia na scenie wystąpią takie gwiazdy jak: rockowi tancmistrze z The Killers, raperzy: kryminalista 50 Cent , błyskotliwy Mike Skinner z The Streets oraz mentor nowojorskiej sceny NAS. Ponadto grają Shaggy, Madcon i polscy wykonawcy.
bilety: 100-200 zł
www.livefestival.pl

Współpraca: AK, DK, MWE, AGA, MAZ

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Meloman

Warto odnotować, ze wczoraj w środę odbył się w Poznaniu recital skrzypcowy Anny Marii Staśkiewicz. Było wspaniale - szkoda,że nie w auli UAM. Dawno nie słyszałem skrzypiec w takim wydaniu. Co się z nią dzieje, przecież Poznań Ją uwielbia/ Pozdrowienia

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3