Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupujący czekają na mieszkania. Budowa opóźniona o blisko rok. Co dalej z osiedlem przy Wołkowyskiej w Poznaniu?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Budowa osiedla Wołkowyska 3 nad Maltą w Poznaniu. Luty 2023.
Budowa osiedla Wołkowyska 3 nad Maltą w Poznaniu. Luty 2023. Adam Jastrzębowski
O opóźnieniu na budowie osiedla przy ulicy Wołkowyskiej nad poznańską Maltą i problemach z płatnościami dla podwykonawców informowaliśmy jako pierwsi na początku marca. Wtedy to z budowy zszedł generalny wykonawca, który, zdaniem dewelopera, jest odpowiedzialny za blisko roczne opóźnienie budowy. Były już generalny wykonawca zrzuca winę na dewelopera.

Klienci nie mogą przeprowadzić sie do mieszkań

W wyniku opóźnienia przyszli lokatorzy nowych mieszkań, których część - budynki A i B - pierwotnie miały zostać oddane do użytku w kwietniu, będą mogli wprowadzić się dopiero na początku przyszłego roku. Jest to bardzo kłopotliwe, zwłaszcza dla tych, którzy sami zamierzali mieszkać w nowym mieszkaniu, finansując jego zakup kredytem hipotecznym.

- Pieniądze klientów są zabezpieczone na rachunkach powierniczych i one są wypłacane dopiero po zakończeniu kolejnego etapu. Tak długo, jak nie jest on zakończony, nie możemy tych pieniędzy generalnemu wykonawcy wypłacić

- tłumaczyła sytuację Daria Miszczyk, dyrektor sprzedaży UWI Deweloper.

Jednocześnie przedstawiciele dewelopera zapewniają, że budowa zostanie dokończona, a klienci przyjęli trudną sytuację, wiążącą się z podpisaniem aneksów do umów, ze zrozumieniem.

Generalny wykonawca obarcza winą za opóźnienie dewelopera

Ze stanowiskiem dewelopera, przedstawionym w poprzednim materiale, nie zgadza się były już generalny wykonawca.

- Utrzymujący się wielomiesięczny brak uregulowania płatności, które na dzień 1 marca 2023 r. wyniosły 20 405 200,90 zł i brak reakcji ze strony dewelopera na wezwania do uregulowania długu i przedstawienia gwarancji zapłaty zmusił nas do odstąpienia od umowy w dniu 3 marca 2023 r. i wyjścia z budowy

– informuje w przesłanym oświadczeniu Maciej Garbowicz z firmy Antczak.

To właśnie brak płatności miał być powodem wstrzymania prac. Według firmy problemy z płatnościami występowały od początku ubiegłego roku, a w sierpniu 2022 roku ustały one zupełnie. Od tamtego czasu generalny wykonawca miał samodzielnie finansować budowę, bazując na dobrej dotychczasowej współpracy z deweloperem.

Wykonawca spłaci podwykonawców?

Braki płatności ze strony dewelopera miały wpłynąć na brak płatności dla podwykonawców budowy. Firma Antczak zapewnia jednak, że wszystkie należności wobec podwykonawców zostaną rozliczone.

- Deklarowaliśmy wielokrotnie otwartość do rozmów i wypracowanie porozumienia z deweloperem. Rozmowy nie zostały podjęte, a deweloper postępuje obecnie w sposób nieetyczny i nieakceptowalny w relacji z nami, zdejmując z siebie odpowiedzialność za zaistniałą sytuację wobec podwykonawców, klientów oraz lokalnych społeczności

- czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele firmy zapowiadają podjęcie kroków prawnych w tej sprawie. Deweloper, UWI Inwestycje, odniesie się do zarzutów w kolejnym materiale.

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Tak wyglądają postępy inwestycji na Starym Rynku w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Archeolodzy pracują na Starym Rynku w Poznaniu. Trafili na d...

Pierwszy przejazd na wyremontowanej trasie Wolsztyn-Grodzisk-Poznań:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski