Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuria dostanie odszkodowanie za Głogowską. Wyrok ws. szkoły baletowej prawomocny

Agnieszka Świderska
Kuria dostanie odszkodowanie za Głogowską. Wyrok ws. szkoły baletowej prawomocny
Kuria dostanie odszkodowanie za Głogowską. Wyrok ws. szkoły baletowej prawomocny archiwum Polskapresse
Nic już nie odbierze kurii wygranej w sporze o tereny VIII LO i szkoły muzycznej przy Głogowskiej w Poznaniu. Za dwa tygodnie sąd poda tylko wysokość należnego jej odszkodowania. Tymczasem uprawomocnił się już wyrok w sprawie szkoły baletowej przy Gołębiej. Kuria dostała już blisko 5 mln złotych odszkodowania.

To będzie już gra tylko o 1,5 miliona złotych mniej albo więcej, a nie o 32 miliony złotych jak na początku procesu. 28 maja sąd apelacyjny ogłosi drugi już wyrok w sprawie odszkodowania dla poznańskiej kurii od Skarbu Państwa za bezumowne korzystanie przez 10 lat za budynki VIII LO i szkoły muzycznej przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu.

Czytaj też: 5 mln zł dla kurii za szkołę baletową w Poznaniu! [ZDJĘCIA]

W czwartek odbyła się ostatnia rozprawa, na której pełnomocnik kurii, radca prawny Mikołaj Drozdowicz zażądał 4,7 mln odszkodowania za grunty przeznaczone pod drogi (roszczenie za potencjalne zyski z wynajmu budynków upadło w pierwszym procesie).

Paulina Położyńska-Olszewska z Prokuratorii Generalnej zaproponowała natomiast niespełna 3,2 mln złotych. Skąd różnica? Z różnych opinii biegłych, które dzielą trzy lata. W 2010 roku wyceniali wartość rynkową działek z drogami na 4,7 mln złotych, trzy lata później były już warte mniej.

Czytaj: Poznań: Koniec sporu miasta i kurii o VIII LO. Ugoda podpisana [ZDJĘCIA, FILM]

Dla kurii korzystniejsza jest oczywiście pierwsza opinia. Tylko jak przekonać do tego sąd? Mikołaj Drozdowicz jako argumentu użył... niemożliwego. Sąd Najwyższy, decyzją którego sprawa wróciła do ponownego rozpoznania, nakazał bowiem wyliczenie odszkodowania w identyczny sposób, jak w postępowaniu administracyjnym przy odszkodowaniach za nieruchomości zajęte przez drogi publiczne. Tyle że o odszkodowanie w tym administracyjnym trybie można było się starać tylko do końca 2005 r.

- Należy ustalić, w jakim czasie takie postępowanie mogłoby racjonalnie się zakończyć. To powinna być również data wyceny - argumentował radca prawny Mikołaj Drozdowicz. - Niemożliwe jest bowiem postępowanie administracyjne trwające dziewięć lat. Dlatego wcześniejsza opinia powinna mieć pierwszeństwo.
Czy przekona sąd? Okaże się za dwa tygodnie. Tymczasem żadnych wątpliwości nie budzi już wyrok w sprawie budynku przy ulicy Gołębiej zajmowanego przez szkołę baletową. Ministerstwo kultury przegrało najpierw z kurią proces o zasiedzenie, a później o odszkodowanie.

Za bezprawne zajęcie budynku sąd przyznał w styczniu kurii blisko 5 mln złotych. Prokuratoria Generalna, której generalną zasadą jest odwoływanie się od każdego wyroku "w interesie Skarbu Państwa", tym razem tego nie zrobiła. Wyrok jest już prawomocny, a kuria otrzymała już swoje odszkodowanie.

Co dalej ze szkołą, którą bez umowy najmu czeka eksmisja? Minister Bogdan Zdrojewski, który kandyduje do europarlamentu, nie podejmie już w tej sprawie raczej żadnej decyzji. Nie zrobił tego na ostatnim spotkaniu w Warszawie z przedstawicielami poznańskiej kurii. Nie miał nawet dla nich żadnej propozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski