Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leadership Symposium: Poznań w artystycznym centrum świata

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Sympozjum potrwa do piątku. Jego tematem przewodnim są dziedzictwo, przemiany i wartości.
Sympozjum potrwa do piątku. Jego tematem przewodnim są dziedzictwo, przemiany i wartości. Mikołaj Woźniak
Ponad 60 rektorów szkół artystycznych z całego świata przyjeżdża do stolicy Wielkopolski. Będą rozmawiać o dziedzictwie i poznawać miasto. Organizatorzy nie mają wątpliwości - to wyjątkowa okazją do nawiązania współpracy i wymiany poglądów na wiele, nie tylko artystycznych, tematów. To pierwsze takie wydarzenie organizowane w tej części Europy.

- To prawdziwe święto dla uczelni i miasta. Po raz pierwszy przedstawiciele instytucji artystycznych z całego świata spotkają się w Poznaniu. Mamy gości od Ułan Bator po Vancouver - cieszy się prof. Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Powody do zadowolenia ma, ponieważ po raz pierwszy ELIA, czyli europejska organizacja zrzeszająca około 300 członków z 49 krajów organizuje Leadership Symposium w tej części Europy. Wcześniej gościło ono m. in. w Los Angeles, Londynie, Hongkongu, a nawet w afrykańskim Cape Town.

- Jesteśmy zachwyceni tym, co przygotowano w Poznaniu. W tym momencie jest to dla nas bardzo dobre miejsce - przekonuje Maria Hansen, która stoi na czele ELIA.

Sympozjum potrwa do piątku. Jego tematem przewodnim są dziedzictwo, przemiany i wartości. Wojciech Hora zauważa, że Polska pod tym względem stawia wiele znaków zapytania.

- Zaczynamy skupiać się na regionach, wartościach narodowych. Pytanie jak to odbije się na sztuce i naszej relacji ze światem - zastanawia się rektor UAP. Jednocześnie dawał przykład tematów, wokół których krążyć będzie dyskusja podczas międzynarodowego sympozjum.

Zobacz przegląd kulturalny Mateusza Frąckowiaka:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

Będzie więc ono szansą na zajęcie stanowiska, wymianę myśli, ale też nawiązanie kontaktów między instytucjami. Oprócz paneli dyskusyjnych i wystąpień prelegentów organizatorzy przygotowali też wycieczki po najważniejszych kulturalnych miejscach Poznania i okolic.

- Wiele dzieje się w tym mieście. Liczymy, że nawiązane kontakty przysłużą się nie tylko naszej uczelni, ale wielu instytucjom w Poznaniu. Będziemy opowiadać gościom o najważniejszych wydarzeniach i miejscach - mówi prof. Hora. A jakie miejsca będą mogli odwiedzić prelegenci?

- To m. in. Teatr Wielki i Nowy, ratusz, miejskie galerie, ale też Zamek w Kórniku i pałac w Rogalinie - wymienia Piotr Grzywacz z biura prasowego UAP. Każdy z prelegentów miał możliwość wyboru jednego miejsca, które zwiedzi z przewodnikiem. Samo sympozjum odbywa się z kolei w Starym Browarze.

Goście będą mogli poznawać naszą kulturę także podczas tzw. "home dinners". Grzywacz tłumaczy, że prelegenci zostali rozlokowani w kilkudziesięciu poznańskich domach i w niezobowiązujących warunkach będą mieli szansę zjeść dobrą polską kuchnię i porozmawiać z poznaniakami.

Uniwersytet Artystyczny przy okazji sympozjum przygotował też konkurs dla studentów. Będą oni projektować plakaty tematycznie związane z hasłami przewodnimi wydarzenia. Jury stanowić będą uczestnicy konferencji, a prace zostaną zaprezentowane w atrium UAP. Autor najlepszej pracy otrzyma nagrodę finansową.

Uczestnicy sympozjum w Teatrze Nowym zobaczą spektakl "Obwód głowy", przygotowany specjalnie dla obcokrajowców (z angielskimi napisami), a po zakończeniu konferencji będą jeszcze mogli skorzystać z oferty wycieczek po Poznaniu z przewodnikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski