Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lech Conference: Konfrontacje odmiennych stylów. "Wszystkie kwestie, które dzisiaj padły potwierdzają kierunek, w jakim idziemy"

Maksymilian Dyśko
Maksymilian Dyśko
Piotr Rutkowski oficjalnie otworzył tegoroczną edycję Lech Conference, w której prelegenci m.in. z AS Monaco, Chelsea, Hajduka Split poprowadzili wykłady na temat szkolenia i rozwoju młodzieży.
Piotr Rutkowski oficjalnie otworzył tegoroczną edycję Lech Conference, w której prelegenci m.in. z AS Monaco, Chelsea, Hajduka Split poprowadzili wykłady na temat szkolenia i rozwoju młodzieży. Robert Woźniak
Od kilkunastu lat w pierwszy weekend grudnia stolicę Wielkopolski odwiedzają tłumnie trenerzy, dyrektorzy sportowi, skauci z Polski i zagranicy. Powodem jest Lech Conference, na którym zainteresowani mogą ulepszyć swój warsztat oraz zdobyć wiedzę pod kątem teoretycznym i praktycznym. Wydarzenie w Hali na Morasku zebrało blisko 800 osób. Warto zaznaczyć, że obecny na Lech Conference był również selekcjoner reprezentacji Polski - Michał Probierz.

Tegoroczne Lech Conference zaczęło się od wystąpienia Piotra Rutkowskiego oraz Marcina Drajera - trenera koordynatora Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Prezes Lecha Poznań zaznaczył, iż ciągłość ludzi jest istotą szkolenia. Stąd w Kolejorzu od 2006 roku pracuje Marcin Wróbel, dyrektor Akademii Lecha Poznań, od 2009 Jacek Terpiłowski, a od 2013 Tomasz Rząsa.

Z kolei Drejer zwracał uwagę na to, iż zawodnik powinien być w centrum uwagi, a nie szkoleniowiec. Trener powinien mieć demokratyczny styl, zadawać pytania, wysłuchiwać piłkarzy, a także naciskać na ich rozwój.

- Kierunków i dróg do sukcesu jest wiele. Dzisiaj to zawodnik powinien być w centrum uwagi i to on bierze pełną odpowiedzialność za swoje działania. Chcemy trenera, który jest obiektywny i nie sądzi zawodnika.

- powiedział Marcin Drajer na Lech Conference

Podczas panelu trenera koordynatora zaprezentowano także część materiałów szkoleniowych, do których ma dostęp każdy trener. Warto zaznaczyć, że wszystkie elementy ważą 100 GB. Czas pobierania wszystkich plików wyniósłby ok. cztery godziny 30 minut, zakładając, że średnia prędkość internetu wynosi 50 mbit/s.

Następny panel poprowadził Pascal de Maesschalck, który przedstawił znaczenie roli otoczenia i metodologii szkolenia piłkarza na jego rozwój, na przykładzie systemu AS Monaco. Dodatkowo, ukazane zostały wpływy regulacji transferowych na migracje młodych piłkarzy. Zdaniem prezesa Akademii najważniejszy moment przypada pomiędzy trzyanstym, a czternastym rokiem życia, ponieważ wtedy dana osoba decyduje o pozostaniu piłkarzem.

Francuski zespół w latach 2020-2023 wprowadził 17 zawodników z Akademii do seniorskiej piłki. Niektórzy zawodnicy AS Monaco zapracowali już na wyjazd za granicę, chociaż znaczna częśc regularnie występuje w Ligue 1, Warto zauważyć, iż czerwono-biali stopniowo, regularnie wprowadzają młodzież do pierwszego zespołu, lecz nie robią tego "na siłę". Obecnie w kadrze pierwszej drużyny AS Monaco występuje po jednym zawodniku z rocznika 2003,2004 oraz 2005, a także trzech z rocznika 2002.

Pascal de Maesschalck zauważył, iż bardzo istotny jest czas w rozwoju, a także odpowiedzenie sobie przez piłkarza na kilka ważnych pytań:

  • Dlaczego mogę osiągnąć swój cel?
  • Gdzie jestem obecnie i w planie klubu?
  • Co muszę zrobić, żeby przejść z od... do... (danego klubu)
  • Jakie są potencjalne przeszkody na drodze?
  • Co mogę zrobić, aby ich uniknąć?
  • Jak zareaguję na ewentualną porażkę?

Dodatkowo, każdy, kto chce być profesjonalnym zawodnikiem, powinien być świadomy i umiejętnie się prowadzić - odmawiając między innymi korzystania z używek. (alkohol, snusy itd.)

Na następnych panelach były przedstawiane różne systemy taktyczne i zdaniem prelegentów nie można skupiać się na jednym z nich. Warto wziąć pod uwagę kilka, np. 1-4-2-3-1 oraz 1-3-4-2-1. Te systemy gwarantują jakość i skuteczność w wysokim pressingu, a także w bezpośrednim ataku. W przypadku młodych zawodników ważniejsze od drużyny i zwycięstw są indywidualne umiejętności i rozwój. Taką ścieżką podąża Akademia Lecha Poznań.

- Myślę, że każda taka konferencja, coś wnosi, chociaż nie zawsze nowego. Wiedza, która została przekazana dzisiaj utwierdza nas w tym, co robimy do tej pory i to, w którym kierunku podążamy. Nawiązując do słów trenera Pascala odnośnie indywidualizacji procesu treningowego, zwłaszcza w piłce młodzieżowej, to jest potwierdzenie tego, czego my oczekujemy od swojej pracy, czyli podjęcia indywidualnych działań na rzecz tak naprawdę zawodnika po to, żeby w tej piłce seniorskiej zaistniał. I tak jak Pascal też pokazał, to tu musi mieć odniesienie do zawodnika w centrum. A wszystko inne tak naprawdę kręci się wokół wokół danego chłopaka i tak też pracujemy w klubie. Wydaje mi się, że to jest rzecz, którą dzisiaj ja po takiej prelekcji będę pamiętał. Padło wiele rzeczy, odnośnie samego procesu treningowego. Jest on dzisiaj coraz bardziej oparty o pewne partnerstwo z zawodnikiem i to nie jest stricte, autorytatywny proces. To tylko trening, który powoduje rozwijanie się młodego chłopaka, możliwość podejmowania decyzji przez niego, możliwość wyborów, które on sam dokonuje na boisku. Istotne jest również to, aby młodzi zawodnicy brali odpowiedzialność za swój rozwój. Trener ma mu pomagać, ma tworzyć środowisko, ma go wspierać, natomiast na końcu to zawodnik działa. Wszystkie kwestie, które dzisiaj padły potwierdzają kierunek, w jakim my idziemy

- powiedział Dyrektor Akademii Lecha Poznań, Marcin Wróbel.

Panele poprowadził także Benjamin Knight, Samuel Page, Zvonimir Milić oraz Tiago Maia. Na nich poruszane były wątki tworzenia kultury do podejmowania samodzielnych decyzji, metodologia szkolenia Akademii Chelsea, oraz cztery filary metodologii szkoleniowej Benfici Lizbona.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski