Lech Poznań i Warta obiecująco zainaugurowały sezon w Centralnej Lidze Juniorów do lat 18. Kapitalny występ Kolejorza w Zabrzu

Jakub Kowalski
Juniorzy starsi znakomicie otworzyli nowy sezon CLJ do lat 18 wygrywając w Zabrzu. Kolejorz po pierwszej kolejce objął fotel lidera i może w spokoju przygotowywać się do kolejnych spotkań. Andrzej Wiśniewski
W weekend do gry wrócili juniorzy starsi Lecha oraz Warty Poznań. Dla Zielonych był to debiut w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów do lat 18. Młodzi warciarze zapewnili sporo emocji w starciu z Arką Gdynia i wyszarpali punkty żółto-niebieskim na własnym obiekcie. Podopieczni Huberta Wędzonki nie dali żadnych szans Gwarkowi Zabrze i po fantastycznym występie na Śląsku, zasiedli w fotelu lidera po pierwszej kolejce.

Pozytywny debiut Warty Poznań

Młodzi zawodnicy trenera Przemysława Bereszyńskiego w pierwszej kolejce CLJ U-18 podejmowali u siebie Arkę Gdynia. Drużyna z Trójmiasta szczęśliwie utrzymała się w rozgrywkach i chciała dobrze wejść w nowy sezon. Ostatnie wyjazdowe zwycięstwo gdynianie odnieśli właśnie w Poznaniu, wówczas pokonali Lecha 3:1.

W starciu z Zielonymi bramki padały dopiero w drugiej połowie spotkania, choć to Warta mogła schodzić do szatni z prowadzeniem. W 38. minucie do rzutu karnego podszedł Dominik Konopacki, ale 18-latek trafił jedynie w poprzeczkę. Krótko po zmianie stron, to przyjezdni otrzymali "jedenastkę". Piłkę w siatce pewnie umieścił pomocnik Arki, Krzysztof Babś.

Piętnaście minut potrzebowali żółto-niebiescy, by ponownie zaskoczyć defensywę Warty. Tym razem bramkarza Zielonych pokonał Kasjan Lipkowski. Wydawało się, że Arka ma już spotkanie pod kontrolą i wywiezie z Poznania cenne trzy punkty. Gracze trenera Bereszyńskiego nie zamierzali się jednak poddawać.

W 85. minucie warciarze otrzymali kolejny rzut karny, ale piłkę na jedenastym metrze ustawił Jakub Nęcka, który w poprzednim sezonie miał okazję zagrać w rezerwach poznańskiego klubu, gdy Zieloni występowali w PROEKO IV lidze. 18-latek zdobył bramkę i pozwolił drużynie złapać kontakt na kilka minut przed końcem spotkania.

Determinacja młodych zawodników opłaciła się, bo w doliczonym czasie gry punkt zespołowi zapewnił obrońca Aleksander Kultys. Dla Warty Poznań był to debiut w Centralnej Lidze Juniorów, po tym jak rozgrywki przeszły reformę w 2018 roku. Zieloni na pierwszy wyjazd w tym sezonie udadzą się do Łodzi, gdzie zmierzą się z UKS SMS Łódź.

Warta Poznań U18 - Arka Gdynia U18 2:2
Bramki: (85.) Nęcka (k.), (90+1.) Kultys - (55.) Babś (k.), (70.) Lipkowski

Grad goli w Zabrzu, fantastyczny występ Kolejorza

Podopieczni trenera Huberta Wędzonki nowy sezon zainaugurowali na obiekcie Gwarka Zabrze, gdzie zdecydowanie gra im się bardzo dobrze. Lechici na trzy rozegrane tam spotkania, odnieśli trzy zwycięstwa, strzelając rywalom aż 14 bramek. W ten weekend dołożyli kolejne sześć trafień.

Niebiesko-biali od pierwszego gwizdka mieli sporą przewagę na boisku. Już w 2. minucie wynik otworzył Damian Kołtański. 18-letni skrzydłowy ma już w tym sezonie dwa występy w drużynie rezerw, a w starciu ze Zniczem Pruszków w Fortuna Pucharze Polski, dołożył także ważne trafienie w dogrywce.

Kolejne trafienia były już tylko kwestią czasu. Kapitalne zawody rozgrywał Filip Wełniak, który w 13. minucie podwyższył prowadzenie zespołu, a po przerwie dołożył jeszcze dwa gole, zaliczył także dwie asysty. Gospodarze złapali kontakt jeszcze w pierwszej połowie, chwilę przed zejściem do szatni bramkę zdobył Remigiusz Flasz.

Druga odsłona meczu absolutnie obnażyła umiejętności podopiecznych Janusza Kowalskiego. Lechici zdominowali swoich przeciwników i dokładali kolejne trafienia. Oprócz wspomnianych bramek Wełniaka, na liście strzelców ponownie znalazł się Kołtański oraz 16-letni Dawid Zięba.

Lech objął prowadzenie w tabeli i rewelacyjnie rozpoczął rozgrywki CLJ do lat 18. Kolejorz pozostaje niepokonany w meczach o stawkę od wyjazdowego spotkania z Legią w kwietniu 2021 roku. Tak dobry początek może zwiastować przełom, gdyż poprzednie lata nie były zbyt udane dla juniorów starszych poznańskiego zespołu. Lechici powoli wyrastają na jednego z faworytów do mistrzostwa Polski.

W następnej kolejce zawodnicy trenera Wędzonki podejmą beniaminka ligi - Polonię Warszawa. Kolejorz może w dobrych nastrojach przygotować się do tego spotkania, zważając jednak na to, że "Czarne Koszule" również udanie rozpoczęły sezon od wysokiej wygranej ze Śląskiem Wrocław (6:3).

Gwarek Zabrze U18 - Lech Poznań U18 1:6
Bramki: (42.) Flasz - (2., 56.) Kołtański, (13., 50., 60.) Wełniak, (80.) Zięba

Lech Poznań WAGs. Piękne żony i partnerki piłkarzy Kolejorza...

Wielkopolska skrywa w sobie wiele wyróżniających się obiektów piłkarskich zachwycających m.in. świetnym położeniem czy nowoczesną infrastrukturą. Stadiony w małych miejscowościach posiadają również ciekawą historię, którą postanowiliśmy przybliżyć w zestawieniu najlepiej położonych obiektów piłkarskich w naszym regionie. To nasz subiektywny ranking.Zobacz najładniejsze obiekty piłkarskie w Wielkopolsce ---->

10 najładniejszych i najlepiej zlokalizowanych stadionów pił...

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani