Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Ławica w Poznaniu bije prawdziwe rekordy! "Spodziewamy się imponujących liczb"

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
W październiku poznański port lotniczy obsłużył 253 830 pasażerów.
W październiku poznański port lotniczy obsłużył 253 830 pasażerów. Grzegorz Dembiński
W Międzynarodowym Dniu Lotnictwa Cywilnego zaglądamy na Ławicę, z której ostatnio płyną same pozytywne informacje. Poznański port bije wszelakie rekordy. Na koniec roku jego przedstawiciele spodziewają się imponujących liczb.

Poznańskie lotnisko swój początek wzięło 26 sierpnia 1913 roku, kiedy to władze niemieckie w podpoznańskiej wsi Ławica zbudowały na obszarze około 300 ha lotnisko wojskowe. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał cesarz Wilhelm II, a lotnisko posiadało hangary na 30 samolotów, warsztaty i koszary specjalnej jednostki wojskowej zajmującej się szkoleniem pilotów oraz przeglądami i naprawą samolotów.

Czytaj też: Czytaj także: Nowy kierunek z lotniska w Poznaniu! Dwa razy w tygodniu polecimy z Ławicy do Dubrownika

- W dniach 29 maja-6 czerwca realizowano regularne krajowe przewozy lotnicze wykonywane przez pierwsze polskie przedsiębiorstwo transportu lotniczego „Aero-Targ”, uznawane za początek polskiego transportu lotniczego; w czasie Targu Poznańskiego łącznie odbyło się 28 rejsów na trasie Poznań-Warszawa-Poznań i 30 - na trasie Poznań-Gdańsk-Poznań.

Trudne chwile Ławicy

Choć do dziś stanowi okno na świat nie tylko dla Wielkopolski, poznańska Ławica przeżywała też trudne momenty.

Pierwszy miał miejsce w 2014 roku, kiedy to weszła wżycie ustawa środowiskowa, na mocy której mieszkańcy zlokalizowani w sąsiedztwie Ławicy, nabyli prawo do starania się o odszkodowania od portu lotniczego z tyt. wysokiego poziomu hałasu i utraty wartości nieruchomości. Na mocy wyroków sądowych i indywidualnych ugód, poznański port z tego tytułu zobligowany został do wypłaty łącznej kwoty ok. 200 mln złotych, a ta ma zresztą miejsce do dnia dzisiejszego. Jak dopowiada Błażej Patryn, rzecznik prasowy poznańskiego portu, do tej pory poznańska Ławica wypłaciła z tego tytułu 140 mln złotych, czyli więcej niż wszystkie pozostałe polskie lotniska razem wzięte.

Kolejnym ciosem dla Ławicy, podobnie jak i całej branży lotniczej, była oczywiście pandemia, która – jak pamiętamy – skutkowała całkowitym zatrzymaniem ruchu lotniczego.

- Sytuacja była wtedy naprawdę trudna i zmuszeni byliśmy poczynić wiele ruchów oszczędnościowych, z obniżeniem wynagrodzeń i redukcją zatrudnienia włącznie. W okresie pandemii oczywiście w dalszym ciągu spłacaliśmy odszkodowania, tym samym w przeciwieństwie do innych portów lotniczych, mieliśmy podwójny problem.

Problem nr 3 to w ocenie rzecznika poznańskiego portu - wybuch wojny na Ukrainie, zamknięcie nad nią nieba i tym samym utrata cieszących się dużym zainteresowaniem pasażerów połączeń do Kijowa, Charkowa, Odessy i Lwowa.

- Utrata tych połączeń była dla nas naprawdę bardzo bolesna

- przekonuje.

Październikowy rekord wszech czasów

Dziś poznańska Ławica ma się wyjątkowo dobrze. Jak zapewnia rzecznik portu, udało się odtworzyć poziom zatrudnienia z czasów przedpandemicznych, a w październiku 2023 pobić październikowy rekord wszech czasów.

Czytaj także: Rekord lotniska w Poznaniu! Pasażerowie latają z Ławicy na potęgę. Oto najpopularniejsze kierunki

W październiku poznański port lotniczy obsłużył 253 830 pasażerów. To, jak informuje Błażej Patryn, rzecznik prasowy Ławicy, najlepszy wynik w historii, biorąc pod uwagę ten miesiąc roku. Ale to nie wszystko. Tylko do końca października Ławica obsłużyła 2 494 192 pasażerów, co przewyższa jej każdy do tej pory całoroczny wynik. Przykładowo, w całym 2018 roku Ławica obsłużyła 2 476 304 pasażerów, czyli mniej niż w pierwszych 10 miesiącach tego roku.

W ocenie Błażeja Patryna, rzecznika prasowego poznańskiego portu, rok 2023 będzie ze wszech miar rekordowy.

- Myślę, że porównując cały rok 2023 do 2022 roku będziemy mogli mówić o dynamice na poziomie 20 proc., taka jest chyba osiągalna. To przełoży się z kolei na liczę obsłużonych pasażerów w przedziale 2,7 - 2,8 mln

- szacuje.

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego został ustanowiony w 1994 roku w ramach 50. rocznicy działalności Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

– W 1996 roku, zgodnie z inicjatywą ICAO oraz przy wsparciu rządu kanadyjskiego, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznało 7 grudnia jako Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. Twórcy Konwencji chicagowskiej, podpisanej w dniu 7 grudnia 1944 roku podzielali przekonanie, że „rozwój międzynarodowego lotnictwa cywilnego może przyczynić się w znacznej mierze do stworzenia i utrzymania przyjaźni i zrozumienia między narodami i ludami świata oraz, że wszelkie jego nadużycie może zagrozić powszechnemu bezpieczeństwu”. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) od przeszło 79 lat realizuje tę wizję, która poprzez współpracę i konsensus pomiędzy jej 193 członkami stworzyła solidną bazę wspólnych standardów lotniczych, przyczyniając się do rozwoju i bezpieczeństwa lotnictwa na całym świecie

– podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Sprawdzaliśmy przepisy dotyczące rozmiaru bagażu podręcznego w klasie ekonomicznej w takich linii lotniczych jak: Ryanair, Wizz Air, PLL Lot, Lufthansa, KLM i Scandinavian Airlines System. Zobacz wymiary bagażu podręcznego w popularnych liniach >>>

Co można zabrać w bagażu podręcznym? Oto przepisy i dozwolon...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie, odcinek 4 - Piła:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski