Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy szczęście do niezwykłych ludzi

Karolina Koziolek
Redakcja „Głosu Wielkopolskiego” nadaje jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionie. Nagradza sportowców, ludzi kultury, a od niedawna także „zwyczajnych - niezwyczajnych”, bohaterów codzienności.

Dziennikarze muszą mieć nosa do ludzi. Ponad 70 lat historii naszej redakcji potwierdza tę zasadę. Potrafimy łowić talenty, ale mamy też szczęście do bohaterów codzienności. Z jednej strony to laureaci Medali Młodej Sztuki, tytułu Sportowca Roku, ale też zwycięzcy plebiscytów Człowiek Roku czy Eskulap.

- Najstarsze wyróżnienie nadawane przez „Głos Wielkopolski” to tytuł Sportowca Roku oraz Piłkarza Roku. Laureatami były takie gwiazdy sportu jak Wojciech Fibak, Piotr Reiss czy Szymon Ziółkowski. Nagradzamy także sportowców amatorów - opowiada Marcin Fuszpaniak, wiceprezes redakcji przy ul. Grunwaldzkiej.

Wyróżnienia wręczane są na balu tradycyjnie odbywającym się w pierwszy piątek lutego. Na bal zjeżdża śmietanka wielkopolskiego sportu.

Nie mniej prestiżowe, choć nieco młodsze, są Medale Młodej Sztuki, wręczane od 1974 r. Laureatami tego wyróżnienia byli Stanisław Barańczak, Andrzej Maleszka, Danuta Stenka, Jan. A.P. Kaczmarek, Zenon Laskowik, Magdalena Abakanowicz, Krzesimir Dębski.
Jak mówi Stefan Drajewski, członek kapituły „Medali”, młodzi artyści nagradzani są niejako na kredyt. - Nie wiemy, jak potoczy się ich kariera - zaznacza.

Ale to właśnie dzięki temu wiele osób zostało „odkrytych” przez kapitułę nagrody. Medal „Głosu” był dla nich przepustką do wielkiego świata. - Wielu z naszych medalistów stało się w przyszłości ambasadorami Poznania i Wielkopolski w świecie - mówi Marcin Fuszpaniak.

Nie mniej niezwykli są laureaci plebiscytu „Człowiek Roku”, który po raz pierwszy odbył się w 2013 r. W pierwszej edycji o palmę pierwszeństwa walczyło przede wszystkim dwoje znanych poznaniaków związanych z ochroną życia. Byli to: Dorota Raczkiewicz, twórczyni „Drużyny Szpiku” oraz prof. Jacek Łuczak, współtwórca poznańskiego Hospicjum Palium. Zwyciężył prof. Łuczak, choć walka była zacięta, oboje mieli równie żarliwe grono zwolenników. Rok później na Człowieka Roku poznaniacy wybrali wojskowego, kaprala Henryka Jana Sienkiewicza, który uratował starszą kobietę uwięzioną w swoim mieszkaniu po tym, jak złamała nogę.

W ubiegłym roku tytuł Człowieka Roku po raz pierwszy zdobyła kobieta, prof. Małgorzata Wierzbicka, poznańska laryngolog, która jako pierwsza w Polsce przeprowadziła serię operacji w technologii 3D. W tegorocznej edycji tytuł trafił do Mateusza Łątkowskiego, adwokata walczącego m.in. o prawa zwierząt.
W tym roku zwycięzca po raz pierwszy otrzyma statuetkę Tulipana Głosu Wielkopolskiego. Jest to statuetka zaprojektowana specjalnie z okazji 70. urodzin naszego dziennika i odtąd będzie wręczana laureatom najbardziej prestiżowych plebiscytów „Głosu”. Wzorem dla rzeźby jest autentyczny tulipan o nazwie „Głos Wielkopolski”, którego chrzciny odbyły się w ubiegłym roku w słynnym Chrzypsku Wielkim, polskiej stolicy tulipanów.

To, z czego jesteśmy najbardziej dumni, to plebiscyty, które pozwalają nam pokazywać tzw. zwyczajnych - niezwyczajnych: strażaków, policjantów, rolników.

- To ludzie o wyjątkowych historiach, bohaterowie dnia codziennego. Cieszymy się, że możemy pokazać ich życiorysy na naszych łamach - mówi M. Fuszpaniak.

Chwalimy się również tym, co wymyślono i produkowane jest u nas, w ramach plebiscytu „Nasze Dobre Wielkopolskie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski