Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Marek Woźniak powołany na szefa komisji Komitetu Regionów

Paulina Jęczmionka
Marek Woźniak.
Marek Woźniak.
Marek Woźniak, marszałkiem województwa wielkopolskiego, został właśnie przewodniczącym Komisji Polityki Spójności Terytorialnej COTER w Komitecie Regionów. Jak widzi swoje zadania? Jakie korzyści będzie miała Wielkopolska?

Został Pan przewodniczącym Komisji Polityki Spójności Terytorialnej COTER w Komitecie Regionów. Co objęcie tej funkcji oznacza dla Polski?
Marek Woźniak
: COTER jest kluczową dla rozwoju Europy komisją Komitetu Regionów, skupiającego przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych Unii Europejskiej i reprezentującego ich interesy na forum Unii. COTER zajmuje się między innymi opiniowaniem prawnych regulacji polityki spójności, czyli tym, co bezpośrednio dotyczy też Polski i odgrywa ważną rolę w skutecznym wydatkowaniu przeznaczonych dla nas funduszy. Tak naprawdę, od jakości pracy tej komisji zależy ostateczny kształt stanowiska KR, przekazywanego do instytucji UE.

I od Pana, jako przewodniczącego, też.
Marek Woźniak
: To prawda. Po raz pierwszy powierzono tę funkcję przedstawicielowi nowych państw Unii i po raz pierwszy Polakowi. To dowód na rosnący prestiż naszego kraju, a także ważny element promocji i wzmacniania znaczenia Polski w UE. A więc to nie tylko mój sukces, ale i całego kraju.

Czy na tym sukcesie zyska też Wielkopolska?
Marek Woźniak
: Trzeba pamiętać, że na tym szczeblu działania nie "załatwia się" konkretnych pieniędzy. Moja funkcja nie pozwoli nam pozyskać z budżetu "czegoś ekstra" dla regionu. Jednak dzięki mojej działalności w komisji, Polska może być beneficjentem lepszych rozwiązań i mechanizmów otrzymywania unijnych pieniędzy. Czyli de facto również Wielkopolska na tym skorzysta.

Polityka spójności ma między innymi wyrównywać różnice w rozwoju i warunkach ekonomicznych regionów Unii. Czy ta spójność w dobie kryzysu jest w ogóle możliwa?
Marek Woźniak
: Dzięki unijnym pieniądzom i - czego jesteśmy świadkami - ich szerokiej interwencji, przejawiającej się w szeregu różnych inwestycji i projektów realizowanych w Polsce, nasza sytuacja ekonomiczna jest lepsza niż wielu krajów Europy. Te pieniądze stanowią silne bodźce rozwojowe. Wystarczy spojrzeć na liczbę inwestycji w infrastrukturę drogową, lotniskową czy kolejową, która stymuluje rozwój gospodarczy. Dzięki temu jesteśmy w lepszej kondycji ekonomicznej niż inne kraje, a pod względem średniego dochodu na mieszkańca cały czas pniemy się w górę. Polityka spójności naprawdę działa! Jeśli w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 będziemy kontynuować podobny scenariusz, to Polska jest w stanie nie tylko obronić się przed pesymistycznymi scenariuszami kryzysu, ale i rozwijać się.

Komisja COTER dyskutuje obecnie o przyszłości polityki spójności po 2013 r. Jakie będą jej priorytety?
Marek Woźniak
: Priorytetem UE jest rozwój oparty na wiedzy. Będzie się więc od nas oczekiwało skutecznego koncentrowania pieniędzy w dziedzinach, zgodnych z unijnymi priorytetami. Nie będzie już zasady "wydajemy, na co chcemy". W tej chwili w komisji dyskutujemy o tym, jak najlepiej zagospodarować pieniądze z pięciu funduszy w ramach Wspólnych Ram Strategicznych. Właśnie przygotowuję opinię Komitetu w tej sprawie, jako sprawozdawca generalny. Dyskusja toczy się głównie wokół tego, jak programować politykę spójności, aby pieniądze odpowiadały lokalnym, regionalnym oczekiwaniom.

Jakie są zatem wielkopolskie oczekiwania?
Marek Woźniak
: Chcielibyśmy przede wszystkim zachować prawo uczestniczenia w podziale środków unijnych, tak jak do tej pory. Chcemy wspierać innowacyjność i przedsiębiorczość. Naszym celem jest wzmocnienie małych i średnich firm, bo one są motorem rozwoju regionu. Trzeba je wyposażyć w możliwości konkurowania, czyli nowoczesne technologie, zapewnić dobrą współpracę z otoczeniem biznesu i ośrodkami naukowymi. Istotną kwestią jest także wsparcie dla dziedzictwa kulturowego. Mamy też wiele do zrobienia w kwestiach społecznych. Musimy dać grupom wykluczonym z głównego nurtu rozwoju możliwość funkcjonowania w społeczeństwie. Nie chcemy też jednak zgubić z pola widzenia infrastruktury komunikacyjnej, co będzie w nowej perspektywie bardzo trudne. Dla Polski niezwykle istotna jest możliwość elastycznego kształtowania celów poszczególnych regionów, bo przecież każdy z nich ma inne uwarunkowania i potrzeby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski