Marszałek negocjował wysokość funduszy unijnych dla Wielkopolski. Będą dodatkowe pieniądze dla regionu?

BLD
W piątek 26 marca doszło do zdalnego spotkania marszałka Marka Woźniaka z Waldemarem Budą w sprawie Kontraktu Programowego dla Województwa Wielkopolskiego.
W piątek 26 marca doszło do zdalnego spotkania marszałka Marka Woźniaka z Waldemarem Budą w sprawie Kontraktu Programowego dla Województwa Wielkopolskiego. Lukasz Gdak
Od blisko dwóch miesięcy wielkopolscy samorządowcy apelują o sprawiedliwy podział środków unijnych dla Wielkopolski. Czy to się w końcu uda?

W lutym marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zaapelował do parlamentarzystów i samorządowców, by wsparli samorząd województwa w walce o sprawiedliwy podział unijnych funduszy dla Wielkopolski z UE na lata 2021-2027. Według projektu Wielkopolska ma otrzymać tylko 1,07 mld euro, podczas gdy w perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 otrzymała 2,45 mld euro. Jeszcze mniejsze środki miał otrzymać Dolny Śląsk.

- Zapowiedziano jednak, że czeka – odłożona na później – kwota 7,1 mld euro, którą rząd udostępni dodatkowo województwom po negocjacjach tzw. kontraktu programowego, w którym znajdą się główne inwestycje i planowane projekty. Negocjacje zapowiedziano wstępnie na marzec, zapraszając marszałków wraz z zarządami do rozmów w tym czasie i zaprezentowania propozycji programowych - tłumaczył Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Czytaj więcej: Wielkopolscy parlamentarzyści KO domagają się większych środków unijnych dla regionu. "Alarm jest uzasadniony"

Okazało się jednak, że kilka dni po prezentacji projektu podziału funduszy Dolny Śląsk wizytował członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk – wraz z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Rozwoju Regionalnego Waldemarem Budą. M. Dworczyk obiecał dodatkowe 143 mln euro od rządu dla Dolnego Śląska, zapewniając, że ten region może liczyć finalnie na 2,2 mld euro.

- To zapowiedź politycznego dzielenia unijnych funduszy pomiędzy swoich. Przecież wiemy, że na Dolnym Śląsku współrządzi PiS - tłumaczył Marek Woźniak.

Ostatecznie w piątek 26 marca doszło do zdalnego spotkania marszałka Marka Woźniaka z Waldemarem Budą w sprawie Kontraktu Programowego dla Województwa Wielkopolskiego. Kontrakt to nowy instrument polityki rozwoju kraju, rodzaj umowy pomiędzy rządem a marszałkiem województwa, w której wskazane zostaną konkretne, ważne dla województwa i całej Polski inwestycje. Jednym ze źródeł ich finansowania będą właśnie dodatkowe środki na program regionalny.

Wiceminister Buda podkreślił, że do rozdysponowania na wszystkie regiony pozostało jeszcze 7,1 mld euro, a każde województwo ma szansę na dodatkowe fundusze z rezerwy programowej.

- Przedstawiłem potencjał i kluczowe wyzwania dla Wielkopolski, zróżnicowanie wewnątrzregionalne, także problemy, które zdiagnozowaliśmy na obszarze naszego województwa i sposoby, w jakie chcemy sobie z nimi poradzić. Zaprezentowałem efekt konsultacji naszej Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do roku 2030 i zakres tematyczny projektów w wielu dziedzinach, które uczestnicy tych konsultacji przedstawili. Są one punktem wyjścia do konstrukcji naszego kolejnego regionalnego programu operacyjnego, który – zgodnie z zasadami ustalonymi przez Komisję Europejską – zawiera się w pięciu celach tematycznych. Dotyczą one najważniejszych sfer życia w Wielkopolsce

- mówi Marek Woźniak.

Sprawdź także: Marszałek Marek Woźniak: Rząd obiecuje więcej województwom, w których rządzi lub współrządzi PiS

Marszałek tłumaczy, że spotkanie było wypełnione przedstawieniem zarówno obszarów, w jakie województwo chce inwestować w regionie, jak i potencjalnych projektów, które będą mogły być zrealizowane i które będą rozwiązywały najważniejsze problemy i pozwolą zrealizować zamierzenia rozwojowe Wielkopolski.

- Wspomniałem o takich kwestiach, jak dysproporcje dochodowe w Wielkopolsce, dysproporcje w rozłożeniu przedsiębiorczości, ale też obszarów dotkniętych suszą i tych, które będą objęte Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Spotkanie odbyło się w dobrej, merytorycznej atmosferze, z intensywną wymianą pytań i odpowiedzi, ze zgodnym postrzeganiem wielu kwestii. Rodzi to nadzieję, że jeśli nasza prezentacja zostanie merytorycznie oceniona, to Wielkopolska na pewno będzie odpowiednio zaopatrzona w środki finansowe. Liczę na to, że Ministerstwo podejdzie do tego rzetelnie i zaproponuje Rządowi odpowiednią kwotę, biorąc pod uwagę to, jakie problemy i wyzwania na obszarze Wielkopolski przedstawiliśmy, by móc realizować nasze plany i zamierzenia z myślą o dobrej przyszłości regionu - stwierdza marszałek Woźniak.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie