Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Matura ustna i egzamin ósmoklasisty 2021 powinny zostać odwołane? CKE zapowiada, że egzaminy się odbędą. Co na to nauczyciele z Poznania?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się później niż zwykle. Resort edukacji zadecydował, że absolwenci podstawówek przystąpią do niego dopiero w maju. Dyrektorzy szkół podstawowych przyznają, że trudno jest przygotować uczniów do egzaminów w czasie nauki zdalnej.
Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się później niż zwykle. Resort edukacji zadecydował, że absolwenci podstawówek przystąpią do niego dopiero w maju. Dyrektorzy szkół podstawowych przyznają, że trudno jest przygotować uczniów do egzaminów w czasie nauki zdalnej. Waldemar Wylegalski
Egzamin ósmoklasisty i matura ustna 2021. Czy test na zakończenie podstawówki i część ustna matur powinny w roku szkolnym 2020/2021 zostać odwołane? Niektórzy dyrektorzy szkół podstawowych twierdzą, że jeśli nauka zdalna nie zakończy się po feriach, to dla ósmoklasistów korzystniejszy byłby konkurs świadectw. Rezygnacji z ustnej matur domaga się natomiast część nauczycieli.

Ustna matura 2020 nie odbyła się. Resort edukacji wiosną zdecydował, że ze względu na bezpieczeństwo maturzyści przystąpią jedynie do egzaminów pisemnych. Egzamin ósmoklasisty odbył się natomiast w tradycyjnej formie, z tym że później niż zwykle.
Związek Nauczycielstwa Polskiego apelował jednak, by zamiast testów na zakończenie podstawówki przeprowadzić konkurs świadectw. Czy takie rozwiązania powinny zostać wprowadzone w roku szkolnym 2020/2021?

Zobacz wideo: Rodzice mają dość zdlanego nauczania i idą do prokuratury

Matura ustna 2020. CKE: Nie ma planów, by tę część egzaminu odwołać

Marcin Smolik, dyrektor CKE pod koniec listopada zapewnił, że planowane jest przeprowadzenie ustanej części matur zgodnie z dotychczasowymi zasadami.

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

- Nie ma na razie takich planów, aby maturę ustną odwołać. Na razie planujemy, że matura ustna będzie przeprowadzana z tych przedmiotów, które są obowiązkowe, czyli z języka polskiego i języka obcego nowożytnego, który maturzyści postanowią zdawać - powiedział.

Nauczyciele o rezygnacji z matur ustnych 2021

Odwołania matury ustnej 2021 domaga się m.in. Obywatelska Rada Pedagogiczna oddolnych ruchów nauczycielskich.

- Przeprowadzenie egzaminów ustnych jest dla szkół znaczącym obciążeniem organizacyjnym i zakłóca ich pracę przez nawet dwa tygodnie - nauczyciele egzaminujący nie prowadzą lekcji w klasach młodszych, a przy tym jest to również dodatkowe zagrożenie przez generowanie kontaktów społecznych. Przy tym jest to procedura, z której można bez większej szkody zrezygnować, skoro wynik tego egzaminu nie wpływa na rekrutację na uczelnie wyższe - piszą w apelu do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Czytaj także

Dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu twierdzi natomiast, że mimo iż wyniki egzaminów usntych nie są brane pod uwagę w czasie rekrutacji na studia wyższe, to te egzaminy powinny zostać przeprowadzone.

- To egzaminy konieczne, by młodzież uczyła się wypowiadać, wyrażać swoje myśli, argumentować swoje wypowiedzi. To bardzo ważne, żebyśmy potrafili się komunikować. Nie możemy na wszystko patrzeć tylko pod kątem rekrutacji. Przecież nie każdy uczeń idzie na studia, a powinien potrafić komunikować się z ludźmi. Uważam, że egzaminy ustne powinny się odbyć - mówi Jerzy Małecki.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło od 1 września 2020 o 6 proc. Podwyżki to efekt porozumienia z kwietnia 2019 roku. Zobacz, ile zarabiają nauczyciele po podwyżce --->

Zarobki nauczycieli 2020: Tyle wynoszą ich pensje po podwyżk...

Czy egzamin ósmoklasisty 2021 powinien zostać odwołany?

Dyrektorzy poznańskich podstawówek przyznają, że zdalnie trudno jest przygotować uczniów do egzaminów. Zaznaczają, że obecny rocznik ósmoklasistów już drugi semestr uczy się z domów.

- Trudne jest przygotowanie uczniów do egzaminu zdalnie, a zwłaszcza że nie mamy pewności, kiedy będziemy mogli wrócić na stacjonarne lekcje. Już w tamtym roku pojawiały się wątpliwości w związku z odbyciem egzaminu. Obecni ósmoklasiści są w jeszcze trudniejszej sytuacji, ponieważ już w tamtym roku, od marca uczyli się z domów. Oni do egzaminów przygotowują się zdalnie. Jeżeli byłaby możliwa inna forma rekrutacji do szkół średnich, to myślę, że można byłoby z egzaminu zrezygnować. Przede wszystkim, by oszczędzić uczniom stresu, którego w ostatnim czasie mają wiele – mówi Beata Korbanek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Poznaniu.

Alternatywną formą rekrutacji może być konkurs świadectw, co wiosną 2020 roku sugerował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

- To mogłoby się okazać nie do końca uczciwe. Egzamin jest bardziej obiektywną formą sprawdzenia wiedzy uczniów. Wszyscy piszą ten sam test, który później sprawdzany jest przez tych samych egzaminatorów. Natomiast oceny na świadectwie nie do końca mogą oddawać realia, ponieważ one zależą też często np. od poziomu szkoły – tłumaczy Beata Korbanek.

Czytaj też: Matura 2021: Zdalna nauka i zmiany w egzaminach 2021. Kiedy maturzyści przystąpią do próbnych egzaminów?

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Poznaniu podkreśla, że egzamin ósmoklasisty mógłby odbyć się w tradycyjny sposób, jeśli uczniowie wróciliby na stacjonarne lekcje po feriach, czyli 18 stycznia.

- Uzależniam kwestie egzaminu od tego do kiedy potrwa nauka zdalna. Jeśli wrócimy na tradycyjne lekcje po feriach, to będziemy w stanie przygotować uczniów do testów, a jeśli będzie miało to potrwać dłużej, to uważam, że rekrutacja do szkół średnich powinna odbyć się na podstawie konkursu świadectw. Obecni ósmoklasiści już od marca uczą się zdalnie i przygotowanie ich do egzaminów czy przeprowadzenie testów próbnych jest utrudnione – przyznaje Jolanta Zielińska-Wachowiak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1.

Nauczyciele prowadzący nauczanie zdalne mogą ubiegać się o bon. Jednak dofinansowanie nie obejmuje zakupów dokonanych przed 1 września br.

Bon dla nauczycieli - na to można przeznaczyć 500 zł dofinan...

Zdalne nauczanie MEMY. Nauka na odległość w czasach pandemii koronawirusa oczami internautów. Śmieszne obrazki i demotywatory 26.11.2020

Zdalne nauczanie MEMY. Nauka na odległość w czasach pandemii...

"Perspektywy" po raz 22. opublikowały ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych - liceów i techników. Zobacz, jakie licea w Poznaniu zajęły czołowe miejsca w 2020 roku. Oto lista!POLECAMY TEŻ: 15 najgorszych kierunków studiów w Poznaniu. Po tych studiach zarabia się najmniej! [RANKING]Sprawdź --->

Ranking PERSPEKTYW 2020: Najlepsze licea w Poznaniu. Oto TOP 15 szkół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski