MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mer Charkowa prosi Poznań o pomoc. Czego pilnie potrzebuje miasto bombardowane regularnie przez Rosjan?

Szymon Paź
Szymon Paź
- Potrzebują przede wszystkim agregatów prądotwórczych, mają w tej chwili problem już z zasilaniem w energię elektryczną szpitali i takich miejsc najbardziej wrażliwych społecznie. Zestawienie to obejmuje wiele urządzeń - mówił o apelu, który otrzymał od mera Charkowa prezydent Jacek Jaśkowiak.
- Potrzebują przede wszystkim agregatów prądotwórczych, mają w tej chwili problem już z zasilaniem w energię elektryczną szpitali i takich miejsc najbardziej wrażliwych społecznie. Zestawienie to obejmuje wiele urządzeń - mówił o apelu, który otrzymał od mera Charkowa prezydent Jacek Jaśkowiak. Robert Woźniak
Trwa dramat ukraińskiego miasta. Leżący niedaleko rosyjskiej granicy Charków stał się kilka miesięcy temu głównym celem rosyjskich bombardowań. Obecnie wojska agresora prowadzą ofensywę w jego kierunku. Partnerskie miasto Poznania bardzo potrzebuje pomocy. Władze miasta chcą wciągnąć w nią też inne miasta partnerskie.

Mer Charkowa pisze do Jacka Jaśkowiaka

O dramatycznym liście, jaki otrzymał od mera Charkowa Ihora Terechowa, prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował podczas sesji rady miasta we wtorek 28 maja.

- Potrzebują przede wszystkim agregatów prądotwórczych, mają w tej chwili problem już z zasilaniem w energię elektryczną szpitali i takich miejsc najbardziej wrażliwych społecznie. Zestawienie to obejmuje wiele urządzeń. Jesteśmy w trakcie wstępnej wyceny. To są bardzo poważne kwoty - mówił prezydent Poznania.

W trakcie sesji rozmawiano o tym, co Poznań może zrobić dla swojego ukraińskiego miasta partnerskiego. Prezydent wspomniał, że chciałby zaangażować do pomocy pozostałe miasta partnerskie Poznania. Poza Charkowem jest ich czternaście - Assen, Bolonia, Brno, Győr, Hanower, Jyväskylä, Kutaisi, Nablus, hrabstow Nottinghamshire, Pozuelo de Alarcon, Ra'ananna, Rennes, Shenzhen i Toledo w USA.

Radni, m.in. Lewicy i KO, zadeklarowali wsparcie.

Charków miastem partnerskim Poznania

Umowę partnerską pomiędzy stolicą wielkopolski a drugim najludniejszym miastem Ukrainy podpisano 24 września 1998 r. Współpraca obejmuje takie zagadnienia jak gospodarka komunalna, międzynarodowe targi, zdrowie i opieka społeczna, edukacja, kultura i sport.

W 2022 r., po agresji rosyjskiej na Ukrainę, pod patronatem Poznania ruszyły do Charkowa samochody z pomocą humanitarną. Transporty koordynował poznański Caritas, w pomoc włączyły się lokalne firmy, m.in. Selgros czy właściciel piekarni "Czarny chleb" Jacek Polewski. Na przełomie 2022 i 2023 r. radni przekazali 300 tys. zł na pomoc m.in. w odbudowie infrastruktury energetycznej w Charkowie.

Wcześniejsze apele Poznania o pomoc do miast partnerskich spotkały się m.in. z odzewem Hanoweru, który po napływie pierwszych uchodźców z Ukrainy do Poznania w marcu 2022 r. przekazał 1000 łóżek polowych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski