Mieszkańcy Jeżyc chcą zmian w organizacji ruchu. Będzie rondo, jak przy Starym Browarze?

Cezary Hurysz
Mieszkańcy ulicy Jeżyckiej, Poznańskiej i okolic od dawna mówią o konieczności zmian w organizacji ruchu. Łukasz Gdak
Aktywiści miejscy zbierają podpisy pod petycją dotyczącą zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na Jeżycach. Okoliczni mieszkańcy apelują między innymi o stworzenie testowego ronda u zbiegu ulic Poznańskiej, Jeżyckiej i Mickiewicza. Podobne skrzyżowanie funkcjonuje niedaleko Starego Browaru.

Mieszkańcy ulic Jeżyckiej, Poznańskiej i okolic od dawna mówią o konieczności zmian w organizacji ruchu. Podpisy pod petycją zbierają działacze inicjatywy "Chcemy pięknych Jeżyc".

- Bezpieczeństwo w okolicach tych ulic to nie jest nowy temat. Samą petycję zainicjowała jedna z mieszkanek Jeżyc, której dziecko prawie ucierpiało w wypadku na skrzyżowaniu Jeżyckiej, Poznańskiej i Mickiewicza - mówi Magda Kielar z "Chcemy pięknych Jeżyc".

Zarząd Dróg Miejski w Poznaniu odpowiada, że obecnie trwają prace nad budżetem miasta na 2019 rok.

- Po uchwaleniu budżetu przez radę miasta będzie wiadomo, czy są pieniądze na wprowadzenie zmian na Jeżycach - mówi Agata Kaniewska, rzecznik prasowy ZDM.

Mieszkańcy apelują również o wprowadzenie innych rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo na Jeżycach. Wśród postulatów jest między innymi zmniejszenie dopuszczalnej prędkości ruchu do 30 km/godz. na ulicach Poznańskiej i Jeżyckiej, wytyczenie dodatkowych przejść dla pieszych przy skrzyżowaniach Poznańskiej z ul. Żurawią, Kochanowskiego i Mickiewicza czy stworzenie strefy uspokojonego ruchu na fragmencie ulicy przy szkole podstawowej nr 23.

Część z postulatów ZDM zawarło w swojej propozycji podczas konsultacji społecznych.

- Zmiana organizacji ruchu na ulicach Jeżyckiej i Poznańskiej, obejmująca między innymi uspokojenie ruchu, zmianę sposobu parkowania i budowę ronda na ich skrzyżowaniu, była jedną z propozycji przedstawionych mieszkańcom podczas ubiegłorocznych konsultacji społecznych - mówi Agata Kaniewska.

Mieszkańcy apelują o niezwłoczne wprowadzenie powyższych rozwiązań jako testowych.

- Proponowane rozwiązania wymagają niewielkiego nakładu finansowego, a chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Magda Kielar.

Pełna treść petycji dostępna jest tutaj: KLIKNIJ

10 przepisów drogowych, które często łamiemy, bo o nich... z...

Jesteś świadkiem wypadku? Zobacz, jak udzielić pierwszej pomocy:

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W kilku słowach... obecny układ zapewnia wielowariantowość ruchu w tym konkretnym miejscu Jeżyc. Warto wspomnieć, iż w ciągu ulicy Dąbrowskiego obowiązują ograniczenia prędkości do 30 km/h, w ciągu ulicy Jeżyckiej 30 km/h, w ciągu ulicy Poznańskiej do 40 km/h.

Pragniemy przypomnieć, iż w kwestii ww. zmian głos zabrali mieszkańcy Jeżyc, którzy licznie pojawili się na konsultacjach realizowanych przez ZDM. Mieszkańcy zabrali również głos w czasie trzydniowego głosowania w ramach zorganizowanego przez nas apelu, który został przedłożony na ręce Prezydenta Miasta Jacka Jaśkowiaka oraz Dyrektora ZDM - Katarzyny Bolimowskiej.
Demokratyczny głos mieszkańców był jednoznaczny. NIE DLA OGRANICZEŃ i ZMIAN W RUCHU w dzielnicy Jeżyce.

Mieszkańcy ponownie wykluczani są z debaty publicznej, która obecnie toczy się w sieci. Osoby nie popierające zmian są wykluczane z dyskusji, usuwane z grup dyskusyjnych... Zatem widać, że dyskusja ponownie jest ucinana. Brak jest jakichkolwiek możliwości realizowania dialogu. Całość ustawiona jest na kolejną konfrontację oraz wskazywanie przez grupkę ludzi jak ma żyć większość osób, którym SAMOCHODY SĄ NIEZBĘDNE do realizacji codziennych obowiązków, codziennej pracy, możliwości pogodzenia realizacji zawodowej z realizacją obowiązków względem rodziny...

APELUJEMY, że zarówno organizacje społeczne jak i ZDM, Urząd Miasta czy Prezydent Miasta, nie są organami, które zajmują się egzekwowaniem ISTNIEJĄCYCH I FUNKCJONUJĄCYCH PRZEPISÓW. To POLICJA ma za zadanie egzekwowanie ww. i to do niej kierujemy m.in. nasze słowa. Prosimy aby na Jeżycach pojawiało się więcej patroli, które zajmą się kontrolą ruchu WSZYSTKICH pojazdów, kontrolą ruchu pieszych etc.
Być może ustawienie fotoradaru w ciągu ulic Poznańskiej i Jeżyckiej oraz wzmożone patrole Policji przyniosą taki sam efekt jak zmiany, których wdrożenie jest nierozsądne i poniesie za sobą kilkunastomilionowe wydatki z kieszeni nasz wszystkich !!

Zatem po raz kolejny prosimy o Państwa pomoc i brak akceptacji dla proponowanych zmian, które przyczynią się do zatrzymania ruchu w ciągu ulic Poznańskiej i Jeżyckiej, a w związku z tym w sposób RADYKALNY utrudnią dojazd mieszkańców do miejsca zamieszkania.

G
Gość

NIEWIELKA GRUPA OSÓB... Dlaczego Autor artykułu (i na jakiej podstawie) pisze, że "mieszkańcy chcą"... Chce tego niewielka grupa społeczna. Inni, NIE CHCĄ ZMIAN. Zapraszamy na facebook - Jeżycki Apel Zmotoryzowanych

Dodaj ogłoszenie