Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej 2015: Judasz, Piłat i Jezus znów na Cytadeli

Anna Jarmuż
Misterium Męki Pańskiej odbyło się w Poznaniu już trzynaście razy
Misterium Męki Pańskiej odbyło się w Poznaniu już trzynaście razy Waldemar Wylegalski
Już po raz czternasty poznaniacy będą mogli przeżyć wspólnie ostatnie godziny z życia Jezusa Chrystusa. W sobotę na Cytadeli odbędzie się Misterium Męki Pańskiej - największe widowisko pasyjne w Europie.

Spektakl, jak w latach ubiegłych, poprzedzi msza św. w kościele Salezjanów na Winogradach. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17. Po jego zakończeniu, modlący się wraz z aktorami udadzą się na Cytadelę, gdzie o godz. 19 - na łące przed Dzwonem Pokoju - rozpocznie się pasyjne widowisko.

Widzowie przeniosą się w czasy Jezusa Chrystusa. Będą uczestniczyć w Ostatniej Wieczerzy, wydarzeniach w Ogrodzie Oliwnym i obradach Sanhedrynu, a następnie drodze krzyżowej, ukrzyżowaniu i Zmartwychwstaniu Syna Bożego.

Widowisko nie mogłoby obyć się bez tradycyjnych elementów. Podczas sceny Zmartwychwstania pojawi się Jan Paweł II, a w czasie Ostatniej Wieczerzy widzowie podzielą się chlebem (będą odrywać kawałek po kawałku i przekazywać ludziom stojącym obok).

- Na tę okazję upieczone zostanie tysiąc bochenków chleba - tłumaczy Artur Piotrowski, reżyser widowiska. - W scenie finałowej wystąpią tancerze Polskiego Teatru Tańca, a zza Golgoty wyłoni się ogromny obraz Jezusa Miłosiernego (największa na świecie kopia portretu z Łagiewnik, przyp. red.).

Jak zdradzają organizatorzy będą też nowości...

- W rolę aktorów wcielą się dwie nowe, ciekawe osoby. Po raz pierwszy w historii misterium, wystąpi człowiek ciemnoskóry. Druga osoba to niespodzianka - mówi Artur Piotrowski.

Tegoroczne Misterium Męki Pański dedykowane jest pamięci św. Jana Bosko, założyciela Salezjanów. W tym roku przypada jubileusz 200 -lecia jego narodzin.

- Będzie to rocznica radosna, tak jak miało to miejsce w czasie kanonizacji Jana Pawła II - wyjaśnia Artur Piotrowski.
Udział w wydarzeniu jest zupełnie bezpłatny. Chętni mogą wesprzeć organizatorów dobrowolnym datkiem. Składki, zbierane przez aktorów zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów widowiska.

Nad organizacją spektaklu czuwa co roku około tysiąca osób. Wśród aktorów są informatycy, bankowcy, urzędnicy, handlowcy czy nauczyciele akademiccy. Próby już trwają. Na Cytadeli montowana jest też inscenizacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski