Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Co to jest, kiedy i gdzie się odbywa? Strajk Tysięcy Miast: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Leszno. 20.09.19

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Zaktualizowano 
Ogólnoświatowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi rządzących na niebezpiecznie zmieniający się klimat. Pawel Wisniewski
W piątek na całym świecie ruszy Ogólnoświatowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Jest to protest młodych osób, które sprzeciwiają się obojętności rządzących wobec zmiany klimatu. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się 20 września na całym świecie, również w Poznaniu. W Polsce do Strajku Tysięcy Miast - jak jest również nazywany - chce przystąpić młodzież z co najmniej 60 miejscowości.

W piątek, 20 września, miliony młodych ludzi wyjdzie na ulice swoich miast, by protestować i zwrócić uwagę na problem, jakim jest zmieniający się klimat.

Co to jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny?

Ogólnoświatowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi rządzących na niebezpiecznie zmieniający się klimat. Jego uczestnicy przeciwstawiają się obojętnej postawie rządzących.

Sprawdź też: Poznań: SOS dla Amazonii. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w obronie zielonych płuc świata na Świętym Marcinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zobacz zdjęcia z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Poznaniu:

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2019. Poznań: Tłumy uczniów z...

Zobacz również:
Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobacz, co uchwyciły fotopułapki [ZDJĘCIA, FILM]

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Protesty w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego odbywają się w miastach na całym świecie, a włączają się w nie uczniowie szkół, studenci, jak również osoby dorosłe, które zgadzają się z postulatami młodzieży i chcą wyrazić swoje wsparcie.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - kiedy odbędą się protesty i marsze?

Termin Ogólnoświatowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wyznaczono na piątek, 20 września. Data ta obejmuje wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego na całym świecie.

Termin ten nie jest jednak przypadkowy, ponieważ 20 września jest ostatnim piątkiem przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, podczas którego prowadzone są negocjacje na temat działań polityki klimatycznej.

Czytaj też:Wyjątkowa konstrukcja stanęła nad Rusałką. Nie ma takiej drugiej w Poznaniu!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Gdzie się odbywa?Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Poznań

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w piątek odbędzie się na całym świecie. Młodzież z Poznania również włącza się w tę akcję. Przemarsz poznańskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wyruszy o godz. 10 z placu Wolności. Następnie przejdzie ulicami Ratajczaka, Św. Marcin i Szkolną na Stary Rynek, by następnie pojawić się na ulicach Świętosławskiej i Gołębiej.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Kalisz

W Kaliszu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się Rynku Głównym. Początek o godzinie 15.30

"Wyjdź razem z nami na ulice, aby pokazać, że także TY nie zgadzasz się na taki los naszej planety!" - zachęcają organizatorzy.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Konin

W Koninie, być może omyłkowo, organizatorzy piszą, że Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się dopiero 27 września o godzinie 12:00. Miejsce: ul. Dworcowa 15 (przed dawnymi Domami Towarowymi Centrum). W tagach wydarzenia na Facebooku oznaczono jednak 20 września.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Leszno

W Lesznie Strajk Klimatyczny ma rozpocząć się 20 września, o godzinie 10.00 (do 13.00) na Rynku. Młodzież planuje przemarsz trasą: LO nr 1- LO nr 4 - Zespół Szkół Ekonomicznych - ulica Słowiańska - Galeria Manhattan - Galeria Leszno.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Piła

W Pile Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma rozpocząć się 20 września, o godzinie 17.00 na Deptaku (koło fontanny).

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: po co się odbywa?

Organizatorzy poznańskiej akcji tłumaczą, że marsz ma na celu wyrażenie niezgody na bierność rządzących wobec coraz bardziej zaostrzającego się kryzysu klimatycznego.

Sprawdź również: Poznań. Zmiany w organizacji ruchu na ulicach: Lednicka, Rybaki, Małopolska

Zobacz spot Strajku Klimatycznego- Organy rządzące muszą wiedzieć, że my wszyscy, społeczeństwo całego globu, nie zgadzamy się, by przyszłość naszego świata, następnych pokoleń została zaprzepaszczona przez ich ignorancje. Podczas gdy politycy zajęci są sprawami, które nie powinny być w tym momencie na pierwszym planie ich działań, nasz priorytetowy problem, czyli katastrofalne skutki zmian klimatycznych, pozostawiany jest bez komentarza - piszą na stronie wydarzenia organizatorzy strajku.

I dodają: - Upały, ograniczenia w dostępie do wody, a także susze, powodzie i gwałtowne burze to tylko zapowiedź najgorszego co może stać się z naszym światem, jeżeli nie zatrzymamy postępującego wzrostu globalnej temperatury. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej została rozpoczęta transformacja energetyczna w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Protest Tysiąca Miast - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: postulaty

  1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
  2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
  3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
  4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.
  5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
  6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki
  7. transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Sprawdź też:

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
20 września, 11:25, Gość:

Do ksiazek a nje halasowac

21 września, 12:55, Gość:

Przepraszam, ale czy Pan/Pani rozumie powagę sytuacji? Zapewne nie, bo to nie Pana/Panią za te 20-30 lat efekty zmian klimatycznych będą dotykać. Przepraszam, ale co da nam nauka jeśli za 50 lat miejce, w którym dotychczas dało się żyć będzie wyglądać niczym zekranizowanie fantazji jakiegoś pisarza o postapokaliptycznym świecie. Na co będzie nam nauka jeśli już będzie za późno i tego co ludzie teraz robią nie będzie się już dało odkręcić? Może na to żeby uciec z tej planety? Tylko niech mi Pan/Pani proszę powie po co? Skoro luzie i tak nie są w stanie uczyć się na błędach j następna planetę jaką zasiedlimy też zapewne zniszczymy, a nawet jeśli nie to chciwość ludzi by zarabiać jak najwięcej małym kosztem i tak doprowadzi następna planetę do upadku. Jestem zdziwiona, zła i jednocześnie smutna, że Pan/Pani jako dorosła osoba nie może tego zrozumieć, kiedy tyle młodszych często nie dojrzałych osób już jest w stanie. Sama jestem zaledwie zwykła ósmoklasistką i boję się o swoją przyszłość. Swoją, moich przyszłych dzieci, moich przyszłych wnuków i przyszłych pokoleń. Boję się, że zostaniemy pozbawieni tak samo pięknej Ziemi jaką zadałam jako małe dziecko.

*zastałam

G
Gość
20 września, 11:25, Gość:

Do ksiazek a nje halasowac

Przepraszam, ale czy Pan/Pani rozumie powagę sytuacji? Zapewne nie, bo to nie Pana/Panią za te 20-30 lat efekty zmian klimatycznych będą dotykać. Przepraszam, ale co da nam nauka jeśli za 50 lat miejce, w którym dotychczas dało się żyć będzie wyglądać niczym zekranizowanie fantazji jakiegoś pisarza o postapokaliptycznym świecie. Na co będzie nam nauka jeśli już będzie za późno i tego co ludzie teraz robią nie będzie się już dało odkręcić? Może na to żeby uciec z tej planety? Tylko niech mi Pan/Pani proszę powie po co? Skoro luzie i tak nie są w stanie uczyć się na błędach j następna planetę jaką zasiedlimy też zapewne zniszczymy, a nawet jeśli nie to chciwość ludzi by zarabiać jak najwięcej małym kosztem i tak doprowadzi następna planetę do upadku. Jestem zdziwiona, zła i jednocześnie smutna, że Pan/Pani jako dorosła osoba nie może tego zrozumieć, kiedy tyle młodszych często nie dojrzałych osób już jest w stanie. Sama jestem zaledwie zwykła ósmoklasistką i boję się o swoją przyszłość. Swoją, moich przyszłych dzieci, moich przyszłych wnuków i przyszłych pokoleń. Boję się, że zostaniemy pozbawieni tak samo pięknej Ziemi jaką zadałam jako małe dziecko.

G
Gość
20 września, 11:25, Gość:

Do ksiazek a nje halasowac

Spadaj gościu

G
Gość

Do ksiazek a nje halasowac

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3