18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego: Można już zwiedzać! [ZDJĘCIA, FILM]

PILAR
Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Marek Zakrzewski
Dziesiątki tabletów, ekrany dotykowe, cyfrowa podłoga i mnóstwo pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim - to właśnie Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego, który zostało oficjalnie otwarte w 95. rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu Wielkopolan.

- Wydało by się, że o powstaniu powiedziano i napisano już tak dużo, że nic nowego nie można wymyślić. Pomysłodawcy tego muzeum wpadli na prosty, a jak to bywa z prostymi, genialny pomysł. To nie muzeum czeka na widza, ale to ono przychodzi do odbiorcy - mówił podczas uroczystego otwarcia prof. Zbigniew Pilarczyk.

Siłą muzeum jest jego nowoczesność. Zwiedzających w wejściu wita holograficzny Ignacy Jan Paderewski, który wypowiada słowa przemówienia wygłoszonego 27 grudnia z okna hotelu Bazar.

Patronat nad projektem przygotowanym przez Fundację Wielkopolska Brand objął "Głos . Część materiałów w muzeum pochodzi z wydanych przez "Głos" książek "Zwycięzcy" przedstawiających bohaterów powstania we wspomnieniach ich bliskich.

- Ważne, żeby o powstaniu mówić w taki sposób, aby nasze dzieci, młodzi ludzie, chcieli dowiadywać się czegoś więcej - przekazuje Agnieszka Wiśniewska, prezes Fundacji Wielkopolska Brand.

Dlatego tradycyjne eksponaty ograniczono do minimum stawiając właśnie na multimedia i interaktywność. Największą atrakcją są materiały pokazywane na tabletach oraz ekranach i stołach dotykowych. Dodatkowo zbrojne działania powstańców z 1918 i 1919 roku będzie można prześledzić na interaktywnej podłodze wyświetlającej mapę Wielkopolski.

Goście mobilnego muzeum poznają również sylwetki dowódców oraz losy wybranych powstańców. Część tych opisów przesłali mieszkańcy wielkopolski w odpowiedzi na apele zamieszczane w "Głosie". Te zbiory mają stać się początkiem tworzenia wirtualnego muzeum powstania.

- To muzeum dla pokolenia, które rzadko sięga do książek, nie lubi gablot muzealnych, a w zamian woli poużywać ekranów dotykowych - mówił po obejrzeniu wystawy Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Mobilne Muzeum można zwiedzać od soboty do końca stycznia przyszłego roku. Znajduje się ono w galerii handlowej Poznań City Center na poziomie +1. Jest ono czynne w godzinach 10-20. Wstęp jest bezpłatny. Szkół, które wcześniej zgłoszą swoją wizytę mogą liczyć na przewodnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski