Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Musica Sacromontana po raz dziesiąty

Marek Zaradniak
Finałowym koncertem festiwalu Musica Sacromontana zadyryguje Jerzy Maksymiuk
Finałowym koncertem festiwalu Musica Sacromontana zadyryguje Jerzy Maksymiuk Mirosław Pietruszyński
Od 26 września do 4 października na Świętej Górze w Gostyniu trwać będzie X Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana.

Od 26 września do 4 października na Świętej Górze w Gostyniu trwać będzie X Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana i wiąże się z przypadającą w tym roku 500. rocznicą urodzin św. Filipa Neri.

Festiwalu otworzy koncert Capelli Cracoviensis kierowanej przez Jana Tomasza Adamusa. Jako soliści wystąpią Michalina Bienkiewicz - sopran, Dorota Dwojak-Tlałka - mezzosopran, tenor Piotr Szewczyk oraz bas-baryton Sebstian Szumski. . W ich wykonaniu usłyszymy Mszę Nelsońską Józefa Haydna, ale w programie tego wieczoru nie zabraknie wielkich klasycznych przebojów jak III Koncert Brandenburski Jana Sebastiana Bacha oraz "Eine Kleine Nachtmusik" Wolfganga Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Świętemu Filipowi Neri swoje Oratorium poświecił Allesandro Scarlatti, a pochodzący z Czech Joseph Nowotny zadedykował Litanię. Oba utwory usłyszymy 27 września w wykonaniu Kapeli Świętogórskiej, Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz solistów: sopranistek marzeny Michałówskiej i Anny Chierichetti, tenora Rixccardo Botte, kontratenora Piotra Olecha oraz bs-barytona. Jarosława Bręka. Dyrygują Marek Toporowski i Estevan Velardi.

Bywalcy festiwalu Musica Sacromontana pamiętają koncert wirtuoza gitary flamenco Carlosa Pinany jaki odbył się dwa lata temu. W tym roku podczas koncertu "Flamenco Symphony" hiszpańskiemu artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka.

Z każdym festiwalem, dzięki nowym wykonaniom, obraz świętogórskiego kompozytora Józefa Zeidlera staje się pełniejszy i bardziej wszechstronny. Na podstawie zaprezentowanych tu kilkunastu utworów, muzykologom udało się określić jego styl kompozytorski urzekający prostotą, jasnością i klarownością, a jednocześnie wysublimowaną elegancją, oryginalnością i majestatem.

I wreszcie koncert finałowy 4 października przyniesie pochodzącą z roku 1769 Mszę ex D . Niezwykle ciekawy jest fakt zachowania na rękopisie pieczęci pochodzącej z klasztoru w Obrze, znajdującego się 90 km od Gostynia. Istnienie tej niezwykle dojrzałej i najstarszej z zachowanych kompozycji 25-letniego Zeidlera, może być dowodem, że muzyk ten nim przybył na Świętą Górę, związany był z Opactwem Cysterskim w Obrze, a nawet tam się urodził. Odkrywanie nieznanej muzyki Zeidlera przypadnie tym razem Sinfonii Varsovii, którą dyrygować będzie Jerzy Maksymiuk.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu Musica Sacromontana jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski