Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzea i galerie sztuki wznowiły działalność, jednak nie wszystkie się otworzyły. Czy poznaniacy tłumnie ruszyli zwiedzać muzea?

Alicja Durka
Alicja Durka
Muzeum Narodowe w Poznaniu przyjęło już pierwszych zwiedzających. Tłumów nie ma, ale zainteresowanie może wzrosnąć w weekend.
Muzeum Narodowe w Poznaniu przyjęło już pierwszych zwiedzających. Tłumów nie ma, ale zainteresowanie może wzrosnąć w weekend. Robert Woźniak
Od 1 lutego swoją działalność mogą wznowić między innymi muzea i galerie sztuki. Nie wszystkie otworzyły się już w poniedziałek, ale zdecydowana większość rusza jeszcze w tym tygodniu. Które muzea w Poznaniu są otwarte i na jakich zasadach funkcjonują? Jakie limity i obostrzenia obowiązują w muzeach i galeriach sztuki?

Muzea i galerie sztuki mogą funkcjonować od początku lutego, choć wszystkie działania muszą być ograniczone reżimem sanitarnym, co oznacza, że w poszczególnych placówkach należy ograniczyć liczbę zwiedzających, zapewnić środki ochrony osobistej, wprowadzić system rezerwacji i wyznaczyć trasy zwiedzania.

W nowym rygorze sanitarnym zabronione jest organizowanie wycieczek grupowych, np. szkolnych, a także korzystanie z multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem. Obowiązuje również ograniczenie prowadzenia działalności gastronomicznej na miejscu.

Otwarte muzea w Poznaniu

W środę zostało otwarte Muzeum Narodowe w Poznaniu, które działa w normalnych godzinach pracy, sześć dni w tygodniu, z wyłączeniem poniedziałków.

Od dziś muzeum wraz ze wszystkimi ośmioma oddziałami działa w normalnych godzinach, ale oczywiście przy zachowaniu nowego regulaminu. Obowiązuje dezynfekcja rąk, zasłanianie ust i nosa, a także limity osobowe. W naszej placówce może przebywać nawet 350 osób, więc z pewnością dla każdego chętnego znajdzie się miejsce. Powitaliśmy już dziś pierwszych zwiedzający, ale są to pojedynczy stęsknieni za naszymi wystawami.

- relacjonuje rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego Aleksandra Sobocińska.

W Poznaniu otworzyło się wiele muzeów, które mimo obostrzeń cieszą się zainteresowaniem. W Muzeum Uzbrojenia pojawiło się 17 osób zainteresowanych tematem. Jak informuje kierownik muzeum Krzysztof Jankowiak:

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ w pierwszym dniu działania muzeum odwiedziło nas 17 osób. To dobry wynik, zważając na to, że był to dzień roboczy i ograniczają nas obostrzenia. W obiekcie mogą przebywać jednocześnie 4 osoby. W weekend spodziewamy się około 50-100 osób.

W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, pojawiły się za to 23 osoby, co dla pracowników było miłym zaskoczeniem. Najwięcej wśród zwiedzających było rodzin z dziećmi, a także pasjonatów pojazdów pancernych. W muzeum może przebywać jednocześnie 40 osób, po 10 w każdym pawilonie. Pułkownik Tomasz Ogrodniczuk spodziewa się większego obłożenia w weekend.

- Można bezpiecznie poruszać się po wyznaczonych trasach, obsługa obiektu dba, by było bezpiecznie zarówno dla personelu, jak i zwiedzających. Dla mnie zdrowie moich pracowników jest najważniejsze, mamy więc wszelkie środki bezpieczeństwa, maseczki, rękawiczki, przegrody, płyny dezynfekujące

- zachęca do wizyty pułkownik.

Większość muzeów przygotowuje się na weekend i zachęca swoich gości do ponownego odwiedzenia swoich ulubionych wystaw. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ we wtorek przed Muzeum Narodowym w Warszawie ustawiła się kolejka chętnych do obcowania ze sztuką. Muzeum wyliczyło, że do godziny 15 weszło ponad 1500 osób, a później zainteresowanie nie słabło. Może podobna sytuacja będzie miała miejsce w Poznaniu w ten weekend?

Nie wszystkie muzea w Poznaniu się otworzyły

Nie wszystkie placówki zdecydowały się jednak na ponowne otwarcie. Jednym z nich jest Poznańskie Muzeum Pyry, które po długiej przerwie nie zdążyło odpowiednio przygotować ekspozycji.

- Planujemy otworzyć muzeum 20 i 21 lutego, ale tylko na weekend. O tym, czy muzeum będzie otwarte tygodniu, zdecydujemy w późniejszy terminie. Na ten moment, zainteresowanie jest nikłe, ponieważ wycieczki szkolne nie mogą się jeszcze odbywać, więc jest to dla nas jeszcze nieopłacalne

- informuje współzałożyciel muzeum Maciej Sankowski.

Większość muzeów jednak już się otworzyła i czeka na zwiedzających. Organizatorzy zapewniają, że reżim sanitarny jest utrzymywany na najwyższym poziomie, więc wszyscy goście będą mogli czuć się bezpiecznie.

Kluby w Poznaniu zawsze tętniły życiem. Gdzie kiedyś bawili się poznaniacy? Oto kultowe, nieistniejące już kluby, puby i dyskoteki we stolicy Wielkopolski. Zobaczycie je, klikając w galerię zdjęć powyżej. Jeśli macie zdjęcia z takich imprez, wyślijcie nam je mailem: wydawca@glos.com z tytułem KLUBY. Dołączymy wszystkie do historyczno-klubowej galerii w naszym serwisie!

Kluby i dyskoteki w Poznaniu, których już nie ma, a kiedyś b...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski